DAC ile akım kontrolü

Başlatan fide, 09 Kasım 2023, 14:43:35

power20

Temel sorunun kesin, muhakkak temel cevabını veriyorum.

DAC  ile olmasının farkı,
dijital olarak adım adım kontrol edilebilmesi. O da mcu ile olur.

Akım ADC ile okunur, uygun bir gerilim DAC ile üretilerek feedback pinine uygulanacak. akım düşene kadar feedback adım adım değiştirilecek.  Hesap mümkünse tek seferde uygun feedback gerilimi uygulanabilir

Prensip bu.

JOKERAS

FB(Feed Back) pini ile Akım kontrolü nasıl oluyor?

power20

Yük değişiminde voltaj ayarı dışında akımı sınırlamak için başka bir yöntem var mı? Ohm kanunu benzeri başka kanun?

Yük aşırı düşük fazla akım çekiliyor. Bu durumda akımı düşürmek için ne yapılacak?

Çıkış gerilimi düşürülecek..   adım adım veya tek seferde feedback ayarı yapılır.  feedback  ile akım kontrolü böyle olur. Aslında ayarlanan voltajdır

JOKERAS

Mesela bir Adaptörüm var.Adaptörümde ikitane Potans var.Birinde Voltajı diğerinde Akımı Set edebiliyorum.Şimdi Akımı örneğin 3A,Voltajıda 12V Set ettim.Beslediğim Cihaz 12Volt 3A ile çalışıyor.Bu anlattığnız yöntemde Akımı kontrol etmek için Gerilimi düşürdünüz.Ama bize 12V lazımdı.
Akımımız sabit ama Gerilim düşmüş oluyor.

power20

Kardeş, ohm kanunu benim icadım değil.

Yük sabit. Voltajı düşürmeden  akımı nasıl düşüreceksiniz? 

fide

Ohm kanunu geçerli değil burada
 Çünkü LED lineer olarak akım çeken bir yük değil. 3V altında 50mA çekerken 3.3V gerilim ile 750mA çekebiliyor. Burada akım voltaja göre lineer hareket etmiyor. Bu yüzden ohm kanunu doğrudan uygulanabilir değil.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

power20

LED sürücüde anahtarlama ile yapılıyor.  Ortalama akım düşmüş oluyor

10v 1A  duty %10.
Ortalama akım 0.1A

direnç 0.1ohm voltaj 10V sabit? Ohm kanunu devre dışı mı oldu şimdi?

fide

Anahtarlama ile yapıldığı doğru ama anahtarlamalı güç kaynağı çıkışında 220uF kondansatör var. Oradaki gerilimin  duty oranından bahsedilemez. Buradaki gerilim DC. Anahtarlama oranı lede uygulanan gerilimi değiştirir.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

mehmet

Ohm kanunu; maalesef bu yaşadığımız evrende,
her durumda geçerli.
Yükün ne olduğunun hiç önemi yok.

Alttaki sümülasyonu inceleyiniz.

https://tinyurl.com/yt9w2hsc
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

fide

Alıntı yapılan: power20 - 12 Kasım 2023, 17:09:54LED sürücüde anahtarlama ile yapılıyor.  Ortalama akım düşmüş oluyor

10v 1A  duty %10.
Ortalama akım 0.1A

direnç 0.1ohm voltaj 10V sabit? Ohm kanunu devre dışı mı oldu şimdi?

Tasarlamak istediğim aynı zamanda daha önce dijital potansiyometre ile tasarladığum sistemde akım şönt direnç üzerinden okunuyor, opamp ile belirli bir kazanç elde edilerek lm2576 feedback pini sürülüyordu. Diji pot opampın kazancını kontrol ettiği için sistem analog olarak çalışıyordu.
Burda sistemin analog çalışma yapısını bozmadan DAC ile kontrol etmek istiyorum. Devrenin çalışma prensibi oturdu gibi. Deneyip çalıştırınca burdan şema ve video olarak paylaşırım inşallah

power20

Alıntı yapılan: fide - 12 Kasım 2023, 18:09:10Anahtarlama ile yapıldığı doğru ama anahtarlamalı güç kaynağı çıkışında 220uF kondansatör var. Oradaki gerilimin  duty oranından bahsedilemez. Buradaki gerilim DC. Anahtarlama oranı lede uygulanan gerilimi değiştirir.

Anahtarlamalı güç kaynağı çıkışında 220uF kondansatör varsa bile led uçlarındaki gerilim tam DC değil. Orada kesintili bir dalga var. Bu şemada RS ile akım ölçülüyor.

fide

Pt4115 ve Hv9910 için durum bu şekilde ama benim uygulama şemam bu değil.
Yoldayım. Eve ulaşınca devre şemasını çizip ekleyeyim.

JOKERAS

Alıntı yapılan: power20 - 12 Kasım 2023, 16:41:40Kardeş, ohm kanunu benim icadım değil.

Yük sabit. Voltajı düşürmeden  akımı nasıl düşüreceksiniz? 

Kardeş, Bence Kavram karmaşası yaşıyoruz.

Hv9910, cpc9909, hv9925, lm2576 gibi birçok farklı entegre ile LED sürücü tasarladım.
Amacım hem güç elektroniğinde kontrol tekniğini öğrenmek hem de ayarlı akım kaynağı tasarlamak.
LED sürücü işin sadece uygulama ayağı. Bunu yapmayı öğrenirse başka uygulamalara da uygulama şansım olur.

Temel sorum hala aynı: "DAC ile anahtarlamalı bir yapıda akım kontrolü nasıl sağlarım?"

Eğer Mevzu Led sürmek ise Yük sabit değil değişken olur.
Zaten FB kontrolüde bu değişimi, Akım izleyen direnç gerilimini takip ederek,
Gerilimi-Duty değiştirerek Yükün Akımını sabit tutar.

Fide,Sen Sabit akım Led sürücümü,yoksa akım ayarlı beslememi yapmak istiyorsun?

Eğer Sabit Akım Led sürücü yapacaksan Arkadaşların dediği gibi FB'i kontrol edip
Akımı Sabit tutabilirsin.

Ama akım ve Voltaj ayarlı besleme yapacaksan Harici CS(Current Sense) pini olan bir Smps Entegresi Bulman icab eder.CS pinine enkjekte edeceğin Voltaj ile Akımı,çıkış geriliminden bağımsız kontrol edebilirsin.

Amacın Sadece Sabit akım Led sürmek ise harici entegreye de gerek yok.Sadece İşlemci ile gerek yazılımsal,gerek donanımsal olarak ta yapabilirsin.
İşlemcinde 1-2 Comparatör, Opmap vs varsa Cycle By Cycle bile yapılabilinir.Hatta HV9910 PT4115 vs benzerini  bile yapabilirsin.Yalnız Cycle By Cycle yapısında olmazsa olmaz sıkıntı Sub Harmonic Osccillation dur.Bu sorunu aşmanın yolu da Slope Compensation dur.

Aynı şeyler Smsp besleme içinde geçerli.En önemli Sorun Sub Hamonic Osccilation ve Slope Compensation.Ama yazılımsal yaparsan Sub Harmonic Osc ve Slope derdinden kurtulursun.
Ama yüzlerce belki binlerce Saykıl hatasını görmezden gelmiş olursun.
Aslında bu Sub Harmonic her durumda oluşur ama Kritik durumlarda mutlaka Slope Compensation Devre Şart olur.

Şimdi bunlar nereden çıktı diye sorabilirsin.İşin içine girince Duvar gibi karşına çıkacak:)

Eğer illaki Entegre ile yapacaksan MC34063le de yapabilirsin.Googla da bir sürü şema var.
Harici entegre ile Led akımını Kontrol edeceksen DAC voltajını FB'e enjekte et.
Bunu yaptığında LedSensör Direncinin değerini değiştiriyormuşsun gibi olacak zaten.

fide

Şema yukarıdaki gibi.
Yalnız yukarıdaki şema da opampın kazanç ayarı diji pot ile ayrlanıyor. Akım şönt ile okunup opampa giriyor. Burada diji pot ile istenilen oranda kazanç elde edilip LM2576 feedback ayağına veriliyor.

Benim isyediğim konu ise şu:
Bu yapıyı DAC ile kurmak. Voltaj ayarı şstemiyorum. Ben akımı 300mA istediğim zaman DAC ile 300mA, 1500mA istediğim zaman 1500mA akıtmak şstşyorum. Sabit bir akım var istediğim zaman sabiti değiştirebileyim.

Direnç ve kondansatör değerlerine takılmayın. Çizdikten sonra düzenlemedim.

Akım ayarlı kısmını diji pot yerine smd dienç ile kurulmuş halini 6 senedir tepe lambası olarak kullanıyorum. Bugüne kadar tık demeden çalıştı.

JOKERAS

Tamam işte.Yaptıpın devrede ledleri izlediğin direnç değerini max akımın ne ise o değerde bir direnç ile set et. Opamp İn negatif sens girişi olan r2 noktasına bir direnç ile dac voltajını enjekte et.Dac voltajı Led akımını belirleyecek.Dac voltajı artınca Led akımı düşecek.
Bunu yaptıpında devre sabit akım vermeye devam edecek.