Altium Poligon Katmanı TOP BOTTOM

Başlatan a.ser20, 19 Nisan 2024, 14:33:10

a.ser20

Merhabalar altiumda pcb çiziyorum bir şeyden emin olamadım. Benim 3 bacaklı DIP entegrem var +5V GND OUT çıkışları var. Bottom layere +5V top layere GND atmak istiyorum. Aklımdaki soru şu bu malzeme DIP yani bottom layerde lehimlenecek diyelim bottomda +5V bacağını lehimledim GND hattını nasıl lehimleyeceğim layerlerde çakışma olr mu?

Yasin TekinPCB padleri bu şekildedir. Yani pad içi kaplanarak iletim sağlanır. Bu yüzden tek tarafta  lehimlemeniz yeterlidir.

cemugur

Alıntı yapılan: a.ser20 - 19 Nisan 2024, 14:33:10Merhabalar altiumda pcb çiziyorum bir şeyden emin olamadım. Benim 3 bacaklı DIP entegrem var +5V GND OUT çıkışları var. Bottom layere +5V top layere GND atmak istiyorum. Aklımdaki soru şu bu malzeme DIP yani bottom layerde lehimlenecek diyelim bottomda +5V bacağını lehimledim GND hattını nasıl lehimleyeceğim layerlerde çakışma olr mu?
Merhaba
Altium Designer gibi PCB tasarım programlarında, iki taraflı PCB tasarımında bileşenler genellikle tek bir tarafta (üst veya alt) lehimlenir. DIP entegrelerde bacaklar genellikle PCB'nin aynı tarafına lehimlenir. Ancak, iki taraflı bir PCB tasarlıyorsanız ve bileşenlerinizi 'through-hole' teknolojisi ile monte ediyorsanız, lehimleme işlemi her iki tarafta da yapılabilir çünkü bacaklar PCB'nin her iki tarafından da geçer.

Eğer siz bir bacağı alt tabakada +5V ve diğer bacağı üst tabakada GND kullanmak istiyorsanız ve bu bacaklar için ayrı delikler via kullanılmayacaksa, standart bir DIP entegre ile bu mümkün olmayacaktır. DIP entegrenin her iki bacağını da aynı tarafta lehimlemek gerekecektir. Yani her iki bacağı da üst ya da alt katmanda kullanmanız ve gerekiyorsa diğer katmanla bağlantıyı via kullanarak sağlamanız gerekecektir.


a.ser20


farukozer23

DIP malzeme için her iki katmanda da lehimleme padları çıkacaktır. Alt katmana poligon atmanız şart değil.

ertuğrul54

ben  her iki tarafa da poligon atarın bol vialar ile  gnd hattını güçlendiririm  kompanentlerin  gnd bacaklarını  direk poligone  eklerim arada yol olmaz  gnd için

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: ertuğrul54 - 13 Haziran 2024, 09:41:38ben  her iki tarafa da poligon atarın bol vialar ile  gnd hattını güçlendiririm  kompanentlerin  gnd bacaklarını  direk poligone  eklerim arada yol olmaz  gnd için

Bu lehimlenen TH malzemenin sökülmesinde sıkıntılara sebep oluyor.
O yüzden Termal pad / Hatch bağlantı tavsiye ederim. Direnç göstermez ama ısı transferini azaltır rahat sökülmeye olanak tanır.
Hatta TH padlerde lehim yapılacak yüzeyi açık, malzeme takılacak yüzeyi kapatmak lehim tasarrufu sağlar.


WrtM

Alıntı yapılan: M.Salim GÜLLÜCE - 13 Haziran 2024, 15:28:28Bu lehimlenen TH malzemenin sökülmesinde sıkıntılara sebep oluyor.
O yüzden Termal pad / Hatch bağlantı tavsiye ederim. Direnç göstermez ama ısı transferini azaltır rahat sökülmeye olanak tanır.
Hatta TH padlerde lehim yapılacak yüzeyi açık, malzeme takılacak yüzeyi kapatmak lehim tasarrufu sağlar.


Böyle yaparak pad'lerin mekanik dayanımını azaltıyorsunuz. Ayrıca lehimleme sırasında pad lifting olayına neden olabilir.

M.Salim GÜLLÜCE

#9
Alıntı yapılan: WrtM - 13 Haziran 2024, 16:46:45Böyle yaparak pad'lerin mekanik dayanımını azaltıyorsunuz. Ayrıca lehimleme sırasında pad lifting olayına neden olabilir.
Pekte öyle olmuyor TH Delikiçi kaplamada ya konnektör bağlıyorsunuz yada Kapasitör gibi tabana oturması gereken malzeme.
Olsa olsa çıkarmak üzere asılırsınızki...
Lehim kaplandığında alt yüz eriyip üst yüz erimediğinden Pad yırtılmalarına daha çok açık oluyor. ;)
Lehim malzeme yüzüne taşmadığında tabii birisi malzemenin tepesine çekiçle vurup öbür tarafından çıkarmayı düşünmüyorsa. :D

20 yıldan beri kullandığım bir teknik. Hiç bir sıkıntısına rastlamadım henüz.