Manuel montaj, 1206 kılıf için öneri gerekli.

Başlatan picmanya, 11 Mayıs 2024, 12:22:48

power20

Alıntı yapılan: picmanya - 14 Mayıs 2024, 13:18:00çoğunluk zamanımı asıl işimi zahmeti bunlar alıyor.
Prototip için bir şekilde elde dizdiniz fakat  Kart sayısı 5-10 tane bile olsa  en azından bir asetat elek edinmeli işi onunla yapmalı.  Yakındaki reklamcıya gidin asetat elek kestirin.   yarım saat yol. en fazla 300 lira alır.  Eleği karta koy lehimi sür. olmadıysa tinerle sil tekrar sür

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: picmanya - 14 Mayıs 2024, 13:18:00Bir üstdeki mesajlarda verilen ısıtmalı cımbız havya smd dizgide nasıl bir avantaj sağlıyor ben tam anlayamadım.!
Boş vaktin çok anlaşılan. Burada jimnastik yapıyorsun son zamanlarda @picmanya
Biraz düşün bunu da bulursun... Zaten hem soruyor hemde kendin cevaplıyorsun her soruyu.
ego=1/Knowledge

M.Salim GÜLLÜCE

Manual dizgiyi pratik olarak nasıl yapıyorum?
Aşağıda tek tek aşamalarını sıralayacağım.
-PCB işlemsiz (Boş) iken...

-PCB SMD Padlerini bildiğimiz lehim teli (O.5mm) ile dolgu yapıyorum.

-Sonraki aşamada önüme gerekli SMD malzemeleri guruplayıp sıralıyorum.

-Normal krem Flux'u (Selülozik Tiner ile) inceltip sıvılaştırıyorum

-Scak hava aygıtımı 350 °C ayarlayıp..

-PCB de monte edeceğim malzemelerin alanını ısıtıyorum.

-Sonrasında her malzemenin alnını ısıtıp malzemeyi Sıvı Flux a bandırıp lehimin üzerine bırakıyorum.

-Bir kaç saniye içinde lehim malzemeyi sarıyor. (Malzeme kütlesine bağlı olarak değişir)

-Tüm malzemeler monte edildikten sonra Selülozik tiner ile Flux kalıntılarını temizliyorum.

TH malzemeleri en son havya ile lehimleyip test ediyorum.
Hata yoksa vernikleyip depoya yada kullanıma bırakıyorum.

Epsilon

@M.Salim GÜLLÜCE 
hocam gerçekten bravo
Artık DIP malzemeleri lehimlerken bile ben zorlanıyorken.

picmanya

lehim telini otomatik olarak havya ucuna iteleyen bir sistem yok değilmi?
şöyleki;
havya elde tutulurken, lehim teli havya ucuna otomatik itelenip havya ucunda eriyecek.
lehimi iteleme tekrarı, bir switch yada butondan veriliyor olabilir.
dalga geçmiyor samimi olarak soruyorum.! böyle bir havya varmıdır?

bir elde cımbız ile smd kompanent yerleştirileceği pede götürüldüğünde,
diğer eldede havya tutulduğundan dolayı, lehimi havyaya otomatik verecek bir sistem-yöntem lazım.

böyle bir durumda pede önceden lehim verme veya havya ucuna erimiş lehim yapıp,
kompanenti flux-pastaya değdirip pede götürüp lehimleme safhalarıda direkt atlanabilir diye düşünüyorum.
bu tip bir havya ile, flux-pasta ile ilgili işlemler komple aradan çıkarılabilir gibi duruyor.
yalnız 1206 kılıf değil, aslında smd tüm kompanentlerin ilk sabitleme-tespitleme pedlerini tutturmada, çok büyük faydası olacaktır.
Sektöre çok büyük ve etkin bir yenilik getirecektir böyle bir havya.

power20

power20

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: Epsilon - 15 Mayıs 2024, 14:52:13@M.Salim GÜLLÜCE 
hocam gerçekten bravo
Artık DIP malzemeleri lehimlerken bile ben zorlanıyorken.

Çaktırma...!
Hem miyopi astigmat(Liseden beriye) hem hipermetropim war.
2 adet gözlük yetmiyor bir de lineer ışıklı büyütecim war  ;)

Mayıs 17, 2024, 08:40:58
Alıntı yapılan: picmanya - 16 Mayıs 2024, 23:04:55lehim telini otomatik olarak havya ucuna iteleyen bir sistem yok değilmi?
şöyleki;
havya elde tutulurken, lehim teli havya ucuna otomatik itelenip havya ucunda eriyecek.
lehimi iteleme tekrarı, bir switch yada butondan veriliyor olabilir.
dalga geçmiyor samimi olarak soruyorum.! böyle bir havya varmıdır?

bir elde cımbız ile smd kompanent yerleştirileceği pede götürüldüğünde,
diğer eldede havya tutulduğundan dolayı, lehimi havyaya otomatik verecek bir sistem-yöntem lazım.

böyle bir durumda pede önceden lehim verme veya havya ucuna erimiş lehim yapıp,
kompanenti flux-pastaya değdirip pede götürüp lehimleme safhalarıda direkt atlanabilir diye düşünüyorum.
bu tip bir havya ile, flux-pasta ile ilgili işlemler komple aradan çıkarılabilir gibi duruyor.
yalnız 1206 kılıf değil, aslında smd tüm kompanentlerin ilk sabitleme-tespitleme pedlerini tutturmada, çok büyük faydası olacaktır.
Sektöre çok büyük ve etkin bir yenilik getirecektir böyle bir havya.
TH malzemede Manual lehimleme kadar güzeli yoktur açıkçası.
Havya ile hem malzeme pinini hem pad i ısıtıp yavaşça her ikisinede lehim dokundurup padin etrafında lehim telini gezdireceksin.
Az bekleyip havyayı geri çekeceksin.
Aksi uygulamalarda lehim pek dengeli yayılmıyor.
SMD de ise malzeme ortalama problemi oluşuyor.
Sıcak havayla yaptığında lehim tüm padlerde eridiğinde zaten malzeme havuzda yüzen tahta gibi, fluks miktarı uygun ise kendiliğinden ortalanıyor.

picmanya

Alıntı yapılan: power20 - 16 Mayıs 2024, 23:46:07Ayak pedalı varmış:
https://hakko.com.sg/products/373

faretmemiştim, aratma kriterlerini iyi girememiş olabilirim.
işte bu makina sağlam iş çıkarabilir.! fiyatıda halliceymiş...
0,5 teli kaktıramıyorki envanterine alamamış.
Bunu ve burdan açılan kapıdan olayı iyice bir irdeleyeyim artık.
link için sağol.

picmanya

fotodaki lehim telini otomatik süren tarzda bir havya kullanılmayıp, normal bir havya kullanıldığında,
pcb üzerindeki kuru-pede herhangibir ön işlem de yapılmadan (ön lehimleme ve flux-pasta kullanılmadığını düşünelim)
sol elde cımbız ile 1206 kılıf kompanenti ortasından tutup, pcb üzerindeki montaj yerine götürdüğümüzde,
sağ el ilede ucu kuru havyayı lehimlemek için pede götürdüğümüzde,
tam bu esnada fluxlu lehim telini havya ucuna iletmenin pratik-mantıklı bir yöntemi varmıdır?
ben bulamadım, belki görmediğim bilmediğim düşünemediğim pratik-etkin bir yöntem olabilir şüphesi ile samimi olarak soruyorum.
bir yöntemi varmı?
2. bir kişinin-çırak eli, ağız-dudak-diş kullanılmayan ve sabitlenmiş lehim teline götürülen-gezdirilen pcb gibi yöntemler pek uygun olmayacaktır.
muhtemelen makul bir yöntem yoktur herhalde diye düşünüyorum, ama yinede içimde şüphe kalmasın diye bir sormak istedim.
çünkü üstde uygulayacağım, mantıklı ve akıllıca bir kaç yöntem ortaya koyuldu. sormakdan çekinseydim bunlarıda öğrenenemiş olacaktım.

power20

power20

Alıntı yapılan: picmanya - 21 Mayıs 2024, 14:04:28lehim telini havya ucuna iletmenin pratik-mantıklı bir yöntemi varmıdır?

En pratik yöntem.  Sadece el becerisi gerekiyor.  Maliyet sıfır.

Versiyon2: Lehim tüpü işaret parmağımıza bantla veya yüzük benzeri düzenekle sabitlenecek.
Cımbızı kullanmadan önce biraz lehim asılıyoruz.  3-5 komponent rahat lehimlenir. İşaret parmağı hareketiyle lehimi değdiriyoruz.  Tüp olmasa da  parmağa takılan boş bir tükenmez kalem veya aluminyum boru içerisinden lehim çekilebilir. Lehimin diğer ucu makaradan gelecek.

Versiyon.3  harekete duyarlı olarak lehim otomatik gelecek. Arduino ile kontrol?
...

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: picmanya - 21 Mayıs 2024, 14:04:28fotodaki lehim telini otomatik süren tarzda bir havya kullanılmayıp, normal bir havya kullanıldığında,
pcb üzerindeki kuru-pede herhangibir ön işlem de yapılmadan (ön lehimleme ve flux-pasta kullanılmadığını düşünelim)
sol elde cımbız ile 1206 kılıf kompanenti ortasından tutup, pcb üzerindeki montaj yerine götürdüğümüzde,
sağ el ilede ucu kuru havyayı lehimlemek için pede götürdüğümüzde,
tam bu esnada fluxlu lehim telini havya ucuna iletmenin pratik-mantıklı bir yöntemi varmıdır?
ben bulamadım, belki görmediğim bilmediğim düşünemediğim pratik-etkin bir yöntem olabilir şüphesi ile samimi olarak soruyorum.
bir yöntemi varmı?
2. bir kişinin-çırak eli, ağız-dudak-diş kullanılmayan ve sabitlenmiş lehim teline götürülen-gezdirilen pcb gibi yöntemler pek uygun olmayacaktır.
muhtemelen makul bir yöntem yoktur herhalde diye düşünüyorum, ama yinede içimde şüphe kalmasın diye bir sormak istedim.
çünkü üstde uygulayacağım, mantıklı ve akıllıca bir kaç yöntem ortaya koyuldu. sormakdan çekinseydim bunlarıda öğrenenemiş olacaktım.
@power20 nin anlattığı yöntemler pek verimli değil.

En verimli havya ile cımbız ile montajın yolu şu:
-takılacak SMD malzemelerin tamamına Pedlerin tek tarafına lehim dolgu yapılır. (Entegrelerde tek pine)
-Havya ile lehim eritilirken malzeme üzerine indirilir.
-Malzemenin ortalı olduğuna kanaat getirdikten sonra havya geri çekilir lehimin donması sağlanır. Bu arada başka malzemeye geçilebilir.
-Tüm malzemelerin tek taraflı montajı tamamlandıktan sonra diğer tarafları cımbıza gerek kalmadan havya ve lehimle işlem tamamlanır.

Bunun en riskli tarafı 2. tarafı lehimleme işini atlamış bazı malzemeleri es geçmiş olmaktır.
Tekrartekrar gözden geçirip sonrasında test etmektir.

picmanya

Salim Hocam,

Bende bugüne kadar bahsettiğiniz yöntemi uyguladım. Halada uyguluyorum, Yalnız bir farkla;
ben ilk dolgu lehimlerini ve kompanentlerin tek pedinin lehimlenmesi işlemini gruplar halinde yapıyorum.
uygun gördüğüm bir miktar pede dolgu lehimi verip, sonrasında bunların kompanentlerinin bir bacaklarını lehimleyip,
sonra ara vermeden hemen kompanentlerin diğer pedininde lehimini verip montalarını bitiriyorum.
Böylece tüm 1206 kılıflı malzemeleride masaya açıp yaymak zorunda kalmıyorum.
Aynı cinsten 5-6 farklı değerde malzemeden fazlasını masaya pek açmıyorum. Farklı cins-renkde ise çok sayıda kompanenti lehimleyeceğim miktarda açıp grupluyorum.
Böyle yaptığımda zamanın aslında uzamadığını ve unutulan lehim pedi olmadığını ve son kontrole gerek kalmadığını zamanla farkettim. Belkide bu yalnızca benim doğrum da olabilir.

En baştan küçük pcb deki tüm pedlerin birer bacaklarına lehim versem bile,
malzemeleri gruplar halinde montajını komple bitirip, sonra diğer gruba geçmeyi tercih ediyorum.

Farklı sebeplerden dolayı, 1206 kılıf smd malzemelerin lehimlenmesi çoğunlukda olmak üzere, elle - manual pcb toparlamam gerektiğinin farkındayım.
Bundan kurtuluşum yok. Bu sebeple tekniğimi daha fazla nasıl geliştirebilirim arayışındayım.
"Bruce Lee" gibi olmasada.! Birazcık daha tekniğim gelişse yetecek bana.

Bu yüzden fotolarda önerilen yöntemleride uygulayıp - test etmek zorundayım. Buna mecburum.
Sonuçlarına göre, faydalı olanı bana uyanı bulunca bunuda üretim safhama katmalıyım.
Direkt bana kazık fiyatlı gelen lehim süren havyayı alıp deneyemem ama,
diğer el yordamlı basit malzemeli teknikleri, zaten kurulu tezgahımda deneyip uygulayabilirim.
______________________________________________________________________________________________
Bu sebeple sol elde cımbız ile 1206 kılıf malzeme pcb üzerindeki boş lehimsiz pedine koyulduğunda,
sağ eldeki havyanın kompanente değen sıcak ucuna, 0,5-0,75 flux kanallı lehim telini iletmek-değdirmek için,
varsa farklı önerileri almak isterim. Lütfen önerilerinizi esirgemeyiniz.!