Lambali amfi trafosu

Başlatan Ersin, 06 Kasım 2005, 16:32:13

Ersin

Arkadaslar,
Lambali amfi icin Istanbulda hazir trafo veya saran bir yer biliyormusunuz?

stlg

Sevgili swordman
Arkadasım yanan bir trafoyumu sardıracaksın yoksa yeniden ozellikleri olan bir trafomu yapatıracaksın bilgi verirsen yardımcı olmaya calısırız
kolay gelsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

Ersin

Yeni bir amfi icin, 2 tane EL84 lamba buldum ve yillardir lambali amfi
yapmak istiyordum ama lamba yok ve trafo da problem tabii.
Simdi tek sorun trafo.Amfi 30W lik bisey.

munzur

Alıntı YapYeni bir amfi icin, 2 tane EL84 lamba buldum
Baba ile oğul birgün bir başka bir köye giderken yolda konuşurlar.
-Baba bir atımız olsaydı biner giderdik. Şöyle yapardık böyle yapardık diye babasına yerinirmiş
-Evet oğlum bir atımız olsaydı çok işimizi görürdü derken oğul yolda birtane nal bulur.
-Baba bak bir atın nalını buldum.
-Baba nalı eline alır şöyle bir gözden geçirir ve oğluna, bak evlad istediğimize kavuşmamız için şununşurasında geriye üç nal bir at kaldı der.

SN. swordman,  afi için iki lamba buldum deyince aklıma bu fıkra geldi. İşlerizde kolaylıklar dilerim.
İki yumurtayı birbirine vurun sadece biri kırılır. [email]smunzur@gmail.com[/email]

aster

munzur çok iyiydi ya
vakti zamanında az uğraşmadık bu lambalarla sonra hanım bir gün toplamış hurdacıya vermişti hepsini artık yarı iletken var diye  :)

Şaka bir yana da 1-2 sene önce fuarda görmüştüm amcam özellikle lambalar kutu üstünde gözükecek şekilde yapılmış bir anfi, kutu altın yaldız boyalı yanıyor meret ben buradayım diyor gelde alıp dinleme ama 1000 şilinin üstünde bir fiyatı vardı   :x
kolay gelsin

munzur

@aster,
Üstad goğru söylüyorsun nostalji bam başka. Hatırlayanınız vardır hani şu evlerde kuzineli sobalar vardı. Kuzineli sobada kestane kavurmak +dut pestilini ısıtıp arasına ceviz içi doldurmak varya harika birşeydi.  İhtiyarladıkmı yoksa sanmıyorum yaşam şeklimiz değişti.

Sn. swordman dan özür dilerim topigi kirlettiysem. Yakın zamana kadar evde bir tane lambalı radyo vardı. Ahşap kısmı ceviz ağacından yapılmış slikon tüpleri gibi pilleri vardı.Sanırım şimdi soğuktan titriyordur flamaları.  Şu bir gerçek ki lambalı amfilerin sesi yanık oluyor. Özellikle bas sesler çok güzel. İşlerinizde kolaylıklar dilerim
İki yumurtayı birbirine vurun sadece biri kırılır. [email]smunzur@gmail.com[/email]

Ersin

nostalji acisindan değil gitara lazim.Electrogitar calanlar lambali amfinin degerini daha iyi bilir, hatta hala en degerli ve encok kullanan ( studio ve konser )amfilerden biri Marshall JCM-900
Son zamanlarda bakiyorum da hi-fi de de acaip bir lambali anfii artisi var.

Cevap gelmedigine gore  hazir satan yok.Peki boyle bir trafo sardirsak ozellikleri nasil olmali? Soz konusu 30w rms. Yani 50w lik bir trafo 2x250v sardirilsa is gorur mu? ( geri kalan belemeler onemli değil 6v gibi v.s. )

z

Oyle bir baslik yazmisinki aradiginin besleme trafosu oldugunu anlamak imkansiz.

Sen en basit trafoya takilmissin. Asil, yuke kuplaj saglayan trafolarin derdine dus.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

cozturk

ya da kendine bir iyilik yap lambaları yanlışlıkla kır.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "bunalmis"Oyle bir baslik yazmisinki aradiginin besleme trafosu oldugunu anlamak imkansiz.

Sen en basit trafoya takilmissin. Asil, yuke kuplaj saglayan trafolarin derdine dus.

Hakketen ya, bende bunalmis gibi zannettim.
Besleme trafosu takilinacak en son nokta bu iste...
Sonucta herseyiyle bilinen birsey. yapmak icin biraz caba yeterli.
Ama cikista ki Trafo ???

z

Lambalar genelde 300V besleme ile calistirilir bu durumda besleme trafosunun sekonderinin 200v civarinda olmasi yeterli.

Simdi asil problemine bi bakalim.

Amfiyi bas amplifikator olarak kullanacaksan isin birazcik kolaylasir.

Neden kolaylasir? Bas sesler 20 ..200Hz civarinda oldugu icin trafo saci fazla zorluk cikartmaz. Ancak daha yuksek frekanslarda cok ozel sac bulman gerekirki biraz hayal olur. Bu nedenle bas amfi de isin kolay.

Cikistaki trafo neden zorluk yaratiyor?

Lambali amfilerde surekli bir DC anod akimi vardir ve grid sinyali bu akimi azaltir yada cogaltir. (Push pull tipi biraz farkli bildigim kadariyla onda da distorsiyon var) Ancak asla sifir yada negatif olmaz.

Bu durumda cikis trafosundan da surekli bir DC akim akacak demektir.

Sana bazi onerilerde bulunabilirim.

Oncelikle 30W cikis gucu icin 100W lik trafo saci ve karkasi al. Daha dogrusu trafocuya boyle boyle yap de.

EI seklindeki saclar normalde E ters E seklinde dizilir ve aralar I larla doldurulur. Boyle yapma bir taraf Hep E olsun karsi tarafda hep I olsun de.

Bu durumda E blogu ile I blogu arasina kucuk bir hava araligi birakilabilir ve trafodan kolayca DC akim akitilabilir.

Hoparlor empedansin Z ise donusum oranin n ise primer tarafindan gorulen `Zp=Zn^2` olur.

Lambanin calisma noktasindan yuk empedansini bulursun bunu da Zp ye esitlersen n donusum orani ortaya cikar.

Gelelim sarim sayisina.

Tamam Np/Ns orani yani n biliniyor da bu orani verecek sonsuz sayida secenek var.

Iste nu noktada `N = v/{4.44BSF}` orani yardimci olacaktir.

Bu orandan yola cikarak Np yi hesapla.

Verdigin hava araligindan dolayi isler biraz cetrefillesir. Sarim sayilari ve EI arasindaki hava araligiyla oynayarak deneysel bir seyler yaparsin.

Haa bu arada sakin bu dediklerime kanip ta kesin olur gozuyle bakma.

Ben sadece yorum yaptim ve omrumde hic lambali amfi icin cikis trafosu sarmadim. Kafana uyarsa yol gosterdim sadece.  :D

Ersin

@bunalmis,
simdiye kadar kafama uyuyodu ama yazdiklarini okuduktan sonra artik uymuyo.Ayrica simdi anlasildi niye boyle trafo yok piyasada.
Verdiginiz bilgiler icin sagolun arkadaslar.

z

Aslinda 80 li yillara kadar piyasada bazi trafolar vardi. En azindan Cami amfisi denen lambali amfilerin trafolari vardi.

Kafaya takarsan yapamaman icin neden yok. Biraz ugras ve yazboz yapmak gerekir. Ugrasmaya bence degmez.

otm

merhaba
Eğer yapmak istersen bu trafoyu sarabilecek biyer görmüştüm karaköyde.hatta bende değişik bir trafo sardırmıştım.umudum yoktu ama gerçekten güzel sardılar.(biraz tuzlu oldu ama neyse).eğer sardırmak filan istersen adını veririm sana
lambalara gelince yine karaköyde pasaja ilk girişte bir dükkan vardı hala o malzemeler durumu bilemem ama adamda 1940 lardan kalma kondansatorer filan vardı hatta bir sürüde lamba görmüştüm.Bilginize

nurim

selam,

Trafoyu sardırmaya karar verirsen işte sarım sayıları.Her bölüm aynı çaplı telden iki kat sarılıyor.2xEL84 için alınabilecek çıkış gücü çok iyi bir trafo ile sanıyorum 12w civarında olur.
Kolay gelsin
nurim
"Bilgi paylaştıkça artar ,acı ve keder paylaştıkça azalır"