ir2110 sorun oldu bana

Başlatan robomaster, 21 Kasım 2014, 18:05:07

robomaster

ir2110 data sheet notlarına göre bir çok kez deneme yaptım.

Low side haliyle sorun yok.

Ancak high side bir türlü düzgün çalışmıyor.
Tüm forumuda taradım.

Tüm ince detaylara dikkat ettiğimi düşünüyorum.

1. Floating source pwm mutlaka besleniyor.
2. Diyotlar ultra fast.
3. Bir çok farklı bootstrap kapasitör denedim.
4. Yükte ters diyotlar (clamp) mevcut.
5. Beslemeler temiz.
6. Faklı gate dirençleri denendi ki bence konu ile de alakası yok. Çıkış akımımı geçmeyecek şekilde.

Pwm kesilince high side geç yalıtıma gidiyor. Pwm ile sürerken çip aşırı ısınıyor. Kapasiteyi (boot) (100nf) düşürünce kesim süresi kısalıyor. Ancak chip gene ısınıyor. Hatta daha da fazla sanki.

Ne olur bu konuda yorumlarınız.

kralsam

PWM Frekansın nedir? Birde Gate gerilimlerini osiloskop ile gözlemleyebiliyor musun? Doğru Gate sinyalleri oluşuyormu?

robomaster

18khz. Gate direnci 10ohm. 1.2A ile sınırlı akım. Mosfetlerde sıkıntı ve ısınma yok. Isınan ir2110.
Gate sinyallerine yarın skop ile bakacağım.

Ama acayip soğudum ir21xx serisinden.

kralsam

Alıntı yapılan: robomaster - 21 Kasım 2014, 19:19:17
18khz. Gate direnci 10ohm. 1.2A ile sınırlı akım. Mosfetlerde sıkıntı ve ısınma yok. Isınan ir2110.
Gate sinyallerine yarın skop ile bakacağım.

Ama acayip soğudum ir21xx serisinden.

Hmmm Hocam o çıkış kısmında arada diyot var muhtemelen o yanmış. Aynı sorunu bende yaşamıştım. 
http://img23.imageshack.us/img23/2029/unled1318323612.png bu şema gibi ise D9 diyodu. Onu bir kontrol edersen muhtemelen sendeki sorunda o.

robomaster

Cevaplarınız için çok teşekkürler.
O diyot bozulursa (açık devre olası) h-side hiç iletime geçmiyor.
Diyot başka türlü de bozulurmu.
uf4007 kullandım.
Sorun ir2110 un ısınması. 1 kaç tane yaktım.

kralsam

Alıntı yapılan: robomaster - 21 Kasım 2014, 19:48:13
Cevaplarınız için çok teşekkürler.
O diyot bozulursa (açık devre olası) h-side hiç iletime geçmiyor.
Diyot başka türlü de bozulurmu.
uf4007 kullandım.
Sorun ir2110 un ısınması. 1 kaç tane yaktım.

Hocam diyotun bozulması hakkında iki bilgiye sahibim. Başkasını bilmiyorum. Biri yüksek gerilim.(Sıçramalar da dahil.) Diğeri de akımın fazla akması.
Burada benim kafama Gerilim de sıçramalar daha olası geliyor. Çünkü genel olarak sistemler bobin içerebiliyor.
Ama bu aynı zamanda Gate akımını da sağlıyordu sanırım. Eğer Gate direnci uygun seçilmez ise akımı artıp arızalanabilir.
Bunun hesaplanması gerekebilir. Frekans değerine göre Mosfet Gate ucunda oluşan kapasitanslar hesaplanıp AC analiz metotları ile uygun görülecek bir direnç seçilebilir. Yada kabaca bir kaç deneme yapılarak sonuca gidilebilir.

FxDev

Devre şemanı çok özel değilse paylaşır mısın? Bootstrap metoduyla baya uğraşmışlığım vardır, sorunu hızlı buluruz.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

robomaster

FxDev

Devrede herhangi bir hata görülmüyor. Tek özellik duty cycle değerini maksimum %95 civarında tut yeter.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

robomaster

Alıntı yapılan: FxDev - 22 Kasım 2014, 01:41:29
Devrede herhangi bir hata görülmüyor. Tek özellik duty cycle değerini maksimum %95 civarında tut yeter.
Dead time icin değil mi? Shoot through olusmasin diye. Duty hep %50 de. sorunum ir2110 lar isinip gidiyor.
Şöyle adamı üzmeyen daha duzgun izoleli bir surucu yok mu?

×bootsrap hesaplarina bakicam bide. hesabi konusunda bir bilgin varmi ustad.

z

IR2110 un Hin ve Lin seklinde 2 adet girisi var.

Muhtemelen su sekilde suruyorsun;

Hin=Pwm Lin=0 Yaparsan olmaz.

Asagidaki sekilde surun;

Hin=Pwm Lin=!Pwm
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

robomaster

o zaman her iki taraftan biri mutlaka iletimde olmazmi o zaman. bu da h_bridge de sorun olmazmi?

z

Akimi tamamen kesmek istersen o zaman her iki girisi de off yaparsin.

Dedigim gibimi suruyordun? Yani Lin=0 Hin=Pwm mi yapiyordun?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

robomaster

http://www.edaboard.com/thread219997.html

hocam sayfadaki ilk sema. dediginiz gibi surersem motor bir saga bir sola donecek sekilde bridge calismaz mi? neyi kaciriuorum.

mesaj birleştirme:: 22 Kasım 2014, 17:14:39

Alıntı yapılan: z - 22 Kasım 2014, 14:12:15
Akimi tamamen kesmek istersen o zaman her iki girisi de off yaparsin.

Dedigim gibimi suruyordun? Yani Lin=0 Hin=Pwm mi yapiyordun?

sanirim half bridge bldc surerken dediginiz gecerli. eger yaniliyorsam neyi anlamadim?

irdal

Alıntı yapılan: robomaster - 22 Kasım 2014, 13:45:08
o zaman her iki taraftan biri mutlaka iletimde olmazmi o zaman. bu da h_bridge de sorun olmazmi?

mosfetin body diodunu kullanmak yerine mosfeti iletimde tutuyorsun, daha sağlıklı bir yöntemdir z arkadaşın bahsettiği