Buck-Converter için bobin

Başlatan Cemre., 06 Mart 2015, 19:26:04

Cemre.

Herkese iyi akşamlar,

50kHz çalışma frekansında 24~28V çıkışlı buck-converter için
1.725A 1.123mH bobine ihtiyacım var. Yer sıkıntısından dolayı smd olmasını istiyorum. Bu değerlerde bir bobin nerede bulabilirim veya kendim sarabilir miyim?

Hayatımda ilk kez bir devremde bobin kullanıyorum ve kılıfları vsvs hakkında bilgim yok denecek kadar az.
Bobinin E tipi bir bobin mi olması gerekiyor illa? Hava aralığı olmadan bu akım değerine çıkılabilir mi? Ya da smd kılıf bobinlerde hava aralığı bulunan bir tip var mı?

Teşekkürler, iyi akşamlar..

sadogan

1.123 mh bobin cok büyük deyilmi

Cemre.

Bilmem, çipin demoboard'unda 4.7mH kullanılıyor, benimki 4te biri, çok mu sizce?

sadogan

LM2576 da bildigim kadarı ile 50khz onda 100uH kulanıyor.
Bana buyuk bir deger gibi geldi.

mesaj birleştirme:: 06 Mart 2015, 21:08:50

4.7mh bobinin fotosunu görebilirmiyiz

Cemre.

Entegre HV9910

Bu da demoboard'un üstten görünüşü.

Hocam gerilim değerleri LM2576 gibi değil zaten. Karşılaştırmak yanlış olurdu diye düşünüyorum. Giriş 220AC direk doğrultup 20küsür V'a düşürülüyor..

sadogan

Led sürücü sanırım bu.
Silindirik gövdeli nüveye kendin sarabilirsin.
Ankara konya sokakta pinleri de olan silindirik gövdeli nüveler buluınuyor,
dik oldukları için fotodaki silindirik kapasitor kadar yer kaplar.

Cemre.

Hocam izmitteyim internet üzerinden satın alabileceğim bir yer önerebilir misiniz? Dediğiniz bobinlerin özel bir ismi var mı ne diye istemek gerekiyor, boyutlarını vs nasıl hesaplarım biraz daha bilgi verebilir misiniz?

sadogan

Radial case deniyor .
Ama malzemecilere kondansotor tipi nüve diyince veriyorlar.
http://www.direnc.net/330UH-4A-BOBIN,PR-15709.html
yada böyle sarılı alıp yeniden sarabilirsin

Cemre.

direnç.net'teki bobini yeniden sarmaya kalksak başarılı olur muyuz hocam? Yeni sargı makaraya sığar mı mesela?
Hesabı için önerebileceğiniz bir döküman var mı elinizde?

sadogan

Şuan önerebileceğim bir döküman yok.
Lcr metre yardımı ile değeri ölçebilirsin bön böyle yapıyorum.
Tel capını incelterek sıgabilir
Başka firmalarada bakabilirsin
ersinelektronik
cemenardagul
megasan gibi

Cemre.

Hocam tel çapı akım kapasitesini düşürmeyecek mi? Akım kapasitesi bakır telin akım kapasitesiyle aynıdır diyebilir miyiz? Doyum durumları hariç?

sadogan

Cemre.

Tamam hocam, deneme yapıp sonuçları buraya yazarım. Vakit ayırdığınız için teşekkürler, iyi akşamlar.

bmutlu

Karaköyde Artek elektronik var bu tür malzeme satıyor sitesi de http://www.ferritnuve.com alacağın nüvenin Henri cinsinden degerini bilirseniz lcr metre olmadan da değer sarma yapabilirsiniz. L = (nüve degeri) * (tur sayisi) * (tur sayisi) şeklindedir . İfade nüve değeri ne verildiyse o birimde bulursunuz. mikroH veya nanoH cinsinden çıkar.

mustafa_cmbz

MHZ elektronik ile irtibata geçerseniz yardımcı olabilirler.Ben geçen buck konverter için 15a lik 220uh lik troid bobin yaptırdım devreyide kurdum gayet güzel çalıştı.

http://www.mhzelektronik.com/index.php?Git=Iletisim