Bir Garip Opamp Sorunu

Başlatan matador, 29 Ocak 2019, 13:02:54

matador

Herkese Merhaba,

Şu anda çalıştığım bir proje üzerinde galvonemetre motor kullanmaktayız. Motor Kontrol kartları üzerinde sinyal analog olarak - Gnd + şeklinde ki bir soket üzerinden verilmekte. DAC entegre ile 0 5V aralığında voltaj çıkışını opamp ile bir hat üzerinden -5V +5V olarak ayarlıyoruz.

Sormak istediğim DAC entegresinden 0 2.5V aralığını bir opamp ile -5V 0V, 2.5V 5V aralığını farklı bir opamp ile 0V 5V olarak ayarlayabilir miyiz? Böylece kontrol kartının bağlantısında olan - GND + şartını sağlamış olacağız.

Bu işlemin adını bilmediğim için nasıl arama yapmam gerektiğini de bilmiyorum.

M.Salim GÜLLÜCE

Yapmak istediği tam anlaşılmamakla beraber negatif bileşenini kaldırıp sadece GND ve +5V olarak çıkış istediğin anlamını çıkardım.
Opamplar ile seviye kaydırmak için referans gerilim kullanmanı öneririm.
verdiğim örnek devrede 2.5 volt referansı kullanarak 2.5 volt seviyesini sıfır kabul etmektedir.
Kendi amacına uygun olarak değişikliklere gidebilirsin.

matador

Yapmak istediğim;

Bir adet dac ( 0V ~5V ) ve bir adet  opamp kullanarak -5V ve +5V arasında aldığım gerilimi, iki adet opamp kullanarak birinden 0V~-5V diğerinden 0V~+5V almak.

Şu an yaptığım DAC entegre ile ürettiğim 0V~5V gerilimi opamp ile -5V~+5V aralığına getiriyorum. Bir opamp ile bir çıkış kullanarak yaptığım bu işi iki opamp kullanarak 2 çıkış ile yapmak istiyorum. Çıkışlardan biri 0~-5V arası diğeri 0~+5V arasından olmalı.

Böyle bir devre mümkün müdür?

z

Vi=  0..5v
Vo1=-5..5v
Vo2=-5..0v
vo3= 0..5v
vo4=0..-5

vo1=2vi-5
vo2= vi-5
vo3=vi
vo4=--vi

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: matador - 29 Ocak 2019, 15:13:08Yapmak istediğim;

Bir adet dac ( 0V ~5V ) ve bir adet  opamp kullanarak -5V ve +5V arasında aldığım gerilimi, iki adet opamp kullanarak birinden 0V~-5V diğerinden 0V~+5V almak.

Şu an yaptığım DAC entegre ile ürettiğim 0V~5V gerilimi opamp ile -5V~+5V aralığına getiriyorum. Bir opamp ile bir çıkış kullanarak yaptığım bu işi iki opamp kullanarak 2 çıkış ile yapmak istiyorum. Çıkışlardan biri 0~-5V arası diğeri 0~+5V arasından olmalı.

Böyle bir devre mümkün müdür?
Tamamda bunu dac çıkışının neresinden nereye hangi çıkış için sınırlandığını belirtmen lazım.
belkide +5 ve -5 çıkışın aynı anda artıp azalmasını istiyorsundur.
Biraz daha detaylandırman lazım limitleri ve şartları kesinleştirmen lazım.

bayelektronik

Eğer doğru anladıysam 0- +5v DAC çıkışını 0- +5v yapmak için direk gerilim izleyici yapıyı kullan. Diğer yapı 0- +5v DAC çıkışını 0- -5v yapmak için eviren opamp kullan,opamp kazancı 1 olsun. Opamp beslemelerinin aynı kılıf kullancak isen +7v- -7v aralığında olmasına dikkat et.