ST STM32CubeIDE'yi duyurdu

Başlatan NagraEq, 25 Nisan 2019, 16:44:48

NagraEq

Merhaba,

ST Microelectronics, yeni geliştirme ortamı STM32CubeIDE'yi duyurmuş.

quarko

ST çok hızlı ilerliyor. Her alanda güzel çalışmalar yapıyorlar. Anlaşılan o ki, MicroExplorer programı ile başlayan serüveni, CubeMX platformu çatısında toplayacaklar.
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

Hattusa

hocam cubemx in stm ye 4-5 program desteği varken (keil 4,keil5,truestudio vs) neden yeni bir ide yi çıkartmayı düşünüyorlar?
vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

akuntman

Yeni bir IDE yok aslında. Cubemx ile truestudio'yu birleştirip tek program yapmışlar.

~ENES~

Alıntı yapılan: pro-TR - 08 Mayıs 2019, 22:31:39hocam cubemx in stm ye 4-5 program desteği varken (keil 4,keil5,truestudio vs) neden yeni bir ide yi çıkartmayı düşünüyorlar?
Alıntı yapılan: akuntman - 08 Mayıs 2019, 23:12:19Yeni bir IDE yok aslında. Cubemx ile truestudio'yu birleştirip tek program yapmışlar.

Hemide beleş  :)  :)

a.zorba

programlayıcı ile kullanmak için hex ürettiremedim elf çıktısı veriyor.

ayar yolunu gösterebilirmisiniz.
Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

magnetron

bu cube'in modbus-tcp cube'si var mı ?

MrDarK

Alıntı yapılan: a.zorba - 09 Mayıs 2019, 08:43:16programlayıcı ile kullanmak için hex ürettiremedim elf çıktısı veriyor.

Projenin üzerine gelin sağ tık-> Properties -> C/C++ Build -> Settings içindeki Tool Settings 'de other sekmesinde Output format diye birşey var onu seçince convert build output'u tikleyin ve format seçin. Bundan sonra Debug veya Release hangisinde derlerseniz bin klasörü içinde dosyayı bulabilirsiniz.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

tyildizak

Alıntı yapılan: a.zorba - 09 Mayıs 2019, 08:43:16programlayıcı ile kullanmak için hex ürettiremedim elf çıktısı veriyor.

Project properties: C/C++ Bulild->Settings->Tool Settings->MCU Post Build outputs

Sağdaki pencereden seçmek gerekiyor

mg1980

@tyildizak , hocam izahınız doğrultusunda hex kodu üretebildik nihayet.Bir sıkıntım var. Bu kodu ST-LINK V2 ile nasıl yükleyeceğiz.CubeIDE'de bu hususla ilgili buton ben bulamadım şahsen.Bunun usulü nedir,bilginiz varsa lütfen.(STM32F103C8 kiti)

apsis

debug'a girip çıkman gerek ya da st-link utility ile hex kodunu bir st-link programlayıcısı ile işlemcine yüklemen gerek. Her halukarda programlayıcın olması gerek. Eğer yoksa  Uart Boot özelliğini kullanarak işlemcine kodunu yükleyebilirsin.
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

mg1980

@apsis ,hocam bu kavramlara pek fazla aşina değilim açıkçası.Mikro C ile kitabı sayesinde bir şeyler yapmaya çalışıyordum.Bir ara KEIL ile uğraştım. İngilizce olmayınca arkası gelmiyor. Bende şu anda ST-LINK v2 ile kurulu CubeIDE, bir de STM32F103C8 board var. Debug olayını da bilmiyorum . Her halükarda programlayıcın olması gerekir dediğiniz programlayıcı nedir ? Vaktinizi alıyorum ama kısaca olayı biraz daha açabilir misiniz ? Uart Boot nedir?

Tagli

Nedense bir türlü "Sadece kodu at, debug'ı başlatma" tuşu eklemediler. Aynı mesele TrueStudio'da da var.

Programlayıcıdan kastedilen ST-Link gibi bir cihaz. IDE'de "Debug" işlemini başlatınca kodu işlemciye atıyor zaten. Ancak çalışması için "Start" demek lazım veya işlemci resetlenecek.

STM32'lerin sanırım hepsinde seri porttan çalışan dahili bir bootloader var. Bunu kullanarak ST-Link olmaksızın seri port ile doğrudan kod atılabiliyor. Bizim gibi bu işle uğraşanların elinde ST-Link zaten olur. Bootloader'ın pratikte ne gibi kullanım alanları olur aklıma gelmiyor. Belki son kullanıcının yazılım güncellemesi yapmasına yarayabilir. Bazı işlemcilerde aynı iş USB üzerinden de yapılabiliyor ki bu daha kullanışlı.
Gökçe Tağlıoğlu

apsis

https://www.robiz.net/test-programlama-cihazlari/stlinkmini

https://www.robiz.net/test-programlama-cihazlari/STLINKV2CN

Bunlar programlayıcı ikisi de klon. Mini olan her türlü işinizi görür.

Debug gibi kavramları öğrenmeniz gerekli. Tabi bu işlerle uğraşacaksanız. Hata ayıklama işlemleri için kullanılır.

IDE'de yukarıda böcek sembolüne tıklayarak debug işlemine girebilirsiniz.

buna tıklayıp debugdan çıkış yaptığınızda program yüklenmiş olur.

Alıntı YapNedense bir türlü "Sadece kodu at, debug'ı başlatma" tuşu eklemediler. Aynı mesele TrueStudio'da da var.

AC6'da bile var. Ben de bir türlü neden koymadıklarını anlayabilmiş değilim. Sırf bu yüzden keil kullanıyorum ya da AC6.

Alıntı YapBazı işlemcilerde aynı iş USB üzerinden de yapılabiliyor ki bu daha kullanışlı.

Daha sonradan istersen USB bootloader yükleyebilirsiniz. Tabi eğere USB donanımı varsa.

F4'lerde felan default olarak USB boot seçeneği var diye hatırlıyorum.

UART boot için sağlam bir usb-ttl dönüştürücü olması gerek (FT232 gibi).

Ancak bootloader ile debug yapılamıyor. Sadece program atabiliyorsunuz.
"Makineye Beyin" MEKATRONİK