DC MOTOR KONTROLÜ VE TEŞEKKÜR .

Başlatan yusuftr80, 02 Haziran 2006, 03:27:12

yusuftr80

ETE KARDEŞ sana ve senin gibi düşünen tüm iyi niyetli yardım sever arkadaşlarada çok teşekkür ederim burda her verilen bilgi inanıyorum ki sizler göremesen nizde bir yerde mutlaka bir ışık yakıyor ve etraflarınıda aydınlatıyordur buna adım gibi eminim ve sizlerede çok teşekür ederim çalışmalarınızın, başarılarınızın devamınıda çanı gönülden dilerim

Kardeş ben servo da step te kulanmıcam DC motor 12 volt silecek motoru kulanıcam ama burada programa nerden nasıl başlıcamı bile miyorum yanılmıyorsam program iki bölümden meydana gelecek. Ama nasıl ?

Elle cevirdimiz potansiyo metre degeri motor sürücüsünü kontroledecek sürücüye giden degerde motordaki baglı olan potansiyo metre dogrulucak dogrulandı zaman da görev yerine getirilmiş olacak..
Yada sisin bildiniz kısa bir yol varsa onu söyleyin onu uygulayalım şimdiden her keşe kolay ğelsin yardım larınızı ben ve benim durumum da olanlar sanırım dört   8O bekliyor olacağız? saygılar .

sezgin05

Tam olarak ne istediğinizi anlamadım ama tahmin ediyorum pozisyoner türü bir şey yapmayı düşünüyorsunuz.
Eğer öyleyse silecek motorunun çıkış miline bir POT bağlıyorsunuz ve opamplı bir devreye giriyorsunuz.Elle kumanda ettiğiniz POT uda bu devreye bağlıyorsunuz ve pot değerleri arasında kıyaslama yaptırıyorsunuz. İki potun değerleride aynı olduğunda motor dönmüyor.2 adet röle ile motoru ileri geri döndürüsünüz.
Yok eğer pic ile yapılacaksa yine motor çıkış miline bir pot bağlayarak motorun konumu tesbit edilir.
Bir diğer yöntem ise motor çıkış miline REED RÖLE pulse saydırma yöntemi.Bunda tek sıkıntı ise sistem ilk çalışmada milin konumunu bilemediği için OFFSET noktasının belirlenmes gerekir.Dolayıısyla her açılışta Pic motoru çalıştırarak OFFSET noktasına alır sonra olması gereken yere götürür...

yusuftr80

.Sezgin  bey tahmininiz  çok dogru bahsetiniz pozisyoner türü devreyi yapacak olursam bana yardım edermisiniz ? birde sizin tarif etiniz devre mi sıhatli olur yoksa pic lemi sıhatli olur  + pozisyoner bir devrede karar alırsak  bu devreyle ilgili açıklayıcı  şema yollamanız müm kün olur mu   :?:
cevabınızı  8O le  bekliyorum

ALINTI .( Tam olarak ne istediğinizi anlamadım ama tahmin ediyorum pozisyoner türü bir şey yapmayı düşünüyorsunuz.
Eğer öyleyse silecek motorunun çıkış miline bir POT bağlıyorsunuz ve opamplı bir devreye giriyorsunuz.Elle kumanda ettiğiniz POT uda bu devreye bağlıyorsunuz ve pot değerleri arasında kıyaslama yaptırıyorsunuz. İki potun değerleride aynı olduğunda motor dönmüyor.2 adet röle ile motoru ileri geri döndürüsünüz. )

sezgin05

Aklıma sonradan geldi bir yöntemde biraz eski ama çok sağlam ve basit bir teknoloji olan SELSİN MOTOR tekniğidir.Hatta Alamancılar getiriyordu bir ara TV antenlerini bulunduğunuz odadan sağa sola çeviriyorsunuz.Sistem asıl olarak odada bulunan bir AC motor düzeneği ve faz farkı oluşturma şeklindedir.Aynı sistem çatıda olduğu için iki sargı arasında oluşan fazfarkık nedeniyle çatıdaki motor açıyı sıfırlayana kadar döner.
Gelelim pot lu sistem bunun için en uygun devre Harun BAYRAMın elektronik uygulamaları kitabındaki güneş takip sistemidir.Biraz incelerseniz rahatlıkla yapabilirsiniz.