Yerli Kaliteli Motor Surucu

Başlatan Erol YILMAZ, 04 Haziran 2006, 20:09:37

Erol YILMAZ

Enda yi herkes sicaklik kontrol cihazlari ile biliyor.
Bu sefer de olu$an tecrube ile Motor Hiz Kontrol cihazi yapmislar.

isimleri cok ilginc.

HAMSI  ( heralde kucuk boy diye boyle bir isim verdiler :) )

ZEYBEK ( bu balik hakkinda bilgim pek yok, Heralde daha buyukce bir balik :D )

Vatana millete hayirli ugurlu olsun.

fiyatlari da uygundur heralde... yani Delta ya ve Ozdisan in getirdigi suruculere alternatif geldi... Ben sevindim, haber vereyim dedim...
http://www.enda.com.tr/ACDRIVE.html

salim ALTIN

Merhaba.
@Erol keşke söylediğin gibi olsaydı. :(
O sürücüler TAİVAN malı ve üreticisi TAİAN firması. Daha ilginci o firmanın bir süre öncesine kadar dist. i özdisan dı. Enda parayı verince çinli dist. mist tanımıyor. Özdisan da kızıp şimdiki firmadan mal getirmeye başladı. Özdisan dan önce o firmanın dist i Çizgi mÜh. idi. omdan önce Tunçmatik....... ;)

Türkiyede bu konuda imalat yapmak artık donkişotluk. Ben tecrübeliyim yeldeğirmenlerine karşı :D
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

aYe

Alıntı yapılan: "salim ALTIN"Merhaba.
@Erol keşke söylediğin gibi olsaydı. :(
O sürücüler TAİVAN malı ve üreticisi TAİAN firması.

Kesinlikle mantıklı geliyor, zira 19 ayrı modeli şaak diye yapıp piyasaya sürecek kadar babayiğit biri Türkiye'de yok, asla ar-ge için o denli büyük ödenek ayırmazlar.

Hadi yaptı diyelim, daha 1. model'in kutuları gelmeden kart olarak satmaya başlarlardı, asla 19 modeli aynı anda piyasaya sürmek için beklemezlerdi.

Salim Altın +1  ;)

İyi çalışmalar.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

Erol YILMAZ

Salim Bey suruculeri yakindan gormedim ama Ozdisan in ithal ettigi suruculer ise sadece distrubutor degisikligi olmuş. :D
Bu durumda degisen hicbirsey yok bu konuda.

Ben de config programinda Enda ya has bir sey yazilmamis olmasindan dolayi suphe duymustum.

Aslinda proje 2 tip ve degisik guclerdeki cesitleri var.

Ulkemizde de bu konuda uretim olabilir...
Bildigim kadariyla MEDEL, 0.75 ile 100 KW arasi surucu imalati yapiyor. Onceden Mitsubishi M16C leri kullandiklari biliyorum.

Kolay Gelsin...

EES

Evet maalesef ilşk duyduğumda bende sevinmiştim.Nihayet Türkiye'de profesyonel(kutu,dizayn,program vs) sürücüler yapılmaya başlandı diye.Ama ENDA cihazların iki serisinide inceledim ve sadece isimleri TÜRK.
Cihazlar Taiwan yapımı(made in taiwan) etiketlerinde yazıyor.Fiyat olarak şu anda sadece VERİKON marka yerli cihazlardan pahalılar,,diğerlerinden (DELTA,INFORM,, siemens,abb bunları saymıyorum bile.) gayet ucuz.

aster

EES, yazdıklarını tam anlamadım, biraz daha belirgin yazabilirmisin fiyat kalite uygulanabilirlilik karşılaştırması açısından.

salim ALTIN

merhaba
2002 yılında bu işi türkiyede en iyi yapabilecek firma olan WATT motor (arçelik) adına ART DRİVE olarak sürücü projesine başlanmış ve hatta TTGV ile TİDEP ile anlaşılarak geri ödemesiz 200 bin dolar teşvik bile sağlanmıştı. Tasarım ekibi bu işi 1992 yılından itibaren kendileri imal edebilmiş fakat imalatı sürdüremediği için arçelik AR-GE ye girmiş olan insanlardan oluşuyordu.Yani tecrübe de vardı.(halen 3 firma bu ekibin beyni tarafından tasarlanan mikroişlemcili cihazları 55KW a kadar üretmekte)(medelin yaptığı 1500 Amperlik cihazda da bu kişinin imzası var)
Fakat tek problem bunu masabaşı babalarına kabul ettirmek idi. Bu amaçla piyasada alıcı bulunduğu kanıtı için ciddi firmalar dolaşıldı. Bu durumu gören simens ve telemekanik ürünlerinde %30 luk indirime gitti.(o sırada)
Ne oldu ise bu sırada oldu. Tahmin edin bakalım tidep-ttgv nin denetmeni kimdi.?
O kişi Control Technique in türkiyedeki iş ortağı ve genel müdürü Prof tamer Kutman dı. Ve  bu kişi "bu işi türkiyede yapmaya gerek yok. Türkiye bu konuda üretici olamaz ancak iyi bir kullanıcı olur" sözününde sahibidir.
Ama allah için projeye çomak sokan o değildi.!
Proje rafa kalktı....
Alınan 200 bin dolar teşvik geri iade edildi....
Ekip dağıldı.....Hem öyle dağıldı ki hepsini  arçelik içinde tutmak bile mümkün olmadı.... Ama kalan kişiler arçeliğe Patent kazandırmaya devam ediyor....Ayrılanlar ise piyasaya yeni cihazlar...

Hiç kimse  "türkiyede bunu yapabilecek kimse yok " demesin. Bu en basit şekli ile ayıp.....
En basitinden en karmaşığına bu ülkede o kadar çok başarıya imza atan insanlar varki...
Ama para bağlamazlar derseniz ona bişey diyemem. bu ticari bir tercihtir...
Ama İŞ yapma ile CİNLİK yapmayı karıştıran lar bu şekilde konuşmaya başlayıveriyor.
Benim gördüğüm bir gerçek var. O da şudur;

Bilgi ve tecrübenin birleştiği ve paylaşıldığı ortamlarda çok güzel meyveler alınabiliyor. Yanlız ortalıktaki meyve kurtlarından ortamı dezenfekte etmek gerek. Aksi takdirde meyveyi oluşturmaya çalışan ağaç gurubu bu işle uğraşırken meyvenin en lezzetli kısımlarını kurtlar kemiriveriyor.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

CoşkuN

Bütün işler dönüp dolaşıp "Türkiye'de hiçbir başarı cezasız kalmaz " sözüne geliyor galiba.
Nasıl kurtulacağız acaba bundan? Her türlü kaynağa sahip bir ülkenin bu hallerde olması gerçekten çok üzücü.
Bir de içimizdeki Türk görüntülü ama batı kafalı insanlar meselesi var tabi. :roll:

pisi

selamlar,
konu biraz eski bir tarihli ama siteyi yeni kesfeden ve benzer bir durumdan dertli olan birisi olarak biseyler eklemek istedim
ben de eski zamanlarda bir motor surucusu ureten firmanin argesinde calistim
o vakitler dc surucu olarak ciddi guzel cihazlar cikarildi. argesinde ise 1 kisi vardi ki turkiyede sanirim o adamin alternatifi olacak henuz birisi gelmedi :(
neyse reklam yapmicam zaten taniyan ve burayi takip eden birisi var ise anlamistir kimi soyledigimi.
yil 98, dc suruculerde siemens in rakibi olmayi gecip daha da oteye gecmis durumdaydik. ac invertorlerde ise, projelerin sahibi olan firma o zamanlar icin neredeyse su an bilinen tum markalarin tek distributoru idi ve tum bu cihazlarin tecrubesi ile bunlardan daha iyi bir cihaz uretildi
adi smart drive omni drive gibi bir kac isimde uretildi ama mali anlasmazliklar yuzunden proje kapandi.
o vakitler, temic in henuz engineering sampe olan ipmleri deneniyordu bu cihazlar uzerinde
cihazin testleri siemens in benzer cihazlari ile yapiliyor ve genelde teknoloji olarak bazi yerlerde one geciyordu.
ama ne yazik ki su an bu cihazlarin birakin isimlerinin bilinmesini uretenler bile bu anilarini unutmaya calisiyorlardir
cunku o zamanlar bu kadar teknolojinin turkiyeden uzak oldugu vakitlerde birakin sample i 17C44 e nimet gibi bakildigi zamanlarda sirf mali anlasmazliklardan dolayi bu kadar is yarim kaldi
ben 3 sene calistim bu 3 sene icerisinde tristor ile calisan dc suruculer mentor a rakip idi
triyak ile calisan 10hp lik cihaz baldor a rakip idi
ve yaskawa nin urunlerini getiren bu firma en son olarak invertor uretmisti, rakibi de siemens idi.
isten ayrildiktan bir sure sonra karakoyde siemens bayiine gittigimde cihazlari sordum var mi hala bu markanin urunleri dedigimde, dc suruculeri neden biraktilar anlamadik cok iyiydiler ac invertorleri de bekliyorduk ama piyasada pek satilmadan uretimi biraktilar heralde diye bir cevap aldim
o siralar 18 yasindaydim ve mali anlamda karsilastigim en sinir bozucu darbeydi benim icin
simdilerde bu bizim daha once rakip oldugumuz firmalarin turkiye temsilcileri fuarlarda buyuk buyuk standlar kuruyorlar sanki kendi urettikleri birseyler varmis gibi
bizim firmalarimiz da hala o zamanki medel, kendini biraz gelistirmis makelsan, dsp kullanmayi iyi teknoloji sanan inform...
insallah mali dertleri olmayan dehalar bizim ulkemizde de deger kazanirlar...
ahmet...