PicBasicPro,Pos Cihazı ve uzaktaki bilgisayar bağlantısı

Başlatan hakdogan, 06 Haziran 2006, 19:38:46

hakdogan

Selam

Pic programlamada yeniyim, bazı kitaplar aldım ve okuyorum ancak "yanlış kulvarda mıyım?" diye de düşünmeden edemiyorum.

Ben pos makinalarını programlamak için bu alana girdim, bir işletim sistemi olmayan pos cihazlarını.

PicBasicPro öğrenmeye başladım ancak şu ana kadar bir pos makinasından telefon hattı vasıtası ile uzaktaki bir bilgisayara nasıl bilgi gönderilir bu konuda bir emare göremedim.

Yani PicBasicPro komut seti içinde bunu yapacak bir komut göremedim (yada okuduğum kitaplarda yok)

Meramımı anlattığıma göre PicPasicPro ile amacıma ulaşabilecek projeler yazabilir miyim?

Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.

İlgilenen kardeşlerime şimdiden teşekkürler.

Not : Umarım mesajı yanlış foruma açmamışızdır...

Erol YILMAZ

Selam Hakdogan,

PICBASIC ile tonlarca veri gonderip alan, Telefon kontrollu sistemler yapilmistir. Bu artik sizin elektronige olan muhabbetinize bagli.
Bu arada BASIC e  yeni basliyorsaniz,  Hemen onu birakip C ye gecmenizi tavsiye ederim.

Hi-Tech, IAR veya baska biri.

Gelecekte de faydasini goreceksiniz...

Ziya

pos makinasında pic işlemci mi kullanılmış? Ben eski bir pos cihazını hurdacıdan aldım. Aletnormalde çalışıyor fakat cripto kartı olmadığı için sadece oyuncak olarak kullanılıyor. O eski (grafik ekranı yok) alette bile z80 işlemci kullanılmış.

Pic kullanılmış ise haberleşme için bakman gereken yer UART yani seri haberleşmedir. Muhtemelen iki seri haberleşme portu olmalı, birisi telefon hattına diğeri cihazın üzerinde herhangi bir pc ile haberleşme amaçlı olmalı.

Son olarak o aletin kullanıcı tarafından programlandığını ilk defa duyuyorum. Acaba yanlış anlamış olabilirmiyim? Yani programlama deyince her şeyini,yani tuş takımından ekranına, yazıcısından seri haberleşmesine, kart okuyucusuna kadar program yazmak çok zor bir iş.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

hakdogan

Alıntı yapılan: "Erol"Selam Hakdogan,

PICBASIC ile tonlarca veri gonderip alan, Telefon kontrollu sistemler yapilmistir. Bu artik sizin elektronige olan muhabbetinize bagli.
Bu arada BASIC e  yeni basliyorsaniz,  Hemen onu birakip C ye gecmenizi tavsiye ederim.

Hi-Tech, IAR veya baska biri.

Gelecekte de faydasini goreceksiniz...

Aleyküm Selam

Ben aslında bir Visual Basic programcısıyım, bana başlangıç için önerilen PicBasicPro oldu, quicbasic lede programlama hayatıma başlamıştım o yüzden okey dedim.

Sizce başlangıç olarak yanlış mı yaptım?

Alıntı yapılan: "Ziya"
o aletin kullanıcı tarafından programlandığını ilk defa duyuyorum. Acaba yanlış anlamış olabilirmiyim? Yani programlama deyince her şeyini,yani tuş takımından ekranına, yazıcısından seri haberleşmesine, kart okuyucusuna kadar program yazmak çok zor bir iş.

Tam olarak yapmak istediğim pos makinalarından kontor yükleme işi.

Alacağım pos makinalarını programlayıp serverdaki bilgisayara bağlanıp db den kontor bilgisi çekmek istiyorum, yani kısaca yapmak istediğim pos makinasının serverda Visual Basic ile yazdığım bir programla haberleşmesi.

Bunu PIC Programlama (ve picpasicpro) ile yapabilir miyim?

Yoksa farklı bir yol mu denemek gerek?

Ziya

Alıntı yapılan: "hakdogan"Tam olarak yapmak istediğim pos makinalarından kontor yükleme işi.

Alacağım pos makinalarını programlayıp serverdaki bilgisayara bağlanıp db den kontor bilgisi çekmek istiyorum, yani kısaca yapmak istediğim pos makinasının serverda Visual Basic ile yazdığım bir programla haberleşmesi.

Bunu PIC Programlama (ve picpasicpro) ile yapabilir miyim?

Yoksa farklı bir yol mu denemek gerek?
Alacağınız pos makinalarında pic mikrokontrolörler kullanılmış ise pic işlemcilere program yazmak için kullanılan derleyicilerden birini kullanabilirsiniz. Bunlardan bir tanesi picbasictir.

Öncelikle alacağınız cihazı çok iyi tanıyın.

Kontrör yüklemekten kastınız, manyetik kart sahipleri kartlarını bu cihazdan geçirecek, okunan bilgiler merkezdeki bilgisayara gönderilecek ise bunu manyetik kartlarla değil smartkartlarla daha kolay gerçekleştirebilirsiniz. Smartkartlar (akıllı kart) güvenlik açısından da kopyalanmaya karşı korunabilirler.

Bir adet pic microkontrolör (16f877 yada 18F452 gibi) bu iş için yeterli olur tahmin ediyorum.

Cihaz ile PC arasındaki mesafe ne kadar?
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

hakdogan

Alıntı yapılan: "Ziya"Alacağınız pos makinalarında pic mikrokontrolörler kullanılmış ise pic işlemcilere program yazmak için kullanılan derleyicilerden birini kullanabilirsiniz. Bunlardan bir tanesi picbasictir.

Öncelikle alacağınız cihazı çok iyi tanıyın.

Kontrör yüklemekten kastınız, manyetik kart sahipleri kartlarını bu cihazdan geçirecek, okunan bilgiler merkezdeki bilgisayara gönderilecek ise bunu manyetik kartlarla değil smartkartlarla daha kolay gerçekleştirebilirsiniz. Smartkartlar (akıllı kart) güvenlik açısından da kopyalanmaya karşı korunabilirler.

Bir adet pic microkontrolör (16f877 yada 18F452 gibi) bu iş için yeterli olur tahmin ediyorum.

Cihaz ile PC arasındaki mesafe ne kadar?

Öncelikle ilgine teşekkür ederim.

Yapmak istediğim pos cihazından (örneğin mecidiköyde bir işyeri) bayimin gireceği bilgileri (operator adı, kontor sayısı vs) iş yerimdeki (örneğin kadıköy) bilgisayara iletmek, bilgisayardaki yazılım gelen talebi değerlendirecek (örneğin sözü edilen operatöre ait istenen miktarda kontor var/yok) ve bu değerlendirmeyi pos cihazına geri gönderecek, kontor varsa pos cihazından işlem onaylanacak ve iş yerimdeki bilgisayara onay bilgisi gidecek ve program db den ilgili kayıtları güncelleyecek.

Yapmak istediğim kabaca bu

Bu işlemleri PicBasicPro ile gerçekleştirmek mümkün mü?

Değilse nasıl bir tercih yapmalıyım?

Ziya

Pos cihazının işlemcisi pic değilse (ki büyük bir ihtimalle değildir) picbasic öğrenmenizin bir anlamı yok.

Yapmayı düşündüğünüz işlemi pos makinaları ile değil kendinizin tasarlayacağı bir kartla halledebilirsiniz. Ancak bunun için de farklı çözümler oluşturulabilir. Örneğin pic işlemcili bir kart yaparsınız (smartkart okuyacak şekilde), karttan harici bir modemi kontrol edecek giriş-çıkışlar alırsınız. Bu şekilde normal telefon hattı üzerinden bilgi gönderip alabilirsiniz. POS makinaları turpak hattını kullanıyorlarsa haberleşme maliyetleri ucuzdur. Turpak hattı kullanacaksanız o konuda bilgim yok. Bir başka yol, bayilerinizde internet bağlantısı var ise ethernet bağlantısı (realtek 8119 çipleri bu iş için uygun) ile merkezinize (merkezde statik ip olması gerekiyor) istediğiniz bilgileri aktarabilirsiniz. Bu konuda tecrübem yok ama şunu söyleyebilirim, zor bir uygulama olduğu görünüyor.

Ziya

Pos cihazlarının haberleşme protokolünü çözerseniz ve haberleşmeyi merkezinize yönlendirebilirseniz (muhtemelen merkezinizin internet ip numarası girilecektir) iş diğerlerine göre biraz daha basit hale gelir.

hakdogan

Şimdi kafam iyice karıştı  :D

Bu pos cihazları bu işlemleri nasıl yapıyor peki?

Ben bunların programlandığını düşünüyordum

Son söylediğinizden şunu anlıyorum "Pos cihazları içlerinde bir haberleşme yazılımı ile geliyor, bunu kendi haberleşme merkezine yönlendirmeniz yeterlidir"

Doğru mu anlamışım?

DaRt

Pos cihazlarının donanım yapısını çözerseniz yeniden programlayarak istediğiniz işi yaptırabilirsiniz. Ancak bu ne derece yapılabilirdir bir fikrim yok, yani bence imkansız gibi bişey.
Elimde 2 adet pos cihazı var ancak ikisindede pic yok başka denetleyiciler kullanılmış. Yerinizde olsam en kolay şekilde dtmf ile yapardım bu işi. Bayiye bir cihaz verip içine merkez telefonunu yazardım, bir cihazda merkeze verip gerek duyulduğunda bayi merkezi arayıp gerekli iletişimi sağlayacak. Amatör tasarım olurdu ama en kolayı.

hakdogan

Alıntı yapılan: "DaRt"Pos cihazlarının donanım yapısını çözerseniz yeniden programlayarak istediğiniz işi yaptırabilirsiniz. Ancak bu ne derece yapılabilirdir bir fikrim yok, yani bence imkansız gibi bişey.
Elimde 2 adet pos cihazı var ancak ikisindede pic yok başka denetleyiciler kullanılmış. Yerinizde olsam en kolay şekilde dtmf ile yapardım bu işi. Bayiye bir cihaz verip içine merkez telefonunu yazardım, bir cihazda merkeze verip gerek duyulduğunda bayi merkezi arayıp gerekli iletişimi sağlayacak. Amatör tasarım olurdu ama en kolayı.

Peki bu kontor işini posdan yapanlar nasıl yapıyor bu işi?

Belki siz denk gelmediniz yada bu güne kadar böyle kontor almadınız, gidiyorsunuz x operatorden 100 kontör var mı diyorsunuz adam pos makinasını açıyor varsa kontor şifresini çıktı olarak müşteriye veriyor...

Bunu nasıl yapıyorlar

Örneğin bu cihazlarda windows mobile işletim sistemi yüklü ve Visual C yada Visual Basic ile mi programlanıyorlar?

DaRt

pos deyince benim aklıma kredi kartı pos cihazları ggeldi. Bu yüzden bunlartın açıklamalarını yazdım. Faturalı hat kullandığımdfan bu güne kadar kontür almadığımdan dediğiniz gibi bir cihaz görmedim, ancak tahminimce bu cihazlarda kredi kartı pos cihazları gibidir ve dediğiniz gibi bu dillerde programlanmaz. Elektronik sistemini bilip buna göre programlamak gererkir. Ancak dediğim gibi tam bilgi sahibi değilim bu cihazlarda.

hakdogan

Alıntı yapılan: "DaRt"pos deyince benim aklıma kredi kartı pos cihazları ggeldi. Bu yüzden bunlartın açıklamalarını yazdım. Faturalı hat kullandığımdfan bu güne kadar kontür almadığımdan dediğiniz gibi bir cihaz görmedim, ancak tahminimce bu cihazlarda kredi kartı pos cihazları gibidir ve dediğiniz gibi bu dillerde programlanmaz. Elektronik sistemini bilip buna göre programlamak gererkir. Ancak dediğim gibi tam bilgi sahibi değilim bu cihazlarda.

Bu konuda nereden ve nasıl bilgi alabilirim?

Zaman kaybetmeden seri şekilde projenin hayata geçmesi için doğru yönlendirmelere ihtiyacım var...

Ziya

Pos makinalarını satan firma ile irtibat kurup teknik bilgi alman gerekir.

Daha ucuza çıkabilecek bir proje:
http://groups.yahoo.com/group/rat_ring/

Kitlerini projeyi geliştirenden (Ken Boak) satın alabilirsin.

hakdogan

Alıntı yapılan: "Ziya"Pos makinalarını satan firma ile irtibat kurup teknik bilgi alman gerekir.

Daha ucuza çıkabilecek bir proje:
http://groups.yahoo.com/group/rat_ring/

Kitlerini projeyi geliştirenden (Ken Boak) satın alabilirsin.

Benim düşündüğüm projenin büyük bir maliyet gerektirdiği konusunda aydınlanmak isterim