portal vinci altivar 71 ile ve zamanlı elktronik potansiyom

Başlatan turboy, 08 Haziran 2006, 23:22:18

turboy

elimde bir adet altivar 71 30kwlik iki adet 11kw 1000dev/dak 3faz asenkron motorum var.bu malzemelerle portal vince yol vermek isterim
motorları portalın iki ayagına monte ettik altivara degerleri girdik
şoyle calişması gerekiyor
1-motorlar ileri geri calışacak seri olarak
2-mtor bir yone 800 devirde calışırken diger yöne yol verdigimizde durup sıfırdan başlayacak
3-devamlı ileri geri calışmada bewlkide hic 1000 dev calışmayacak bu motora zarar verirmi
.........ben şoyle bir uygulama yapmak isterim
altivarın lı1-lı3-lı4 ile zaman roleleriyle yol verme değilde potansiyometre uclarında potansiyometre kulanarak yol vermek isterim
-oyle bir potansiyometre olması lazımki ileri start verdigimde 1 dakika icerisinde 0....1000devire cıkacak bıraktıgımda duracak geri yol verdigimde 1 dakika icinde 0....1000devire cıkacak bıraktıgımda duracak
-boyle bir potansiyometre bulabilirmiyim forumda gezerken salim altin hocanın motorlu potansiyometreden bahsetigini okudum bu konu hakında bilgi verebilirmisiniz bu benim sisteme uyarmı şimdiden hepinize teşekür eder saygılar sun-arım...

aster

bunu sürücünün kalkış ve duruş rampasının zaman ayarını 1' vererek yapabilirsiniz, pota gerek yok

turboy

Alıntı yapılan: "aster"bunu sürücünün kalkış ve duruş rampasının zaman ayarını 1' vererek yapabilirsiniz, pota gerek yok
.....hocam konuyu biraz acarmısın bunu portal vincte kullanacam u.k ile kumanda adecem vincin ayakları arasında 50 metre mesafe var kabin icerisinde operator pako şalter le sag sol yapacak motor 0.hz-başlayıp 50.hz ye 1 dakikada cıkacak.saygılar

CaFFeiNe

sürücüyü kontaklar ile ileri-geri kontrol edebilirsin, dediğin işlemi yapmak için @aster'in dediğin gibi sürücünün ramp-up, ramp-down parametreleri ile oynaman gerekir.

aster

http://www.telemecanique.com.tr/te_tr/ftp/pcp/atv/ATV71_user_guide_tr.pdf

Kontrol cihaz› durum kodlar›:
- ACC: Hızlanma süresi
- DEC: Yavaşlama süresi

açarsak, Ll1 den ileri yöne start verdiniz diyelim önceden de max frekansı girin, kaç devir dönecekse
ACC ayarladığınız zaman içersinde dediğiniz gibi hız yükselecektir
Ll1 kestiğinizde DEC tekrar istediğiniz gibi 1' yavaşlıyacaktır
sonra Ll2 geri yöne basıtığınızda bu sefer tersi olacak, tabi bu 1' durma zamanında ki ilerlemeyide hesaplayacaksınız yoksa vinç yol bitimine gelip dayanır

düşük devirde motor ısınıyormu bir bakın sık sık kontrol edin ısınıyorsa fan kapagının içine veya arkasından ilave bir fanla soğutmaya yardımcı olursanız ki bu sıra bende de benzer bir uygulama var aynı şeyi yapacağım

halledemezseniz tekrar yazın
kolay gelsin

turboy

bugün uygulamayı yapıyorum gelişmelerle ilgili bilgiyi sizlerle paylaşırım hepinize teşekürler.

turboy

ustadlar uygulamayı yaptım motorlarım hıc ısınmadan mukemmel bır sekılde calısıyor yavas devır de hafif titreme var ama normal
fakat bir problem cıktı ruzgarlı havalarda fren olnadığı icin motorlar durunca vinc kendi kendine gidiyor
eskiden elektromanyetık fren kullanıyorduk simdi motorlar önce calıstıgı icin frenler motora zarar verıyor
motor hareket edınce acacak motor durdugu zaman da kapanacak mekanıkfrenler bulunurmu bu konuda yardıcı olursanız sevınırım
not:aster hocam 22kw motorlarda kalkıs akımı 46amper kalkıstan sonraki akımıda 20 amper e dusmektedır motorlar ısnmıyor guzel calısıyor
saygılar

aster

manyetik frenleri gene kullanabilirsin,
fren çalışmasının, manyetik fren aktifken motor frensiz, aktif değilken frenli vaziyette olduğunu düşünürsek

1 röleli kendinden kitlemeli start stop devresi yap
start butonuna basınca röle çektirsin, röle manyetik bobini devreye soksun aynı zamanda da sürücüye start versin
stop butonuna basınca sürücü stop yapsın ve bir zaman rölesi kullan 70 sn sonra manyetik freni devreden çıkarsın, 10 sn de tolerans vermiş olursun

veya sürücü parametrelerinde de olur gibi geliyor bir incelemek lazım yarın daha detaylı bilgi veririm

turboy

ustad dediginiz uygulamayı yaptım iki adet yardımcı kontaktor koydum ileri-geri startlarda ceken zaman rolesi ile denemedim fren bobini üzerinde kalan manyetik alan balatayı gec acıp kapadıgı icin motor amperleri anormal yükseldi
altivar 71 rc1-ra1 kuru kontakları ile denedim yine olmadı elektrikle değilde motor harekete basladıgında acacak motor durunca kapayacak mekanik fren olsa iyi olacak saygılar