Cennet ve Cehennem'in sıcaklığı

Başlatan bunalmis, 15 Haziran 2006, 13:26:06

aYe

if(cennet <525)cehennem(zebani);
else if(cehennem <445)cennet(huri);
else reenkarnasyon(0);

Son günlerde forumda din dışı bişey konuşulmaz oldu, bari olaya böyle yaklaşayım da ne şiş yansın ne kebap :)
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

ground

El-Picproje olduk artık :)

Dostlar normalde siyaset , din gibi konular belli bi amaca ( elektronik ) hitap eden yerlerde yasaktır..

Birbirimizi tanıyoruz az da olsa biliyoruz.. Sorun olmaz diyoruz ..

Ama başlıkları dikkatlice izlediğimizde tartışma ortamı doğabiliyor..

Bence dini konularda tartışmak pek güzel sonuçlar oluşturmayacak.. Ki dini konularda kimsenin değiştiği , olaylara farklı bakmayacağı bellidir..

Dini konular senelerden beri ülkemizde siyasi malzeme haline geldi.. İnsanlarımız bu duyguları ve hassasiyeti sebebiyle birbirlerine düşman oldular. Ülkemizi sevmeyenler bunu çok iyi bir araç olarak kullandılar.

Her nekadar ülkemizde veya forumumuzda olaylara pozitif baksakta her zaman bi ayrılık düşer araya.. Hoş.. İslam hoşgörü dinidir aslında..

Ben derimki dini konularda tabiki öğrenmek , konuşmak lazım.. Fakat bunu burada uygulamayalım..

İyi Çalışmalar..
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

z

Bu konuların tartışıldığı forum biliyormusun?

Bir foruma gittiğinde olaylara dini açıdan hiç bir yaklaşım kabul edilmiyor illaki bilimsel yaklaşım isteniyor.

Bazılarına göre dini tartışmak, Kur'an'ı tartışmak yasak.

Din konularında bi buradaki üyeler ılımlı diyeceğim ama o da şüpheli.

(Yazım Tatlısurkurnazı'naydı)
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

diot

graound arkadaşım  burda sanırım din tartışılmıyor. En azından ben dini tartışmak istemiyorum. Fizik dışı olan olayların fiziki durumlarla ölçeklendirilmeye çalışılıp şaçma sapan durumlar ortaya çıkarmak abesle iştigal etmektir. Sanırsam bu araştırmayı yapan kişiler milletin dini duygularını(hangi dinden olursa olsun) yozlaştırmaya çalışmaktadırlar.

Ben şunu anladım bu araştırmadan :
" Aha işte cennet cehennem diyorsunuz hesaba göre cennet cehennemden sıcak çıkıyor. Demekki böyle bir şey yok.  "
Bu yoruma ve hesaba sadece gülünür. yoksa incile değil. Baştada bunu belirtmek istemiştim. sanırım yanlış anlaşıldı. Bu yorumuda çıkarmak için incili gayet güzel kullanmışlar.

mmengi

Alıntı yapılan: "mmengi"Kimilerine göre ise insanların aklını bulandırmaktan başka bir şeyde olmayabilir.

Burada demek istediğimi diot daha iyi anlatmış.

Alıntı yapılan: "diot"Sanırsam bu araştırmayı yapan kişiler milletin dini duygularını(hangi dinden olursa olsun) yozlaştırmaya çalışmaktadırlar.

mmengi

Alıntı yapılan: "aster"Milletlerin ayakta kalabilmelerinin şartları dil, din, örf ve geleneklerini koruyarak çağın gereksinimlerine hakim olmalarına bağlıdır. Eğer milleti millet yapan bu değerlerden birisi yok olmuşsa bunu bir diğer değer kaybı takip eder yokoluş süreci başlar

Bu çok anlamlı yazıyı bir kez daha vurgulamak istedim.

Neden EL-PICPROJE olalım müslüman olanlar sadece araplarmıdır, yada biz arapmı olduk, yada bu din sadece araplara mı gönderildi.

ground

Alıntı yapılan: "ground"Dostlar normalde siyaset , din gibi konular belli bi amaca ( elektronik ) hitap eden yerlerde yasaktır..

Birbirimizi tanıyoruz az da olsa biliyoruz.. Sorun olmaz diyoruz ..

Ama başlıkları dikkatlice izlediğimizde tartışma ortamı doğabiliyor..

Ben derimki dini konularda tabiki öğrenmek , konuşmak lazım.. Fakat bunu burada uygulamayalım..
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

kesmez

Yukarıda (jupiter) gayya kuyusu... Sıvı hidrojen ve helyumdan oluşmuş bir sıvı gezegen , dipsiz kuyu, sekar.. Cehennem her gün 1000 defa sekardan Allaha sığınırmış diye duymuştum..
Aşağıda ise cehennem.. ortalama 130 kelvin ve kükürt gölleri ile dolu...

Yanlış anlaşılmasın cehennem ve gayya kuyusu deyince bende bu cisimleri düşünüyorum.. belkide bunlardır..
Doğrusunu elbette Allah bilir..
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

mmengi

Eğer bu konuşmalardan rahatsızlık duyacaksak ben en başından beri reyting alacağız diye bu tür konulara girilmesine hep karşıydım ve hep engellemişimdir ama site politikası değişince bende bu konulara yorum yapmaya başladım ve görüldüğü gibi durum çok farklı boyutlara geliyor. Bu sitedeki konu dışı ve genel sohbet gibi bilimum alanların kaldırılmasını rica ediyorum biz buraya elektronik konuşmaya geliyoruz ve diğer değer yargılarını ilgilendirecek konuları konuşmaya meydan vermeyelim.

aYe

Kimse kavga tartışma yok diyor ama ortam gergin...

Açıkcası artık forum içersinde "Allah korusun" gibi ibareler dahi kullanmayı düşünmüyorum, zira bütün bunlar bir fişleme çalışması olabilir...

Bir ara hasta birini kurtaracaz, ilik alıcaz diye binlerce keriz abd'ye ilik numunelerini gönderdi, sonuç olarak türklerin genetik haritası çıkartıldı, bizi de yaktılar sayılabilir, malum adamlar artık sadece ırk üzerine etkili biyolojik silah derdinde.

Bir gün dayımın işyerindeyim haberleri izliyoruz;
Afganistanda taliban fantom savaş uçaklarını parçalıyor, takribi 250 civarı uçak var.
Dayı napıyor bunlar dedim?
Gavur malını parçalıyolar yigenn dedi..
İyi de dayı parasını verip almışlar, hani bunlar artık gavur malıysa bunlarında gavur olması lazım dedim.
Yok yigen bunlara yedek parça için yine gavura para gider dedi.
Öyleyse 125'ini söküp diğer 125 tanesine yedek parça yapsınlar, parçalamak niye dedim.
Dayı galyana gelmiş gavur diyor başka birşey demiyor, bir bahanesi hep var.
Dayıcım bu işte bir iş var 1-2 aya kalmaz bu afganistana dalarlar, din'den konuya girip ince ayarı vermişler dedim.
Dayı köpürdü ama afganistanın şimdiki hali malum...

Sonuç olarak forum içersindeki bu durum beni tedirgin ediyor...
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

kesmez

@tatlısukurnazı selam..

Ne kadar gerginlik olursa olsun sen yüreğini ferah tut.. hiç bişeycik olmaz..
Çünkü fikirlerimiz farklı olsada bizler kardeşiz aynı ülkenin insanlarıyız.. :D
Bu gibi durumlarda hoşgörmek ve affetmek bizim karakterimizdir..
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

ipek

arkadaslar bazi ayetlerde CENNET'teki pinarlarlardan bahsediliyor
bu isilarda su falan kalmaz değilmi.fantazi ve utopyalar sakiz gibidir
cek cek uzar biz yine mantiga donelim  :?:

aYe

Guantanamo için beşik tasarlıyorum, son haline ek önerisi olan var mı?

Klein

Alıntı yapılan: "kesmez"@tatlısukurnazı selam..

Ne kadar gerginlik olursa olsun sen yüreğini ferah tut.. hiç bişeycik olmaz..
Çünkü fikirlerimiz farklı olsada bizler kardeşiz aynı ülkenin insanlarıyız.. :D
Bu gibi durumlarda hoşgörmek ve affetmek bizim karakterimizdir..

Hocam sanırım yaşınız müsait. ama değilse de 35 üzeri arkadaşlar iyi hatırlarlar. Bu ülke kardeşin kardeşe kırdırıldığı , evladın babayı , arkadaşın arkadaşı katlettiği günleri de yaşadı. Ben bizim insanımızın karakterinin hoşgörü olduğuna pek emin değilim. Yada yaşadığımız birçok şey yanılsamadan başka şey değil.

Ayrıca forumdaki bu din tartışmalarından ben de hem sıkıldım hem endişeliyim. Sadece bazı bilimadamlarının İncil'de geçen bir söz üzerine yaptığı enteresan bir çalışmanın ; kutsal kitapların sahteliği , doğruluğu , bizim dinimiz onların dini noktasına gelmesi bie , ileride forumun dindarları forumun dinsizleri noktasına gelmeyeceğinin bir garantisi olmadığını gösteriyor.  
Ben bu forumda kimin inaçları güçlü , kimin inaçları zayıf , kim dinli kim dinsiz bilmek istemiyorum. kimsenin bilmesine de gerek yok.  Eğer bu tür tartışmalara rengim belli olsun belki bu işten fayda sağlarım diye bakanlar varsa  bunları kınıyorum.  Samimi olanlara ise lütfen içinizde yaşayın diyorum.

KAZIMUGUR

İnsan görmediğini düşünemez.
Cennet ve cehennem tarifleri bildiğimiz,dünyada gördüğümüz şeylerle karşılaştırmalı olarak anlatılır.
İşin özeti cehennemde hep kötü,cennette hep iyi şeylerin olmasıdır ve izafidir,bize ateşle eziyet varken cinlere soğukla,aynı yeri hem sıcak hem soğuk yapmak yaradıcının mucizesi ve bu kudretin ilmi açıklaması yoktur sadece inançla açıklanır.
Hedef ise cehennemden kaçış,cennette yatış değil,yaradıcının rızasını kazanabilmektir.Korku çeşitlidir biride sevdiğimizi kırmaktır tabii iş sevip sevmediğimizde.
1400 yılı geçen islam tarihinde konuyu iyi bilen!!! bir çok kimselerce tefsirler yazıldı.Çoğunluk arabca yazılanları, tercüme hatalarını eleyerek incelediğimizde bazı konuda yazılanların birbirini tutmadığını hatta zıt olduklarını görürüz.
Bunun sebebi yorumcuların ilmi ve şahsi durumlarıdır.
İlim ve Kuran çatışmaz çatışan bizim içimizdekilerdir,yetmezliklerimizdir.
Yanızca dünya ilmi insanı inkara yalnızca din ilmi ise taassuba götürür ,karıştırıp yoğuranlar doğruyu yapanlardır.
Benzer hesaplarla kilise insanlık tarihini peygamber yaşlarını baz alarak 6000 yıl olarak hesaplıyor.Bu,o hesabı yapanın görüşü.Ne gerçeği değiştirir nede gerceği bilenlerin düşüncesini.
Birde örneklere takılmamak gerek,anlatılmak istenen daha önemli.
İnsanı insan yapan düşüncenin bir denemesidir o kadar.
Duygu ve düşüncelerimizi elbise çıkarır gibi yapamayız ama yerinde ve kontrollu kullanırız.
Ölçü birimizden birimize değişsede orta yolu bulacak olgunlukda kişiler var burada.
Gerçek hayattada bir gün yaptığımızı dediğimizi ertesi gün tasvib etmeyebiliyoruz,aynı şeyi diğer kişiler içinde düşünüyorum.Kendimizi banlayamıyorsak başkalarını hiç ...Zaman ve hoşgörü ile sorunlar çözülür.
Korkar yada kızarsak veya kendimizi beğenmişlik yapıp kaçınırsak dialog biter ve kopuş başlar.