Cennet ve Cehennem'in sıcaklığı

Başlatan bunalmis, 15 Haziran 2006, 13:26:06

z

Gene bilimfeneri.gen.tr sitesinden aynen alıntı yapıyorum.

Cennet'teki sıcaklık 525 Derece, Cehennem'deki sıcaklık da 464 Derece civarında hesaplanmış.

Bu sonuca İncil'deki bir ayetten ulaşılmış. (Ayet olup olmadığını bilmiyoruz tabiki)

Zaten arkadaşlar da  "Applied Optics" vol. 11, A14, 1972 dergisinden alıntı yapmışlar.

Önce İngilizce metin.

The temperature of Heaven can be rather accurately computed. Our
authority is Isaiah 30:26, "Moreover, the light of the Moon shall be as
the light of the Sun and the light of the Sun shall be sevenfold, as
the light of seven days." Thus Heaven receives from the Moon as much
radiation as we do from the Sun, and in addition 7*7 (49) times as much
as the Earth does from the Sun, or 50 times in all. The light we
receive from the Moon is one 1/10,000 of the light we receive from the
Sun, so we can ignore that ... The radiation falling on Heaven will
heat it to the point where the heat lost by radiation is just equal to
the heat received by radiation, i.e., Heaven loses 50 times as much
heat as the Earth by radiation. Using the Stefan-Boltzmann law for
radiation, (H/E)^4 = 50, where E is the absolute temperature of the
earth (-300K), gives H as 798K (525C). The exact temperature of Hell
cannot be computed ... [However] Revelations 21:8 says "But the
fearful, and unbelieving ... shall have their part in the lake which
burneth with fire and brimstone." A lake of molten brimstone means
that its temperature must be at or below the boiling point, 444.6C. We
have, then, that Heaven, at 525C is hotter than Hell at 445C.

Ardından bir başka arkadaşımızın Türkçe'ye çevirisi.

Cennetin tam sıcaklığı pekala hesaplanabilir. Yetkimiz Isaiah
30:26, "Dahası, ayışığı güneşışığı ve güneşışığı da 7 günün ışığının 7
katıdır."

O halde Cennet aydan, bizim güneşten aldığımız kadar ışıma (radyasyon)
alıyor, toplamda Dünya'nın aldığından 7*7 (49) kat daha fazla, ya da 50
kat daha fazla. Aydan aldığımız ışık, Güneşten aldığımız ışığın 1/10,000'i
kadar, yani bunu göz ardı edebiliriz... Cennete düşen ışıma, ışımayla
alınan ısıya eşit olan ısının kaybolduğu noktadan onu ısıtacaktır (ç.n.  ),
öyle ki Cennet Dünya'nın kaybettiği ısının 50 katı kadar ısı kaybedecektir.
Stefan-Boltzmann yasasını kullanarak ışıma için (H/E)^4=50 dir ki burada
E Dünya'nın mutlak sıcaklığıdır (-300K) ve bu da H yi 798K (525C) olarak
verir. Cehennemin tam sıcaklığı hesaplanamaz... [Ancak] vahiy 21:8 der
ki "Lakin (ç.n. ) korkan ve inanmayan ... kendini ateşin ve erimiş
kükürdün olduğu bir gölde bulacaktır." Erimiş kükürt gölünden kasıt,
sıcaklığın (ç.n. kükürdün) kaynama noktası kadar ya da onun altında
olmasıdır, 444.6C. O halde 525C lik Cennetin, 445C lik Cehennemden
daha sıcak olduğunu görürüz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

diot

İncilin tahrip edilmiş olduğunu bildiğimiz için sadece bu yazılanlara gülerim.
kuranda bildirilenlere göre erimiş taş ve topraklar gayya kuyusunun (cehennemin en sıcak yeri) dehşetinden korktuklarını bildirir..
erimiş taş bir kaç bin derecelik bir sıcaklık olduğuna göre gerisini siz düşünün.

z

İncil tahrip edilmiş olsada Allah'ın bazı ayetleri hala mevcuttur. Bazı bölümler Kur'an ile örtüşmektedir. Bu nedenle İncil'e de saygıyla yaklaşmakta fayda var.

mmengi

Hiç şüphem yok ki hepimiz incil in maneviyatına sonsuz sevgi ve saygımız vardır ama bu gün ki fiziksek durumu diot un bahsettiği gibi tahrip edilmiş olduğundan bahsi geçen sıcaklık mevzusu bana göre bir hikayeden farkı yok. Kimilerine göre ise insanların aklını bulandırmaktan başka bir şeyde olmayabilir.

Klein

Bunun neden ciddiye alındığını anlamıyorum. Cennet ve cehennemin sıcaklıklarının böyle hesaplanacağına , hatta hesaplanacağına inanacak kimse olduğunu da zannetmiyorum. Cennet ve cehennem fizik kurallarının  geçerli olduğu bir yermiki bu şekilde hesaplansın.  Ve biz bu hesaplara bakarak aklımızı bulandıralım. Bilim adamları sadece eğer kutsal kitapları olduğu gibi algılarsanız sonuç böyle çıkar gibi bir gönderme yapmış sanırım. Eğer  dünyadaki fizik kuralları çerçevesinde bakarsak olaya , bütün kutsal kitaplarda çelişkiler buluruz. Ama kutsal kitaplara böyle bakılamaz. Bu yüzden İncil şöyleydi , Kur'an böyleydi , saçmalık  komedi vs... gibi yorumlara da gerek olmadığı kanısındayım.

z

Yalnız dikkatinizi bir konuya çekmek isterim. Sözkonusu sıcaklıklar İncil'de yazan kısa bir cümleden bilimsel olarak çıkartılan sonuç. (Demek istediğim İncil sözkonusu iki mekanın sıcaklıkları hakkında sayısal değerler vermiyor.)

Keşke Kur'an-ı Kerim'deki ayetleri de bilimsel olarak inceleyen ilim irfan sahibi kişiler çıksa.

Cehennem sıcaklığı konusunda her iki kitapda da hemen hemen aynı şeyler söyleniyor.

Kafaları karıştıran kısım Cennet'in daha sıcak olması mı?

birkan

Alıntı yapılan: "bunalmis"İncil tahrip edilmiş olsada Allah'ın bazı ayetleri hala mevcuttur. Bazı bölümler Kur'an ile örtüşmektedir. Bu nedenle İncil'e de saygıyla yaklaşmakta fayda var.

Şu andaki incil insan eliyle yazılmıştır arkadaşlar neresinde tahrip olmamış bölümler olabilir ki. Hristiyanlar bile incilin matta, markos, lukas ve yuhanna isimli papazlar tarafından yazıdığını bilir ve kabul eder. Amma o papazların incili Allahın yardımıyla yazdıklarını, aslında kendi fikirleri olmadığını söylerler.

z

Konu konuyu açmışken Kur'an ile ilgili bir web sitesi arıyorum.

Bu sitede örneğin yeşil yazıp arama butonuna bastığımda Kur'an içinde yeşil yazan bütün ayetleri getirsin.

Aradığım türde site biliyormusunuz?

diot

bunalmıs arkadaşım incili kötülediğimiz yok. Tahrip edildiği için hangi ayetlerin gerçek hangilerinin uydurma olduğu belli değil. Sonuçta Ahirette Hiçbir fizik kuralının geçerli olmadığını düşünürsek hesap kitap yapmanın bir anlamı yok. Sadece bu tür şeyler kafa karıştırıp mide bulandırır.
Fizk kuralları Allah (c.c) ın bulunduğumuz evren için koyduğu kurallardır.Bu nedenle böyle şeyleri hesaplaya gerekyok.zaten ortaya yanlış değerler çıkar.

Not: Kuranda arama yapmak için. Mürşit 4.0 ı pc nize kurmanızda fayda var. Gerekli her türlü bilgi içinde bulunmakadır.

Ziya

Alıntı yapılan: "bunalmis"...Kafaları karıştıran kısım Cennet'in daha sıcak olması mı?
Hesap sonucu zaten o ayetin tahrif edilmiş olduğunu göstermiyor mu?

Mevcut incilde bile 114 yerde peygamberimizden gaybi haber verdiğini Hüseyni Cisri tespit etmiş Şifai Şerifinde bahsetmiş.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

CaFFeiNe

bu konuda bende @klein gibi düşünüyorum insanoğlu olarak çevremizdeki madde evrenden (daha doğrusu evrenin maddi görüntüsünden) başka pek bir bilgimiz varmı?
zaten onuda pek anlayabildiğimiz yok, kim bir atomun yapısını kesin olarak biliyor? yada maddenin en küçük hali ne? elektronların? enerjiden maddeye geçiş nasıl oluyor? enerji ne? diye uzar gider...
bunları bile bilemezken cennete maddi bir boyut verip sıcaklığı 525°C demek ne kadar gerçekçi?
hadi herşeyi geçelim gidenlerin güllük gülistanlık bir eli yağda bir eli balda huriler içinde yaşayağı yerin 525°C olması garip değilmi? şahsen kendimi bu sıcaklıkta pek rahat düşünemiyorum :)
bedenin değil zaten ruhun orada bulunacak dersenizde; ozaman maddi bir boyutu kalmıyor gibime geliyor?

not: bunun gibi kimsenin gerçekliğini bilmediği durumları konuşmayı, tartışmayı çok severim insanın bakış açısını zenginleştiriyor bana göre

yalnayak

incil de bazi hukumler kalkmistir ama bazi seyler kuranla paraleldir.erimiş bakirdan sozediliyo kuranda.ama bu bizim cennet yada cehennemin sicakliyla ilgilenelim diye değil.cehennemdeki mesakat in boyutlari hakkinda ipucu olabilir ama oturup sicakligini hesaplayarak vaktimizi kaybetmemiz gerekmiyo.cennet ve cehennemin bu dunyada cok kucuk yansimalari var.onun disinda sadece hayal edebiliriz.sonucta burdaki dereceyle oradaki derece bir olamaz.nasilsa buradaki zamanla oradaki bir değilse.
Kızımın iffeti batmakta rezîlin gözüne... Acırım tükürüğe billâhi, tükürsem yüzüne..! MEHMED AKİF ERSOY  Kardan Adaminla,GUNES'e calim mi satiyorsun?

z

@Birkan

İncil'in savunuculuğunu yapmıyorum. Evet İncil değiştirilmiştir. Nereleri hangi satırları bunu bilmiyormuyuz.

Zaten ben de bu konularda bilgili değilim. Sadece İncil'in sıradan bir kitapmış gibi görülmesinden rahatsız oldum.

İncil'deki ne bir satıra gülebilir ne inkar edebilir nede savunabilirim. Ancak Hristiyanlıkla hiç bir bağım olmamasına rağmen saygı duyarım.

Eğer ayet okuyacaksak kitabımız bellidir ve Kur'andır.

Mevcut İncil'ler açılır, Kur'an da açılır benzerlikler araştırılır. Bunu da eminim yapanlar olmuştur.

Eğer Kur'an ile en ufak benzerlik varsa en azından o bölüm Allah'ındır.

PhD

Merhaba arkadaşlar, bedenimiz 50-60 dereceye dayanamazken cehennemin 464 derece olması veya milyon dereceler olması önemli mi sizce. Önemli olan Allah bizi yanlış yola düşürüp cehennemden olanlardan eylemesin.

Sonuçta 464 derece bile olsaydı bu sıcağa dayanabilir miydik ve yoksa günah işleyebiliriz artık mı derdik. O yüzden Allah bu boş işlerle uğraşan ve sapıtan insanlarıda ıslah etsin ve doğru yola iletsin.

O yüzden biz Kuran'ımıza sahip çıkalım ve hakkıyla yaşayıp anlatalım yeter. Yoksa Hz.Muhammet'e (s.a.v.) saldırdıkları gibi sıra Kuran'ımıza gelebilir...

"Ateşe dayanabileceğin kadar günah işle."
...hiç...

z

Alıntı yapılan: "yalnayak"incil de bazi hukumler kalkmistir ama bazi seyler kuranla paraleldir.erimiş bakirdan sozediliyo kuranda.ama bu bizim cennet yada cehennemin sicakliyla ilgilenelim diye değil.cehennemdeki mesakat in boyutlari hakkinda ipucu olabilir ama oturup sicakligini hesaplayarak vaktimizi kaybetmemiz gerekmiyo.cennet ve cehennemin bu dunyada cok kucuk yansimalari var.onun disinda sadece hayal edebiliriz.sonucta burdaki dereceyle oradaki derece bir olamaz.nasilsa buradaki zamanla oradaki bir değilse.

Neden zaman kaybı olsun? Neden gerçek dünyamızdaki derece ile sözü edilen mekanlardaki derece birimi farklı olsun?

Neden zaman birimleri farklı olsun?

Erimiş bakır erimiş  bakırdır erimiş kükürt de erimiş kükürt.

Benim fikrim, asıl zaman kaybı Kur'anı roman gibi okumaktır.

Şurda topu topu 100 yıllık gelişmeleri anlatan bilimsel kitapları nasıl roman okur gibi okumuyor anlamaya çalışıyorsak, Alemlerin kitabı Kur'an' ı da roman gibi okumayıp anlamaya çalışmalıyız.

Taa en baştaki yazıyı yazmamdaki amaç İncil vs propogandası yapmak değil,  İncil'de var olduğu söylenen bir cümlenin Din adamları haricinde bir grup tarafından farklı bir bakış açısında ele alınmasıydı. Tabi biraz da bu tip tartışmayı açmakdı.

Aradığım siteyi buldum.

http://www.turkcekuran.com/

http://www.kurandaara.com/index.php?act=ara&keyword=%C4%B1%C5%9F%C4%B1k&meal=1&sure_no=

İyi araştırmalar.