Saatler süren zamanlama

Başlatan 90alper90, 13 Temmuz 2006, 20:12:57

90alper90

Mesela butona basılınca 10 sn sonra röleyi aç diyoruz ama 1 saat sonra nasıl diyeceğiz.Bir de max ne kadar tutabiliriz yani 1 gün sonra aç diebilir miyiz?

OG

İçiçe döngüler ile yapabilirsin. Değişkenlerin sayısı saniye, dakika, saat, gün olarak 4 adet kafidir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

90alper90

Yani sadece displayı olmayan saat gibi bir şey yapacağız dakikia 59 dan büyükse 0 yap saati 1 arrttır gibi mi?

ete

Bu kadar ayrıntıya gerek yok.
En büyük word değişkeni 65535 tir. Ohalde Gecikme=60.000 dersen ve;
PAUSE gecikme dersen pic 1 dakika bekleme yapacaktır (4 MHz de).
Bir döngü kurup;

For I=0 to 59
pause 60000
next

der isen pic 1 saat gecikme sağlayacaktır.

bu döngüyü 10 artırırsan yani 0 to 59 yerine 0 to 599 dersen 10 saat bekleme yapar.
Örnekleri benzer yolla artırabilirsin.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

gochisar

Hocam işin uzun süreleri kapsayacaksa işlemciye güvenme ve sistemine dallas semi nin seri gerçek zaman saati entegresini sistemine ekle. Ondan sonra 100 yıl içerisinde istediğin tarihte alarm ver, röle çektir, defalarca ve defalarca sistemi kullan. Aksi halde işlemcin ne kadar hassas zamanlama yapsanda süreçlerde kaymalar yaşatacak ve dakik bir sistem kuramayacaksındır. İşlemci içerisinde beklemediğin hatalar ve dış ortamdan dolayı (sıcaklık, voltaj değişimi) oluşacak hatalar dakikliğinin canına okuyacaktır.
siensi

bmutlu

displey kısmı yok ise dip swic ile bu problemini çozersin.Swic ile istediğin zamanı saat - dakida - saniye olarak kodlarsın tusa basınca swic teki degeri okur kaydedersin ve zamanını baslatırsın degere ulasınca röleye işlem yaptırtırsın.

OG

ETE Hocam'a bir soru,

WDT açık ise "Gecikme=60.000 " dediğimizde WDT süresi dolunca resetleyecekmidir, yoksa PBP bu komutun çalıştığını görüp kendisi WDT'ı clear yaparmı?

Ben bu kadar uzun olmasa da bazen uzun sayılabilecek pause kullanıyorum, sistemdeki tıkanmalara karşı da WDT kullanmak istiyorum. Bu soruyu görünce aklıma geldi.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ete

@og,

Böyle uzun süreleri hiç denemedim. Ancak uzun süre derken kısa süreli pause dan uzun süre yarattığımız için wdt resetleme yapmaz diye düşünüyorum. Yinede sorun olur ise wdt kapatılabilir.

ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com