lLM 324 motor kontroldevresinde sorun

Başlatan yusuftr80, 19 Temmuz 2006, 14:23:12

yusuftr80

selam  arkadaşlar LM 324  Güneş izleme  sistemi ile motor kontrol etmek
istedim LDR , lerin yerine potansiyometre kulandım  ama o kadar hassas davranıyorki  2 potuda ayni ayara deng getirmek sanki imkansız gibi  çok zor  oluyor sizce devre üzerinde nasıl bir değişiklik yapmam gerek ,ki
motoru rahat kontrol edeyim  yardımlarınızı bekliyorum  teşekürler iyi çalışmalar .
yaptım devre üzerin deki değişiklikleri  tarif etmeniz açısından  burda bilginize sunacaktım ama  formda nasıl yolayacamı bilemedim  :oops: .

OG

X elemanını Z değerine getirip, Q işlemini yapman lazım. Bunun için A noktasından yapacağın ölçüm önemlidir.........

Şema olmadan kim ne diyebilir?

http://img202.imageshack.us/  yollayabilirsin. Forumda resim nasıl yollanacağına dair bilgi var. Neden aramıyorsunuz???

Alıntı Yapo kadar hassas davranıyorki 2 potuda ayni ayara deng getirmek sanki imkansız gibi
Ölü bölge bırakmamışsındır.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

yusuftr80

ölü bölgeyi devre üzerine uygulaya bilmem için nasıl bir yol takip etmeliyim açıklarmısınız :?:

OG

Şemanı yollaman için yöntem http://picproje.org/main/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=70990&highlight=#70990

Ölü bölge pencere karşılaştırıcısı prensibi ile yapılır. Bu konu işlendi.

OG

LDR lerin aynı karakterde olduğunu varsayarsak

P2 yi tam olarak kıs.
A1 - veya A2 + girişi ölç , P1 ile ayarlayarak girişe verdiğin voltajın yarı değerine getir. Örneğin 9 ise 4,5V, 12 ise 6V gibi

Sonra P2 yi tam olarak aç. LDR lere farklı ışık düşür, motorun bir yerde durduğunu göreceksin. Sonra yavaş yavaş P2 yi kıs, ölü bölgeyi daraltmış olacaksın, çok kısarsan kararsız hale gelir.

Veya
P1 i kaldır, yerini kısadevre et. Bu trimpot seni şaşırtır.
R3 ve R4 ü aynı değerde tak. Örneğin 10K gibi.
Sonra P2 yi tam olarak aç. LDR lere farklı ışık düşür, motorun bir yerde durduğunu göreceksin. Sonra yavaş yavaş P2 yi kıs, ölü bölgeyi daraltmış olacaksın, çok kısarsan kararsız hale gelir.

yusuftr80

yapmış oldum devrenin en son halini tarif etmişsiniz zaten bu haliylede  çok hassas oldunu  belirtmiştim  benim yapmak istedim  ölü bölgeyi  biraz daha çogaltmak ki çok hassas olmasın  sonun bu  teşekkürler .

OG

Yapmış olduğun devreyi yazmamışsın ki. Ben müneccim olduğum için eski mesajlarından aradım buldum. (Kusura bakma bu kadar eleştiri hakkımdır)

P1 i kaldır, yerini kısadevre et.
P2 yi 50K gibi arttır.
R3 ve R4 ü aynı değerde tak. Örneğin 10K gibi.

P2 nin her iki ucundan şaseye ve A noktasından şaseye 100nF gibi bir kondansatör bağla. (Toplam 3 adet, üçünün de bir ucu şasede)

Motor uçlarına da 100nF gibi bir kapasite bağla.

+ ve - arasını da bolca kapasite ile besle. 100nF ve 1000uF gibi.