ÇALIŞAN BİR KAYAN YAZI DEVRESİ VE PROGRAMI

Başlatan picman, 20 Temmuz 2006, 00:17:02

mytap

Merhaba arkadaşlar.

Kayan yazı devresi ile alakalı bi sorunum var. Devreye 3-4 tane buton koysak ve her butona ait mesaj olsa, butona basınca matrixleri silerek o mesajı yazsa yada yazabilirmi denemeler yaptım fakat bi sonuç alamadım. Bunu deneyen oldumu acaba?

iyi çalışmalar...
-------------------------------------------------------- hayırlı günler, iyi çalışmalar..  --------------------------------------------------------

bilgehansahin84

Ben dediğin olayı yeni yaptım. Olmayacak şey değil. Butonları bastığında kalacak türden seç. Sonrada kıyaslamaya gönder derim.

Karakter okuma satırına yazıyorsun bunları:

IF PORTB.3=0 THEN
     LOOKUP 0, ["  HAYIRLI BAYRAMLAR DİLERİM ",5], ALINAN_KELİME
ENDIF
IF PORTB.4=0 THEN
     LOOKUP 0, ["  KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN ",5], ALINAN_KELİME
ENDIF
IF PORTB.5=0 THEN
      LOOKUP 0, [" NE İSTERSEN YAZ ARTIK ",5], ALINAN_KELİME
ENDIF
Önceki kullanıcı adım : bilgehansahin84  ALLAH (c.c) kimseye kaldıramayacağı yükü yüklemez. İnsan bu düşünce ile hareket ederse, 'PES' etmek üzere olduğu tüm işlerinden başarıyla ayrılabilir.

mytap

Evet dediğiniz gibi olmucak şey değil bende 1 saat önce felan çözdüm olayı bilginize teşekkürler...
-------------------------------------------------------- hayırlı günler, iyi çalışmalar..  --------------------------------------------------------

mytap

Bu tuş olayını ben faklı bir şekilde hallettim bakalım başka çözümler bulanlarda oldumu? Benim mantığım bu oldu..
BASLA:  
IF tus1=0 then veri_goster1

IF tus2=0 then veri_goster2 

IF tus3=0 then veri_goster3

if tus4=0 then veri_goster4
.
.
.
.
.

veriler:                            ; kesmenin içinden gelen etiket
if abc=1 then veri_goster1 
if abc=2 then veri_goster2 
if abc=3 then veri_goster3 
if abc=4 then veri_goster4 
VERI_GOSTER1:;_________________________________________________________________________________
  LOOKUP J,["METIN 1111",5],KARAKTER
  abc=0
  abc=1                 
  goto atla
veri_goster2:
  LOOKUP J,[" METIN 2222 ",5],KARAKTER
  abc=0
  abc=2
  goto atla
veri_goster3:
  LOOKUP J,[" METIN 3333  ",5],KARAKTER 
  abc=0
  abc=3
  goto atla
veri_goster4:
  LOOKUP J,[" METIN 4444  ",5],KARAKTER 
  abc=0
  abc=4
  goto atla     
                                ;TABLODAN KARAKTER AL                                                                         ;
atla:  
  GOSUB SENTEZ                                ;SENTEZ ALT PROGRAMINA GIT                      ;
  IF ( SUTUN_SAYAC = SUTUN_SAYISI ) THEN      ;sutun sayac , sutun sayısı na eşitmi
      GOSUB KAYDIR                            ; evet , kaydır alt programına git                           ;
      SUTUN[0]=0                              ;sutun0 ı sıfırla                                                  ;                                                                              ;
      SUTUN_SAYAC=0                           ;sutun sayac değişkenini sıfırla                                                 ;
      LINE=0                                                                                     ;
      J=J+1                                                                                      ;
   ENDIF

abc dedişkeni her seferinde sıfırlanıp faklı değer atanıyor. Sonya yine program başında abc sorgulanıyor aldığı değere göre yani hangi tusa basılmış ise o karakter okuma satırına gidip bir sonraki tuşa basılana kadar yoluna ordan devam ediyor. Devre güzel çalışıyor kaçma olmuyor. 1 haftaya kadar bunu gerçek ortamda yapmayı planlıyorum sonuçları burada yayınlarım

iyi çalışmalar....

mytap

İşte 5x8 yazı sitili! Daha dolgun daha görsel ve daha büyük yazı isteyenlere..

TABLO:
   LOOKUP OFSET,[$7F,$FF,$88,$FF,$7F,_  ;A  0-4
   $66,$99,$99,$FF,$FF,_      ;B   4-9
   $C3,$C3,$C3,$FF,$7E,_      ;C   9-14
   $7E,$C3,$C3,$FF,$FF,_      ;D   14-19
   $91,$91,$91,$FF,$FF,_      ;E   19-24
   $90,$90,$90,$FF,$FF,_      ;F   24-29
   $4e,$91,$91,$81,$7e,_      ;G   29-34
   $FF,$FF,$18,$FF,$FF,_      ;H   34-39
   $df,$df,$00,_              ;i   39-42
   $BF,$BF,$01,$01,$06,_      ;J   42-47
   $C3,$24,$18,$FF,$FF,_      ;K   47-52
   $01,$01,$01,$FF,$FF,_      ;L   52-57
   $FF,$60,$30,$60,$FF,_      ;M   57-62
   $FF,$07,$38,$C0,$FF,_      ;N   62-67
   $7E,$FF,$C3,$FF,$7E,_      ;O    67-72
   $70,$88,$88,$FF,$FF,_      ;P   72-77
   $10,$28,$10,$28,$10,_      ;<>   77-82
   $77,$88,$88,$FF,$FF,_      ;R   82-87
   $4e,$91,$91,$91,$62,_      ;S   87-92
   $00,$C0,$FF,$FF,$C0,_      ;T   92-97
   $FE,$FF,$03,$FF,$FE,_      ;U   97-102
   $f8,$0e,$03,$0e,$f8,_      ;V   102-107
   $FE,$01,$0E,$01,$FE,_      ;W   107-112
   $00,$00,$FF,$FF,$00,_      ;I   112-117
   $F0,$18,$0F,$18,$F0,_      ;Y   117-122
   $E3,$D3,$CB,$C7,$C3,_      ;Z   122-127

mytap

Merhaba peki bu kayan reklam yazılarında animasyon olayı nasıl yapılır? Basit bi kaç efek versek, yukardan aşşağıya yada karakterler teker teker gelse mesela.. Deneyen oldumu acaba?

Veli B.

Maskeleme konusunu inceleyin.Aradığınız cevaplar bu yöntemde saklı...

mytap

Bu maskeleme olayını biraz açıklayabilirmisiniz yada bi kaynak?

mhk

Alıntı yapılan: "katana"Maskeleme konusunu inceleyin.Aradığınız cevaplar bu yöntemde saklı...

Aynı zamanda matematiksel bilgilere ihtiyaç vardır.
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

bilgehansahin84

O kısmı sorun olmaz diye düşünüyorum. Biraz yardım ederseniz seviniriz.
Önceki kullanıcı adım : bilgehansahin84  ALLAH (c.c) kimseye kaldıramayacağı yükü yüklemez. İnsan bu düşünce ile hareket ederse, 'PES' etmek üzere olduğu tüm işlerinden başarıyla ayrılabilir.

XX_CİHAN_XX

slm
Maskeleme olayı ile bir cok efektı olusturabılırsınız.Maskelemek demek bir verinin degerini gizlemek diye dusunebiliriz.Ornegın 8 bıtlık bır regısterın ıcerıgınde 0xAB kodu var bu regısterı 0x0F ile maskelersek bu regısterın ıcerıgı 0x0B olarak degısır.(son 4 bıtı maskelemıs olduk).bu regısterı 0x0F ıle degıl 0x00 ıle maskeler sek bu regısterın ıcerıgı clear olur Dolayısıyla maskeleme yontemı ıle bır degıskenın yada bır sayının degırını degıstırebılır, o degıskenin bitleri ile oynama fırsatı elde ederız.Kayan yazıda flash yapmanın daha kolay yolları var fakat ornek vermek ıcı soyluyorum, Buradakı ekran regısterleri ıle maskelem yontemı ıle oynayarak flash vb bırcok effekt elde edebılırsın kolay gelsın.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

mytap

Peki maskelemede pic ile kolay kullanılabilen en elverişli yonga hangileridir?

teşekkürler.......

zoptan

Emeği geçen bütün arkadaşları şahsım adına kutluyorum. Allah zihin açıklığı versin.
Herkes Cennete Gitmek İster, Ama Kimse Ölmek İstemez.

uysalb

arkadaşlar 8*8 dot matris kullanacağım bir kayan yazı devresi yapıyordum.M1-05088a diplay kullandığım zaman ledlerin tamamı yanıyor.yazı gölge şeklinde geçiyor.bu konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum.
ZORU HALLEDERİZ İMKANSIZ ZAMAN ALIR

ilker_32

kodlarından kaynaklanıyor olabilir. matrisden kaynaklanacağını sanmıyorum. hatayı kodlarda arasan daha iyi olur bence. ben bir kaç çeşit kullandım her zaman aynı matris olacak diye bir kaide olmadığı için hep iyi sonuçlar elde ettim. :lol: