PicBasic Pro'da Değişken Birleştirme

Başlatan Chausonline, 11 Eylül 2003, 00:51:05

Chausonline

Merhaba arkadaşlar. Ben picbasic proda 2 değişkenin içeriğini birleştirmek istiyorum fakat hangi komudu kullanacağımı bilmiyorum. Örneğin: birinci değişken = 1 , ikinci değişken = 3 . Birleştirmeden sonra 13 sayısını elde etmek istiyorum. Bunu sağdece rakanlarla değil harfleri birleştirmek içinde kullanacağım. Yardımcı olabirseniz sevinirim. Şimdiden Teşekür Ederim.

asm_Coder

neden değişkenleri string olarak tanımlamaıyorsun.

mesela 10 karakterli bir string tanımla ve okurken string olarak oku o zaman istediğin
birleşme zaten oluşmuştur.

rakamlarda ise binary değeri ascii koduna cevir.16 bit değeri 5 digit olarak kullanabilirsin. yada basic plus kullan 32 bit değeri 8 digit olarak kullan.detay istersen cevab yaz.
y=f(x);

asm_Coder

neden değişkenleri string olarak tanımlamaıyorsun.

mesela 10 karakterli bir string tanımla ve okurken string olarak oku o zaman istediğin
birleşme zaten oluşmuştur.

rakamlarda ise binary değeri ascii koduna cevir.16 bit değeri 5 digit olarak kullanabilirsin. yada basic plus kullan 32 bit değeri 10 digit olarak kullan.detay istersen cevab yaz.
y=f(x);

Chausonline

Yapmak istediğimi biraz daha ayrıntılı anlatayım. Asıl amacım keypad den girilen tuşları eeprom içerisinde yayıtlı olan şifre ile karşılaştırmak. Keypadden bir tuşa basılsığı zaman tuşun değeri  Tuş adlı bir değişkene atanıyor. Daha sonra TuşKontrol etiketi altında basılan her tuş Sifre isimli bir başka değişken içerisinde toplanıyor. Yani 4  yada 8 farklı tuş değeri tek tek Sifre adlı deşkene aktarılması gerekiyor. En sonda da Sifre adlı değişkenin eeprom içerisine kayıtlı 4 yada 8 haneli şifre ile karşılaştırılması kalıyor. Benim istediğim basılan her tuş değerini Sifre isimli bir değişken yada dizi içerisinde toplamak. Daha yeni olduğum için nasıl bir yöntem kullanmam gerektiğini bilmiyorum. Bu konuda beni yönlendirebilirseniz Çok Mutlu olurum. Şimdilik yanlızca Picbasic Po kullanıyorum. İlginiz için Teşekkür Ederim.

mhk

Dizi degisken tanimlarsan isin daha kolay olur.
degisken   var byte[10] gibi sonra kalvyeden okuduğun verileri bu değişkene sırası ile yüklersin. Son olarak epromdan okuyacağın bilgileri bu dizi degisken elemanları ile tek yek kontrol ederek karşılaştırma yapabilirsin. Başarılar
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

Chausonline

Teşekkür Ederim. Birşeydaha var. Karakterleri değişken içerisine nasıl ekleyeceğim? Yani nasıl bir komut dizisi kullanmam gerekiyor?

kesmez

şifreyi birtek sayı olarak kullanma....
mesela 4 tane değişken kullan...
örneğin x1=5,x2=7,x3=0,x4=7
daha sonra
dört tane daha önceden tanımladığın y1,y2,y3,y4 değişkenlerine keypad değerlerini aktar...
daha sonra gerçek şifre ile byte byte karşılaştır.
if(x1==y1 and x2==y2 and x3==y3 and x4==y4),ok.
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

Chausonline

Eeprom içerisinde bir tane şifre saklasaydım sizin anlattığınız sorunu çözmek için mukemmel olurdu. Yanlız yaklasık 6 ayrı değiştirilebilir şifre kullanacağım yani 6*4 24 ayrı bank kullanmam gerekiyor. (Şifre 6 Haneye Kadar Çıkabilir Buda 36 bank olur) Bu yüzden her 4 - 6  haneli şifreyi bir bakta saklamak daha uygun gibi görünüyor. Umarım nedemek istidiğimi anlatabilmişimdim.