24 Volt DC den farklı gerilimler üretmek

Başlatan KaraBey, 09 Ağustos 2006, 20:44:08

KaraBey

S. A. elimde +24 volt var bundan +/- 15 volt ve +5 volt üretmem gerek
300ma olsa yeterli daha önce bir kaç devre görmüştüm şimdi bulamıyorum bana tavsiyeniz ne olurdu. power converter türü basit bir şey yapmak istiyorum

hayırlı işler

teknikelektronikci

valahi hocam bu gibi durumlarda sabit 5v ve sabit 15 volt üretmek icin 7805 7815 7905 7915( 79 serisi  - cikis 78 serisi + cikis) entegreleri kullaniliyor fakat giriste 24 volt olmasi fazla isiya sebep olurmu yoksa zarar verirmi bilemem üstadlar da söz diyeyim :-)
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

CoşkuN

78-79 serileri 30 volta kadar kullanılabiliyorlar sanırım.Eğer çekilen akım da 300mA ise fazla ısı sorunu olmaz.

elektro_ery

Bencede sölediğiniz yöntemler ideal o ısınma olayınıda zener ile sabitleyip ordan entegreye girilebilirsn?Bence tabi :?
[/URL]

KAZIMUGUR

+24 Volt tan, +/-15 Volt, 78xx-79xx serisi ile nasıl elde ediliyor.
Lütfen çizerek gösterebilirmisiniz.

Ziya

34063 türü bir dcdc dönüştüürcü kullanılabilir. MC34063 ve ST34063 datasheetlerine bakın. Yanlış hatırlamıyorsam regüleli çıkış verebiyordu.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "KAZIMUGUR"+24 Volt tan, +/-15 Volt, 78xx-79xx serisi ile nasıl elde ediliyor.
Lütfen çizerek gösterebilirmisiniz.

arkadasim 78 serisi + voltaj cikis verir 78xx xx degeri cikis voltajini verir
79 serisi - cikis verir xx degeri cikis voltajini verir entegrenin 3 bacagi var

vin: genelile 1.bacak giris voltaji 24 volt
gnd (genelille orta uc) sasi
v out: genelikle 3. bacakxx degerinde yazan voltaj cikisi

bu kadar gerisi kendin yapmaya calis yapamasan semada cizeriz kolay gelsin    Teknikelektronikci
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

es-es

24V unuz var +-15V istiyorsunuz, +24 V aküden alınıyorda burda kesin çözüm bi SMPS ama biraz zor olacaktır trafo hesaplarıla falan uğraşacak saracak ortamınız yoksa. Eğer bi trafodan +24 alıyordanız çok kolay yöntemler var. +-15 v şeklinde alırsınız 78xx-79xx lerle regüle edersiniz işlem tamam.

KAZIMUGUR

Alıntı yapılan: "teknikelektronikci"
semada cizeriz kolay gelsin    Teknikelektronikci

Yapamadım üstadım.
Lütfen,örneğin, isis de çizebilirmisin.

teknikelektronikci

Ziya

Arkadaşlar lütfen ... sonu tatsız bitecek tartışmalara girmeyelim.

7912 gibi regülatörler + voltajla beslenip - gerilim üretmezler. Onun için chargepump görevi görecek osilatörler, kondansatörler vs. kullanan özel devreler kurulur. MC34063, ... bunlardan birtanesidir. rs232 sürücüsü olan max232 de benzer şekilde +- gerilimler üretir.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "Ziya"Arkadaşlar lütfen ... sonu tatsız bitecek tartışmalara girmeyelim.

7912 gibi regülatörler + voltajla beslenip - gerilim üretmezler. Onun için chargepump görevi görecek osilatörler, kondansatörler vs. kullanan özel devreler kurulur. MC34063, ... bunlardan birtanesidir. rs232 sürücüsü olan max232 de benzer şekilde +- gerilimler üretir.

evet ziya hocam kusura bakmayin haklisiniz bir an dalginliga düstük diyeim benim bu bahsetiginiz 34063 hakinda bilgim de yok ;-)   ama olayin tatsiz tartismalara girecegini hic sanmiyorum hocam anlamadim niye böyle yazdiniz;-) neyse tesekür ederim kolay gelsin saygilar

OG

Belkide devam etmesi faydalıdır. Sanıyorum KAZIMUGUR iyi niyet ile
hatamızı gösterebilmenin değişik bir yöntemini uyguluyor.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

KAZIMUGUR

Şöyle devam edelim.
Pdflerde güzel açıklamalar var.
Dikkat edilmesi gereken eleman bobin,yeterli akımı taşıyacak tel-akıyı taşıyacak nüve kesitine sahip olmalı.
Bu tip tek kaynaktan simetrik gerilimler üretmek biraz riskli,aşırı akım gibi bir sebepten devre çöktüğü an +/0/- çevrimlerinde beslenen devreye zarar verebilecek durumlar oluşuyor.
Devre stabil ve değerleri ayarladım diyorsanız sorun yok.
İlla güvenlik derseniz çok sarımlı bir ferrit ve 3524 türü bir besleme ile gereken gerilimleri üretin ve çıkışlarında istediğiniz regülatörleri kullanın.

Step-up:
http://www.national.com/ds.cgi/LM/LM1577.pdf

Step-down:
http://www.national.com/ds.cgi/LM/LM2576.pdf

KaraBey

Bir soru sorarak istemeden bir tartışmaya sebep oldum  :oops:

geçen forumda bahsi geçmişti bir devrede böyle bir uygulanma vardı şimdi tarıyorum bulamıyorum :cry: