STR 711F ve LPC2148F

Başlatan bunalmis, 03 Eylül 2006, 02:37:24

z

Projemde  STR 711F ve LPC2148F cipleri isimi goruyor ancak secim konusunda kararsiz kaldim.

Tercihde temin edilebilirlik ve fiyat kriteri, cip ozelliklerine kiyasla cok daha agir basiyor. Ancak herhangi bir firmadan fiyat vs sormadim.

Nedenleriyle birlikte tercihde bulunmama yardimci olmanizi bekliyorum.

Ayrica bu ciplerde kod koruma durumu nasil?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mp3dragon

LPC2148 ortalarda yok kısa vadede bulman biraz zor. STR711 bulunabiliyor.
Kod koruma nasıl olur bilemiyorum daha hiç denemedim.

LPC2148 ekim ortaları gibi stoklarda olurmuş.
fiyat/performans oranı LPC2148 de bir hayli yüksek.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

z

Peki fiyatlari hakkinda bilgin varmi?

Yanlis hatirlamiyorsam Olimex kartlariyla calisiyordun.

Bu kartlara programi nasil yukluyorsun?

Jtag programini nereden bulacagiz?

Sozkonusu program, yukleme haricinde CPU uzerindeki kodu da okuyabiliyormu?

mp3dragon

LPC2148 bulunmadığı için fiyatını şu an için bilmiyorum. Ama 10 Avro civarında bir fiyat olması lazım. Belki daha da düşük. STR711 de aynı fiyatlarda sanırım.

LPC2148 üzerinde dahili bootloader var, seri port üzerinden programlanabiliyor. Kod okuma, kodun istediğin yerini istediğin değerle doldurma vs. tüm işlemleri yapabiliyorsun. İstersen Jtag ile de programlayabiliyorsun tabii.

STR ve LPC arasındaki farklar bana göre oldukça fazla. Hafıza, hız, bootloader, harici osc istememesi (STR de direkt xtal bağlanamıyor) vs.

Olimex kart ile çalışmıyorum, şemasına bakarak kendim basit bir kart yaptım.

ise

lpc2148  8.65 euro     ekim 15den sonra arrow stoklarına gelecek
str711   5,8 euro        stoklarda mevcuttu   bir hal olmadı ise
değişmedi ise fiyatlar böyle idi..

lp2148  str711 göre daha avantajlıdır.  kod koruması ikisindede mevcut
embest jtag  kullanarrak  programlanabilir.  lpc2148  lpc2000 seri programlayıcı ilede programlanabilir.

z

Embest JTAG donanımı aşağıdaki mi oluyor. Bu donanımı kullanacak yazılım için link verebilirmisiniz?

mp3dragon

Embest Jtag programı elimde mevcut ama denemedim. Şu an gprs de olduğum için malesef veremiyorum. Bir hafta bekler isen verebilirim :lol:  aslında 3 mb civarı bir şey. ise arkadaşımızdan almıştım kendisi müsait ise bir yerlere atabilir.

LPC2148 konusunda ısrarlıyım. İn Circuit Debug yapılmayacaksa bootloader kullanımı daha kolay.

z

Peki bootloader da usb secenegi varmi?

mp3dragon

max3232 yerine ft232RL kullanırsan usb üzerinden boootloader kullanabilirsin. ft23RL nin bir avantajı da kendi içinde 6, 12, 24 ve 48 mhz çıkış verebilen bacağının bulunması. Böylece devrende xtal kullanmadan halledebiliyorsun. ft232rl devresi max3232 devresinden daha az elemanlı ve daha basit. Eprom da içerisinde cihaz PC ye bağlandığında falanca cihaz bulundu işlemi olabiliyor.

Edit;
kendi üzerindeki USB ile bootloader philips flash isp de tanımlı değil. Ama nette aramadım belki birileri yapmıştır.

z

Aşağıdaki devreyi kuracağım ve Embest JTAG programıyla sorun çıksın istemiyorum.

PC paralel porta takılarak kullanılan basit tip ARM7 Jtag devrelerinin hepsinde paralel port pin numaraları yukarıda şemasını verdiğim devredekinin aynısımıdır?

Not: ISE'nin gönderdiği JTAG programını hemenpaylaşa koyamıyorum. İlk fırsatta tekrar deneyeceğim. (Bu günlerde sorun var)

leblebitozu

wiggler denilen bir standart var paralel port jtag'larda devre wiggler uyumlu bir devre ise bağlantılar da aynı olmalı, aşağıdaki adreste protel ve pdf formatında wiggler şeması bulabilirsiniz, ayrıca aynı sitede wiggler jtag yardımı ile iar,keil,ads gibi derleyicilere debug desteği veren + flash programlayan bir yazılım mevcut ben bunu kullanıyorum memnunum.

http://www.hjtag.com/download.html

z

Bu JTAG devrelerini 3.3V ile mi calistiriyorsunuz?

z

Neyse cevabi evetmis. Jtag devresi beslemesini ARM kartinizin JTAG headerindan aliyor. Orasi da 3.3V

@leblebitozu

H-JTAG devresini yaptim ancak iki gundur V0.4.4 (Build 20070401) size: 950KB bu dosyayi yuklemeye calisiyorum ama yuklenmiyor. Elindeki programi bir yerlere koyabilirmisin?

Bu asagidaki linkte sozkonusu zip var ancak yarida kesiliyor.

http://www.hjtag.com/download/H-JTAG%20V0.4.4.zip

mp3dragon

z

H-Jtag programini yukledim. H-Jtag devresini kurdum ve elimdeki LPC2148 donaniminin JTAG portuna taktim.

Keil de yuklu.

C ile portlardan birinden kare dalga cikartan basit bir program yazip islemci icine atmayi adim adim gosterebilirmisiniz? (Donanimda P1.24 pininde hazir LED de var.)

Lazim olursa devre semasi burda. http://olimex.com/dev/images/lpc-h2148-sch.gif