XILINX marka FPGA ların programlanmasında C dili...

Başlatan KORHAN, 07 Eylül 2006, 00:46:11

KORHAN

Selamlar

XILINX marka FPGA ların programlanmasında ISE Foundation yazılımı altında VERILOG ve VHDL programlama dillerinin dışında C,C++ dilleride kulanılabilirmi ?
Kullanılabiliyorsa C program kodları VERILOG ve VHDL dilleri gibi normalde direkt ISE Foundation altında yazılıp derlenemediğinden Xilinx Firması ISE Foundation altında çalışabilen hangi C derleyicisini tavsiye ediyor,ve tam olarak destekliyor ?

Xilinx marka FPGA ları az adetli Türkiye de Empa dışında nereden alabiliriz.Daha önce alan kullanan varmı ?

cevap verebilenlere şimdiden teşekkür ederim.

KORHAN

Merhabalar

Valla böyle ciddi ve önemli bir konuda bir tane bile fikir ve öneri çıkmadı.
Enterasan bir olay.Bu FPGA ları ya C ile derlemeye çalışan koskoca ülkede iki kişiyiz.
Biri piedos biride ben.
Bu bana pek inandırıcı gelmiyor.Yada fikir belirtmekten konu ile alakalı özellikle kaçınanlar var.

Saygı Duyarız......(nokta nokta nokta)

gsever

Practical FPGA Programming in C isimli bir kitap var bundan haberdar mısınız?

Ayrıca bu konudaki soruların yanıtını edaboard'da daha kolay bulabilirsiniz.

emrahmrcn

Alıntı yapılan: "gsever"Practical FPGA Programming in C isimli bir kitap var bundan haberdar mısınız?

Ayrıca bu konudaki soruların yanıtını edaboard'da daha kolay bulabilirsiniz.
Eğer edaboard da varsa bu board niye var demi :) ,Türkçesi olursa zannederimki daha fazla kişi bişeyler öğrenir.İyi Çalışmalar
Benim yaradılışımda bir ayrıcalık varsa o da TÜRK olmamdır. M.K ATATÜRK

gsever

Alıntı Yap
Eğer edaboard da varsa bu board niye var demi :) ,Türkçesi olursa zannederimki daha fazla kişi bişeyler öğrenir.İyi Çalışmalar

edaboard konusunda bilmediğiniz bazı kısımlar var sanırım; aydınlatayım :)

Mesela burada "frontend vs backend", "vhdl vs verilog", "HDL Entry vs. Schematic Entry Tools", "SystemC , Systemverilog , vera , specman...", "Cadence vs Synopsis" vs... gibi başlıklar açıldığı şu ana dek görülmemiştir.

Ayrıca Cadence, Mentor, Synopsys gibi firmalarda çalışıp burada mesaj yazan kaç kişi var?

Kaç tane akademisyen ya da doktoralı buraya uğrayıp yeni öğrendiklerini bizimle paylaşıyor?

Makale ve tez paylaşımı konusuna değinmeye gerek yok zaten.

emrahmrcn

Tek amacım olabildiğince teknik dökümanları Türkçeleştirmek.İnsan kendi anadilinden daha iyi nasıl anlayabilir.Geçenlerde bi arkadaşımız zannederim tez konusuydu , FPGA lardan bahsetmişti.Umarım böyle türkçe kaynaklar çoğalır.

CoşkuN

Acaba Türkiye'de üniversitelerde bile FPGA alanında çalışan kaç kişi var merak ediyorum.Bazı şeyler de biraz arz-talep meselesidir tabi.Endüstriden bir talep gelmediği sürece akademi ne yapsın?
@emrahmrcn
Dökümanları Türkçe'ye çevirme işi öyle tek başına yapılabilecek birşey değil.Ekip olarak yapılmalı.Şu örneği vereyim:Bir CCS C kitabı  vardı Nigel Gardner'ın,onun çevirisi için bir grup kurmuştuk.Ancak hala kitabın çevirisi bitmedi öyle duruyor.Türkçe çeviri işiyle işin altından kalkılacak gibi görünmüyor.Bunun yerine herkes ingilizce öğrenmeye baksa daha verimli olur diye düşünüyorum.İngilizcesi iyi olan biri ingilizce kaynaklardan da Türkçesi kadar iyi faydalanabilir.Zaten teknoloji o kadar hızlı ilerliyor ki bir çeviri bitene kadan yeni versiyon çıkmış olabiliyor.

piedos

Alıntı yapılan: "gsever"
Alıntı Yap

edaboard konusunda bilmediğiniz bazı kısımlar var sanırım; aydınlatayım :)

Mesela burada "frontend vs backend", "vhdl vs verilog", "HDL Entry vs. Schematic Entry Tools", "SystemC , Systemverilog , vera , specman...", "Cadence vs Synopsis" vs... gibi başlıklar açıldığı şu ana dek görülmemiştir.

Ayrıca Cadence, Mentor, Synopsys gibi firmalarda çalışıp burada mesaj yazan kaç kişi var?

Kaç tane akademisyen ya da doktoralı buraya uğrayıp yeni öğrendiklerini bizimle paylaşıyor?

Makale ve tez paylaşımı konusuna değinmeye gerek yok zaten.

Konuşturmuşsun kalemi yine. :D :D
Einstein: "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former."

gsever

Olay şurada çözümleniyor sanırım:

http://www.xilinx.com/products/design_tools/logic_design/advanced/esl/index.htm

Impulse-C en popüleri gibi duruyor

"Practical FPGA Programming in C" isimli kitapta bunu kullanmış.

Varolan en son sürüm
Impulse.CoDeveloper.Universal.v2.10.G.29-ZWT

SystemC biraz daha farklı bir tarafta kalıyor.
"SystemC Primer" ve "Systemc: From The Ground Up" isimli iki kitap var.
C++  vari daha çok burada yazılan kodlar.

emrahmrcn

İngilizceyi ingilizden çok seven arkadaşlarımız var demekki , neyse umarım türkçe kaynaklar çoğalır ve yurttaşlarımıza daha öz ve yararlı bilgiler sunabilir , benim için konu kapanmıştır benimk bir düşünce tabiki bir daha cvp yazmıyacam ,mesaj sayım yükselmesin :)  İyi çalışmalar

Göktuğ

Elbetteki turkce cok daha hızlı ogretir.
Ancak bu kadar bilgiyi kim ne için cevirecek ? Yurtdısında milyonlarca kişi surekli teknoloji geliştiriyor :)

Birileri buyuk miktarda parayı bir cevirmen grubuna surekli olarak yatırmalı ve karsılık beklememeli. Devlet karsılayabilir ancak, gibime geliyor. Oda neden yapsın ? Halktan boyle bir istekmi varki yada olacakmı ki :)
Bence ingilizceyi en azından okuyup bir seyler anlayacak kadar geliştirmeliyiz.

bmutlu

Bildiğim kadarı ile çin hükümeti boyle bir iş yapıyor .
teknik kitapları tercümesini destekliyor boylece daha az para harcanmış oluyor birçok çip üretücü firmanın çince dokuman çıkarıyorlar.Bir ara MEB meslek liseleri için bir dizi kitabı tercüme ettirmişti ve birçok teknik elemana yardımcı kitap oluştu.

CoşkuN

Alıntı yapılan: "emrahmrcn"İngilizceyi ingilizden çok seven arkadaşlarımız var demekki , neyse umarım türkçe kaynaklar çoğalır ve yurttaşlarımıza daha öz ve yararlı bilgiler sunabilir , benim için konu kapanmıştır benimk bir düşünce tabiki bir daha cvp yazmıyacam ,mesaj sayım yükselmesin :)  İyi çalışmalar
İngilizceyi ingilizden çok sevmek gibi bir durum sözkonusu bile olamaz.İngilizce benim için bir "araç"tan öte anlam taşımıyor.Ancak kullanmak zorunda olduğumuz bir araç.

Veli B.

Bu konu sürekli tartışılır ama şu, su götürmez bir gerçek ki günümüzde hakim (belirleyici) dil İngilizce.Düşmanla savaşırken onun silahlarını en az onun kadar tanımak ve kullanabilmek, olmazsa olmaz muharebe kurallarındandır.

z

Bazilariniz  bilim ogrenmek icin Turkce bilen Cinli ariyor.

Cemaat;

Hz. Muhammed, "İlim Çinde bile olsa gidiniz" diye buyuruyor.

Ben bu sozden oncelikle Cinceyi ogrenin tavsiyesini anliyorum.

Peygamberimizin bu sozu soyledigi yillari dusunursek zorluklara bir bakin.

1. Arabistan'dan bin bir zorlukla Cin'e gideceksin
2. Cinceyi ogreneceksin
3. Cinliden bilimi ogretmesini isteyeceksin.

O yillarda Cin'e gidip once Cince sonra da bilim ogrenmek yerine gunumuz sarlarinda Ingilizce'yi ogrenmeyi tercih ederim.

Tercih ederim de Ingilizce'ye zaman ayirmiyorum. Bilim ogrenmeye niyetlimiyim ki?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com