20HP gücündeki DC Motorlar & Sürücüleri

Başlatan mytap, 19 Eylül 2006, 21:19:07

byka

Phase Control Circuit for Industrial Applications   uaa145

mutlaka incele

ve eger tyristor kullnacaksan faz trafosu ile sür

http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/26128/TEMIC/UAA145.html
DWIN LCD Satış Türkiye email:info@kamantek.com  web:http://www.kamantek.com/shop/index.php

mytap

Sayın byka;
    UAA145 güzel bir entegre datasheetini inceliyorum. Şebekenin sıfır geçiş anını kendi içinde bulunan dedektö ile tespit ediyor. Sanırım bundan sonrada tristörleri ateşleyecek açıları hesaplayıp pwm sinsayini oluşturuyor. Doğru anlamışmıyım. Tako genaratörü ilede servo denetlemeyi sağlıyor. Yani açısı doğru olup olmadığını hesaplıyor. Bence güzel bi yonga. Tabi doğru anladıysam.

ben incelemeye devam edeyim.

Bu yonga hakkında birazdaha bilgi verebilirmisin? Daha önce uygulama yaptınız mı?

iyi çalışmalar...
-------------------------------------------------------- hayırlı günler, iyi çalışmalar..  --------------------------------------------------------

mytap

Salim bey

Bu tca785 ten 4 tane sipariş verdim. elektronikçi arkadaşa fiyatını bilmiyorum gelince görcez umarım fiyatta kötü bi süpriz olmaz :)teşekkürler hocam düşündüğünüz için
Birde, sayın byka nın önerdiği UAA145 incelediniz mi hiç? Güzel bir yonga.

iyi çalışmalar..
-------------------------------------------------------- hayırlı günler, iyi çalışmalar..  --------------------------------------------------------

salim ALTIN

Alıntı yapılan: "mytap"Salim bey

Bu tca785 ten 4 tane sipariş verdim. elektronikçi arkadaşa fiyatını bilmiyorum gelince görcez umarım fiyatta kötü bi süpriz olmaz :)teşekkürler hocam düşündüğünüz için
Birde, sayın byka nın önerdiği UAA145 incelediniz mi hiç? Güzel bir yonga.

iyi çalışmalar..
Merhaba.
@mytap teşekkür ederim ama bu noktadan http://www.elektronikkontrol.com/smart_drive_pro_3.htm
sonra ihtiyaç duyacağımı sanmıyorum.

Bu UAA145 entegresinin halen piyasada bulunduğuna eminmisiniz. ? en son bir tanıdığın 15 ero fiyata tanesini satın almıştı diye hatırlıyorum gibi...
Kataloglar 10 yıl öncesinin tarihini taşıyor.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

mytap

Salim hocam bu SmartDrive PRO tamamen sizin üretiminiz dimi? uzun zamandır inceliyorum. Şuan şartlar uygun değil, olsa hemen bir tane sipariş vereceğim. İnceleyip test etme imkanı bulcam. Bağlantı şekline göre 3 fazlı yarım dalga kontrollu gözüküyor. Güzel bir ürün.

pisi

Smart Drive in ureticilerinden birisi bu forumda mi
heh o da iyi...
ahmet...

mytap

pisi

sen ilgileniyor musun bu tarz sürücülerle?

mytap

Aşağıda görülen tristörlerden 2 tane mevcut elimde. Bunlarla daha önce sürücü yapmış kişi varmı acaba?

[][/URL]

iyi çalışmalar......

mytap

Birazca uzun bir aradan sonra tekrar konuyu deşmek istiyorum izninizle. DC motor sürücüsünü yaptım ve uygulamada denedim. Motoru minumum devirlerde kontrolu başardım. Şimdi geri beslemesi yani encoderden alınan bilgiye göre devrini sabit tutmak işi kaldı. Tabiki en yaygın kullanılan PID kontrolu ile yapacağım. Bu iş için bir kaç mantık bulunmakta. PID denklemi için gereken koşulların sayısal bir değere çevirmek gerekli. Devirdeki dalgalanmaları ve ayrıca motor miline yükün binmesi durumunda devirde oldukça düşme söz konusudur. Bu gibi olumsuz yönleri ortadan kaldırmak için PI, PID gibi yöntemler kullanılmaktadır. Söyleki motorun hızı çıkış değerdir. Birde istenilen değer vardır. İşte bu aradaki fark bize PID kontrolunde kullanılacak hata oranını vermektedir. Bu sürücü için şuan PI kontrolu yeteli sanıyorum.
Şöyle ki 10ms gibi bi zaman aralığında, deviri istenilen değere getirene kadar alfa açısını ayarlamak yani diğer değişle, encoder ile istenilen değeri birbirine eşit olana kadar alfayı ayarlamak sakıncalımıdır? ve motorun gücünü basit tutmak için yeterlimidir? PI yada PID kontrolu ile uğraşmış  ve tavsiyesi olanları bekliyorum....

iyi çalışmalar...

mytap

necati

10kw kadar cok sayida yaptim
http://tech.groups.yahoo.com/group/elektronik_sebil/files/
eski calismalardan kalan 3-4 tane uaa146  elimde olabilir
[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

mytap

Bu verdiğiniz adrese nasıl girebileceğim :?:

Sorry, this group is available to members ONLY.
You are not allowed to access this group.