20HP gücündeki DC Motorlar & Sürücüleri

Başlatan mytap, 19 Eylül 2006, 21:19:07

stlg

Sevgili mytap

Aster hocamızın dedigi gibi tristorler burada iletime gectiklerinde kilitli kalmıyorlar ,onları kesime goturme diye birsey yok, tetikleme sinyalin kesildimi tristorler zaten kesime gider, bu uygulamada  tristorler ac de anahtarlama yaptıklarından dolayı kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

mytap

yazıyı değiştiriyorum bu konu galiba burda kapandı. Herkese teşekkür ederim
-------------------------------------------------------- hayırlı günler, iyi çalışmalar..  --------------------------------------------------------

salim ALTIN

Merhaba.
Sanırım siz direkt olarak sonuca ulaşmak istiyorsunuz. Ama bu kolay değil. Sanırım yazan arkadaşlar öncelikle bunu vurgulamak istemişler.
DC motoru kontrol etmenin 2 yolu var. Biri AC voltajı Tristör ile kontrol ederek dieri ise Dogrultulmuş gerilimi PWM sinyalleri ve Transistör, Mosfet, İGBT gibi elemanlar yardımı ile kıyarak.
Her iki yönteminde kolaylıkları ve zorlukları var.
Tristör için: Tristörü tetiklermek için AC sinyalin sıfırdan geçişini tesbit etmek lazım. Yarım alternans 10 msn süreceği için sıfır noktasından sonra hemen tristörü tetiklersen Alternansın dolayısıyla voltajın tamamı geçer tristörden. Bu mantıkla hareket edersen 10 msn sürede bu sıfır geçişin başladığı noktadan ne kadar sonra tristörü tetiklediğin çıkışta alabileceğin voltajı belirler.
Tristör ters akımda çalışmadığı için 10 msn ye içinde bir defa tetiklediğinde sinüs sinyalin yön değiştirene kadar iletimde kalır ve sinyal yön değiştirdiğinde kesime gider. Yani tristörü susturmaya çalışmana gerek yoktur. Yanlız her seferinde sıfır noktasına göre açı belirleyip yeniden tetiklemen gerekir.

PWM yönteminde:
Bu şekilde ise sabit DC voltaj ıgbt veya transistör ile sürme palsi kadar sürede anahtar açık tutularak akıtılacak gerilim ayarlanarak motora uygulanan akımın ortalama değeri  ayarlanır. Bu tip çalışma için H köprü tabir edilen yapılar kullanılır ve hazır olarak Mitsubishi firmasının Semikron firmasının veya İXYS firmasının ürünleri vardır.

http://www.pmdcorp.com/motor-control/
Bu firmanın ürünlerine bakın.

Yada uygulama notlarına.
http://www.atmel.com/dyn/resources/prod_documents/doc4766.pdf#search=%22phase%20control%20ic%22
http://www.irf.com/product-info/imotion/
http://www.irf.com/product-info/hi-rel/hirelbrushlessdc.html

Bir başka noktanın ise konu derinliği ve tecrübe edilmesine gerek olduğu için sorduğunuz sorulara uzun uzadıya cevap yazmanın zorluğu olduğunu düşünmeniz.
Bu konuda uygulama yapmış veya yapmayı istemiş olduğu halde konu zorluğu ve detayları nedeni ile bıkmış olan insanların sizin istediğiniz seviyede katılımcı olmaması da normal. Kararlı iseniz bir şekilde başarırsınız. ama yine kararlı iseniz ben bırakıyorum sizde boşverin diye düşünmeyin. Sizin sayenizde belki konu hakkında ilgisi olmayanlar bile merak etmiştir. Siz bildiklerinizi anlatın sizin eksiklerinizide birileri tamamlar...
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

aster

Salim Hocam haklı,
amacın öğrenmek ise senin buradakileri biraz daha dürtmen, didiklemen gerekli, öyle hemen havlu atmanı yadırgadım doğrusu

unutma, ağlamayana durup dururken meme vermezler  :)

çevrende var ise gidip akülü forkliftleri bir incele
güç bende diye bir tabir varya bak bakalım uyuyor mu?

mytap

Salim Hocam öncelikle  teşekkür edeceğim ilginiz için. Birde direk olarak sonuca gideceksin demeniz biraz kırdı beni. Ben direk sonuca gidecek bibi davrandığımı sanmıyorum ben aslında bazı şeylerden emin olmak istedim ve sizlerden yardım aldım. Ben konu burda kapanmıştır derken. Sadece forumda kapanacağını söyledim. Halen azim içindeyim. Pek fazla soru insanın canını sıkabiliyor. Bazende yazmak zorlaştırıyor. Size katılıyorum. Ben yolumu şuanda çizmiş bulunuyorum PWM ve tristör kullanacağım.

Diğer sayfalarda biyerlerde de bahsetmiştim bu işlerle çok az kişiler uğraşıyor. Bu bi çoğunun dikkatini çekecek bi konu olduğu için gündeme getirdim. Burda ne kadar bilgi verilirse verilsin Hatta al devre yap denilsin yine bu işlerin kurnazlık kabiliyet gerekeceğini ben zaten benimsemiz durumdayım motor sürücüleri gerçekten ciddi araştırmalar denemeler yanılmalar sonucu bi randımana oturacağını biliyorum

picproje ekibine teşekkür ederim..
-------------------------------------------------------- hayırlı günler, iyi çalışmalar..  --------------------------------------------------------

aslan_korhan

Konu Başlıkları:
- Power Semiconductors Devices
- AC Machines for Drivers
- Diodes ans Phase-Controlled Converters
- Cycloconverters
- Voltage-Fed Converters
- Current-Fed Converters
- Induction Motor Slip-Power Recovery Drives
- Control and Estimation of Induction Motor Drives
- Control and Estimation of Synchronous Motor Drives
- Expert Sytem Principles and Applications
- Fuzzy Logic Principles and Applications
- Neutral Network Principles and Applications

http://rapidshare.de/files/33119603/Prentice_Hall_-_Modern_Power_Electronics_And_Ac_Drives_MAZ.rar
738 Sayfa
25.6MB
İngilizce
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

salim ALTIN

Alıntı yapılan: "mytap"Birde direk olarak sonuca gideceksin demeniz biraz kırdı beni.  Ben yolumu şuanda çizmiş bulunuyorum PWM ve tristör kullanacağım.

Merhaba.
Ben özellikle "ALGILAMA" konusuna dikkat çekmek istiyorum.
Her ne kadar aynı dili yazıyor ve konuşuyorda olsak derdimizi anlatırken veya başkalarını anlamaya çalışırken kelimeler yetmeyebiliyor. Mesela sizin algılamanızda kırılmaya sebep söylenmiş olan söz tam olarak ne maksatla söylendi emin değilim ama bu -" kolaycılığa kaçıyorsun, veya başaramazsın ... gibi bir manada söylenmemiştir asla."
Aynı şekilde yukardaki 2 ci cümlede seçtiğiniz yol konusundada ben yanlış yolda olduğunuzu algılıyorum.
PWM ve tristör dediğinizde bu ikili iş yapmak için çok sık  bir araya gelmeyen ikilidir.
PWM ile tristörü nasıl sürmeyi düşünüyorsun ki voltaj ayarı yapacaksın  bu konuyu anlat hataların varsa bilenler doğru yolu göstersin.
Sıfır geçiş kontrolü yapmadan tetikleyerek voltaj ayarı yapmak zor.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

mytap

Evet salim bey kırılmak konusuna hiç girmicem dediğiniz gibi algılama sorunu muhakkak oluyor yazarken. Bu aslında türkçeden kaynaklanıyor.
PWM yönteminden bahsedeyim. PWM sürme metodu şöyle düşündüm. Motora bir encoder bağlıcam ve bu encoderden sanırım sıfır geçiş kontrolunu bulabilirim. Benim diğer mantığım da sanırım salim beyin dediği gibi olsa gerek ben PID fonksiyonunundan yararlanacağım. Bu mantığa göre encoderden aldığım değeri PID (oransal+türevsel+kontrol) denklemine koyarak, gereken PWM duty cycle sinyalini oluşturmak. Bu sinyalle, aracı bir tristör ateşleme devresi ile belli açılarda tristörü iletime kesime götürmeği düşünüyorum.

Yukardaki anlattığım yol sizce doğrumudur?

Teşekkürler

salim ALTIN

Alıntı yapılan: "mytap"Motora bir encoder bağlıcam ve bu encoderden sanırım sıfır geçiş kontrolunu bulabilirim. Benim diğer mantığım da sanırım salim beyin dediği gibi olsa gerek ben PID fonksiyonunundan yararlanacağım. Bu mantığa göre encoderden aldığım değeri PID (oransal+türevsel+kontrol) denklemine koyarak, gereken PWM duty cycle sinyalini oluşturmak. Bu sinyalle, aracı bir tristör ateşleme devresi ile belli açılarda tristörü iletime kesime götürmeği düşünüyorum.

Merhaba.

Tristör iletime çok kolay geçer de kesime gitme ve ya götürülme konusunda sorunları vardır.
Tristör AC devrede iletime geçtikten sonra 10 msn peryotta zaten alternans yön değiştirdiğinde doğal olarak kesime gider. Ama 10msn süresince bunu kesime sokmaya uğraşmak mantıklı değil. Hem sıfır geçiş denen konu işte bu 10 msn de (50Hz de) bir tekrarlanan alternansın başlangıç ve bitiş anını bilmek içindir. Bunu enkoder yardımı ile motordan yapamazdınız ki.
Öncelikle sıfır geçiş konusunu inceleyin.

http://en.wikipedia.org/wiki/Zero_cross_circuit

mytap

Evet salim hocam;

Encoderden aslında sıfır geçiş anını bulamıyoruz. O anı bulabilmek için sanırım faz dedektörü kullanmak gerek. Ben bu işi söyle yapabilirim sanırım; öncelikle aşağıda görülen 50Hz frekansını yarım dalga doğrulturum. Aşağıda görülen şekilde olur. Ben bu sinyali optokuplör ile yalıtıp mikrokontrolcüde sıfır geçiş anını bulabilirim. Peki bu sıfır geçiş anı ile tristörün ateşleme orantısı nasıl olması gerek? Benim anladığım tristörü bu sıfır geçiş noktasında iletime geçirmeyi önlemek. Çünkü bu geçişlerde tristör iletime geçerse bir döngüde bu kontrol işe yaramıcaktır. En sade şekli ile sıfır geçiş bulmak galiba başlangıç noktası bulmak.

Veli B.

Bu 10 ms süren sıfır geçiş anınızın yükselen kenarında mı düşen kenarında mı tetikleme yapacaksınız.Bu nokta kafama takıldı. :?:

mytap

Sevgili Katana;

--->Konunun hakimiyeti aslında salim beydir. benim kendi teorik bilgime dayalı cevabım düşen kenarla birlikte 10 ms geçmesi bekleniyor. Bu ayrıca tetiklemenin başlanğıcı oluyor. Tabi bu 10 ms her turda varklı değerlerle ortaya çıkıyor. Bu değerleri PID formulüyle bulabiliriz.  Sonra tetikleme demekki yükselen kenarla birlikde başlıyor. Aslında bu sinyaller fazla birlikte gelen sinyaler örnekleme için alınacak bi sinyaldir.

z

Alıntı YapPeki bu sıfır geçiş anı ile tristörün ateşleme orantısı nasıl olması gerek? Benim anladığım tristörü bu sıfır geçiş noktasında iletime geçirmeyi önlemek.

Aslında sıfır geçiş bilgisi bu uygulamada senin çok işine yaramaz.

Tristörün devreye sokulması anı  şebeke voltajının ve endüvi EMK sının anlık değerine bağımlıdır.Al sana tetik pulsı hadı devreye gir deseniz bile tristörü istediğiniz bölgede devreye sokamayabilirsiniz. Tristör ancak uygun şartlar oluşunca devreye girer.

Aynı şekilde tristörün şebekenin sıfırlarında devreden çıkacağının garantisi de yok.

İletimdeki tristör daha içinde bulunduğu alternans bitmeden de kendiliğinden devreden çıkabilir yada tersine devreden çıkış negatif alternansa da kayabilir. Giriş ve çıkış anı, motorun endüvi devresinin endüktansına ve devir sayısına bağlı.

Giriş anı tek başına tetikleme açısına bağlı değildir.

Mile  encoder bağlayarak uygun tetikleme aralığını mı bulacaksın?

Birde motoru yarım dalga mı sürmeye karar verdin?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mytap

bunalmış hocam evet dediğiniz gibi yarım dalga sürmeye karar verdim. Encoder ile gereken oransal açıyı bulup ateşlemeyi düşünüyordum. Sizce bu uygunmudur ?

z

Neden olmasin fakat dc tako kullansan daha iyi olur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com