20HP gücündeki DC Motorlar & Sürücüleri

Başlatan mytap, 19 Eylül 2006, 21:19:07

mytap

Bu başlığın altında ; Endüstride son yıllarda yaygın şekilde kullanılmaya başlanan DC Motorlar ve sürücüleri hakkında bilgi paylaşımı yapalım.
-------------------------------------------------------- hayırlı günler, iyi çalışmalar..  --------------------------------------------------------

mytap

Endüstride kullanılan dc motorlardan bazıları

arkadaşlar yukarda görülen motorlara sürücü yapmak istiyorum. Fakat nasıl bi sürücü yapmalıyım yardım ederseniz sevinirim.

Elimde bulunan Dc motor 20hp. Biraz bilgi vereyim isterseniz çalışma prensibi hakkında. Motor fırçalarına 3 fazın birinci fazı köprü doğrultmaç ile doğrultup direk veriliyor. Armatör yani gövde sargılarına diğer 2 faz veriliyor.
   Motor kalkınmada 40 amper akım çekmekte elimde bir çift tristör var 90ampere dayanabilen bununla yarım dalga sürme şansım var. kontrol armatürden yapılacak. Şimdi asıl konunun tristörlerin Gate ucunu belli açılarda tetikleyerek devir kontrolu yapacağımı biliyorum. Bunun için en güzel metod nedir?

1. PWM
  2. PID

Hangi komplementi kullanmam gerek bide bu tristörler değişik bi yapısı var. İçinde diyod felan barındırıyor. Orda biraz kafam karıştı 5 uçlu bi tristör. Yoksa FET mi kullanmam gerek şuan işe başlamam gerek ve yolun başındayım bu konuyla  ilgilenecek hocalarımızın yardımını ve fikirlerini bekliyorum....
-------------------------------------------------------- hayırlı günler, iyi çalışmalar..  --------------------------------------------------------

stlg

Sevili kardeşim

Bu tur tristorlerin surulmesinde TCA785 baya populer bir entegre nette bununla ilgili datasheet ve uygulamalara bakabilirsin kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

stlg

Birde bu işlerle ugrasan Salim Altın kardeşimiz var onunlada irtibata gecebilirsin sana bu konuda daha yararlı olacaktır sanırım
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

mytap

stlg kardeş bu TCA785 entegresinin kataloğunu indirdim. Simens mark. Çıkış olarak 250mA verebiliyor. Bu çok güzel tristör ve triyak tetiklemek için güzel bir ara elaman. Siz daha önce mikro kontrol ile kullandınız mı bu entegreyi?
Salim Altın hocayı bulucam

salim ALTIN

merhaba
DC sürücü yapmak istiyorsanız bu çok kolay bir konu değil. TCA785 entegresi ile yapabilirsiniz. O güçte bir motor çalıştırmak için ciddi bir çalışma gerekir.
20 Hp motor için 3 faz tetiklemen gerekir ki TCA 785 ile bu devreyi kurmak çok zor değil yinede. Hatta bulabilirsen 1980 lere ait siemens in bu entegrelerle yapılmış 3 faz tetikleyen devre tüm şeması olan bir kitabı vardı orada böyle bir devre komple var.
eğer uğraşınız bir adet için ise ve yanlızca bir heves ise hem vaktinize hemde emeğinize yazık.
Eğer profesyonel bir iş ise o zamanda işe yazık. Çünki amatörce başlanarak yapılan cihazla profesyonel iş çıkarana kadar iş ağlar.
Küçük birşey olsa idi söz konusu olan o zaman farklı düşünürdüm ama bu ciddi bir istek.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

mytap

Bi işe biyerlerden başlamak gerek. Bu işi öyle yada böyle başaracağım.

mytap

Salim hocam 3 fazı ayrı ayrımı tetiklicez?

ben uygulamada R fazı köprü doğrultmaç ile fırçalara veriyorum
geri kalan S ve T fazlarınıda gövde manyetik alan oluşturmada kullanılmak üzere tristörleri besliyorum bu mantık doğrudur dimi?

Birde 3 fazlı bi dc motoru tek fazla çalıştırdım. kalkış monetide gayet iyiydi. Sürücü devresinde de kullandım ama dediğim gibi tork oranı fazlaydı ve 200 devirin altına düşüremedim.

işe daha teknik açıdan yaklaşırsak acaba sürücüye motordan örnekleme alsak bi encoder sayesinde. Nasıl olur bununla torku en az seviye ye çekebilir miyim?

Örnek olursa ben motorun 100 devir donmesini isterken örnekde encoderden gelen bilgi 110 olsun bunun hemen 100 de sabit tut dediğimde torku engelleyebilirmiyim. Örnek alma zamanınıda optimum seviyeye çekerim 100ms gibi bi zaman aralığında motorun devrini ve istenilen devri kontrol eder. Böylece eşleştirme ile devrirdeki torkları ve kayıpları önlemiş olur muyum?

Sizler sürücüde devir oranında neyi hesap alıyorsunuz? tristörlerin dv/dt oranı ile ayar sahasınımı?

stlg

Sevgili mytap

Kardesim 3 fazlı bir dc motordan bahsediyorsun boyle bir motor gormedim benim bildigim dc motorlarda bir adet enduvi sargısı bir adette alan sargısı vardır alan sargısına bazen 220v bazende iki faz uzerinden bir kopru vasıtasıyla 400v dc gerilim direkt olarak uygulanır ,enduviye ise yuksek guclu motorlar icin 3 faz daha dusuk motorlar icin ise 1 faz tristorlu  devreler uzerinden tatbik edilir  ve bu tristorlu devreler yardımıyla enduvi gerilimi ayarlanarak dc motorun hızı degiştirilir kolay gelsin

mytap

Kardeş o zaman sen görmemişsin bilgin olsun diye gönderiyorum resmi ale acele çizdim
aşağıda bağlantıyı daha iyi anlayabilirsin

böyle bi dc motorda, böyle bi bağlantıyla hiç karşılaşmadın mı?

z

Enduvi uclarina dogrultucudan cikan DC voltaji dogrudan veremezsiniz. Enduvi devresi akim sinirli kaynak  ile surulmeli. Motor dusuk devirlerde donerken EMK diye bir sey kalmaz ve akim sonsuza tirmanir.

1. Alan sargisini sabit  voltajla besleyip enduvi gerilimini degistirin.
2. Enduvi akimini sabitleyin alan voltajini degistirin.

Boylece ister torku ister hizi ayarlarsiniz.

Bahsettiginiz guc o kadar yuksekki cok malzeme yakarsiniz gibi gorunuyor.

En azindan reostalarla motorun alan ve enduvi yolunun akimlarini degistirerek motorun davranisi ogrenmeye calisin.

Bu kismi halloldumu gerisi devre tasarimina kalir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mytap

bunalmış hocam  yukardaki şekli değiştirdim yani böyle olması gerek dimi. kontrolun endüvi uçlarından yapılması mı gerek? alan sargısı köprü diyot çıkışı tam dalga yani durgun bir EMK yaratacak hayliyle. Kutuplar N S oluşacak. Şimdi biz endüviye bu alana ters bi EMK yaratmamız gerekiyor sanırım hareket ettirmek için rotoru. Buda Tristörün yarım dalga doğrultucu olmasıyla gerçekleşiyor dimi hocam.

özetle anladıklarım. Statorda N S kutbu sabit olcak, Rotora frekansla döner bi alan oluşturcaz. Buda frekansa bağlı olcak frekansda, tristörün iletime geçme aralıklari yani ateşleme sayısına bağlı olacak. Doğru anlamışmıyım hocam. kabaca tabiri bu sanırım. umarım yanılmıyorumdur

stlg

Sevgili mytap

Kardeş bu cizmiş oldugun 3 fazlı bir dc motor olmuş olmuyor, burada sadece guc 3 faza dagıtılmış durumda  , 3 faz kullanıyorsun gibi gorunuyor ama alan sargısına verdigin r fazını istersen s yada t dende alabilirsin o zamanda 2 fazlı motor olmuş olmaz, cizimin dogru bu şekilde yuksek guclu olamamak uzere dc motorlar calıstırılabilir ama yuksek guclerde enduviye uygulanan gerilim 3 faz olarak kullanılır ya 6 adet tristor yada 3 adet diyot 3 adet tristor grubu ile 3 faz kopru yapılır kolay gelsin

mytap

Sevgili strl

Kardeş bu bağlantı doğrudur o azaman bu gibi uygulamalarda bana yeterli olacakmı? Tekrar hatırlatıyım 20hp.. bi önceki bahsettiğim çalışma prensibi doğru mudur sence? bana mantıklı geldi dediğin gibi bi uygulama yapmıştım hatta. Sadece R fazı ile komple çalıştırmıştım. Ama EMK ve motor miline bağlanan yükten dolayı işi şansa bırakmayıp 3 fazıda kullanmam gerek sanırım. Tek fazla çalışırken milidede bi odun parçasıyla baskı yaptım  bu test 300 devirlerde oldu fazla bi devirde düşme olmadı. Sanki tek fazda işi görecek gibi ne dersiniz olabilirm? olsa sakıncaları ne olabilir? ayrıca konuya hassasiyetiniz için teşekkürler ...

aster

Yukarıda vermiş olduğun çizim şekli doğru ben sana yanlış bilgi vermişim linkleri siliyorum

besleme türü için ise ister tek fazdan besle ister 3 fazdan değişen tek şey şebekeden çektiğin akım olur
kontrol için ise stlg nin de dediği gibi 1-6 tristör veya 1-3 diyot olabilir