smps trafoları hakkında

Başlatan Dagci-85, 02 Ekim 2006, 09:26:10

Dagci-85

Merhaba...

Bir SMPS devresinin trafo hesapları neye dayanarak yapılıyor? İlgili formüller, uyulması gereken kurallar nedir? Bununla ilgili bilgilere ihtiyacım var. Bu konu hakkında bildiğiniz bir kaynak varsa benimle paylaşırsanız sevinirim. Teşekkürler.

Göktuğ

mp3dragon

asıl mesele formülasyonu bilmekte değil. Satın aldığınız çekirdeğin özelliklerini bilmek lazım. Hadi çekirdek kesitini elimizde cetvelle ölçüyoruz. Ya malzemenin magnetik akısı ne? Bunu satan adamlar bilmiyor ki ellerinde katalog bile yok. Sorsan akı makı o ne derler? Kısaca sardım devreye mevlam kayıra durumu.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

KAZIMUGUR

LİNK de <<<eski bir dergiden alınıp düzenlenmiş ferrit nüvelerle ilgili kısa bir belge var.

otm

merhaba
Evet türkiyede ferrit trafo alanında gerçekten sıkıntı var.Bir-iki firmada sadece değerleri belli (tam olduğunu sanmıyorum) trafolar var.onlarda kod numaralarına göre satılıyor.ama gerçek değerleri nedir satanda bilmiyor.Sadece Kaç wat olduğuna bakıyorlar.

z

Malzemesinin N27 olduğunu biliyorsanız B değerini, flyback için  100-150 mT, diğerleri için de 100-200 mT arasında alabilirsiniz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Dagci-85

Arkadaşlar cevaplarınız için teşekkürler.

stlg

Sevgili arkadasım

Asagıdaki sitede trafo ile ilgili bilgiler mevcut ,section1 ve section 2 incele kolay gelsin

http://sound.westhost.com/xfmr.htm
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.