Dimmer icin besleme sorunu

Başlatan aYe, 09 Ekim 2006, 18:06:49

aYe

Hocam füloresan derken, elektronik balastlı, girişinde pfc var.

O kısımda sorun yok, sorun şu besleme kısmı.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

z

Devrenin tamamini hayal edemedigim icin bir iki atisda bulunacagim.

C yi kuculttugunde yeterli akimi alamadigina gore,

Frekansi 32Khz'e gerilimi 3.3V'a dusurmek, triac gate'ini yuksek CTR li optotriac uzerinden vermek akim ihtiyacini dusurecektir.

Gene olmadi besleme devresinde de anahtarlamali bir yapiya donmek gerekir. Ama fiyat beklentiniz isi bozuyor.

Triacdan saseye giden hatta 5-10 tane diyod baglayip buradaki gerilimden destek almak da dusunulebilir. Ancak PIC'in  mevcut C li (ama daha kucuk degerli) besleme duzenegi uzerinden en azindan kendini ayaga kaldirip bir iki triac tetigi atacak kadar gucu toparlayabilmesi lazim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

OG

Alıntı YapÖzellikle birinci kafamı karıştırdı. Tiryak kapalıyken sızdırma mı yapıyor? Gerçi baya merak ettim birazdan denerim.
Comlekciler belki hatırlamadı, bu devrede lambadan akım gecmez iken devreye gerilim alamazsın, bu kesim zamanlarını pil, batarya gibi birşeyle desteklemen gerekir demiştim.

Lambanız florasan ise işler biraz karışık demektir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

aYe

@bunalmis

Voltajı 2'ye düşürdüm, ama frekansı düşüremiyorum 4mhz anca kurtarıyor.

Optodiak kullanamam maliyeti yükseltiyor.

Mevcut bütün çözümler maliyet yükselten türden.

Devreden akım akmasının sebepi olarak zener diyot'u suçlu buldum.

Acaba ucuz bir hv mcu bulabilirsem(sanmıyorum ya), parelelinde zener voltajının yükselmesi bu akımı küçültebilir mi hocam?
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

z

En sagdaki diyod ve kapasitelerden olusan devre klasik besleme devresidir.

Ancak elektrolitik kapasite buyuk degerli, C ise bir hayli kucuk degerlidir.

C kucuk oldugu icin bahsettiginiz problem olmaz ancak sistemi surekli besleyecek enerjiyi de pompalayamaz.

Bu nedenle ilk sebekeye baglantida enerjinin depolanmasi zaman alacaktir. PIC, LP modda osc calismazken microamperler mertebesinde akim cektiginden besleme voltaji artmaya baslar. PIC ic devreleri, ne zaman ki kendine gelecek kadar voltaj bulur işte o zaman watchdog ile islemci harekete gecer. Ilk isi hemen triaci bir iki alternansda fazla erken acida olmamak sartiyla tetiklemektir. Boylece sistem enerjisini toplamis olur.

Ardindan RF beslemesini verir ve ortami dinler, istek yoksa hemen RF birimini besleyen pinini lowa indirir. Kod varsa zaten triac'i atesleyeceginden ve artik lamba yanacagindan sistem beslemesini sebekeden diyodlar uzerinden almaya baslar.

Butun sorun, lamba sonukken. Oda bu sekilde halloldu galiba. (?)

Dikkat edilecek sey PIC'in LP modda calismasi, RF devresinin de pic pininden gelen akim ile beslenebilecek kadar dusuk gucte tasarlanmasi.

8 pinlik minik picler bu is icin ideal.

Devrenin geri kalanindan da kisaca bahsedeyim. Sebeke dogrudan PIC'e 100K gibi bir direncle girer. PIC bu girişte lojik 1 gordugu surece sebekenin + alternansda oldugunu anlar.  Sifir oldugu anı yakaladığında sifir gecis aninı yakalamis demektir. Tersine 0 dan gecipte 1 oldugu yakaladiginda ise diger sifirı yakalamis demektir. Bundan sonrasi zaten timera kaliyor.

High CTR optotriac sayesinde led kisa bir sure yakilip sondurulur ve fazla bir akim harcamasi olmaz.

Lamba tamamen sonduruldugunde PIC, intihar etmemek icin caktirmadan arada bir  triac'i lamba kizarmayacak sekilde tetiklemelidir.

PhD

Selam @tatlisukurnazi,

Malesef bunları deneme şansım olmadı, çünkü üniversitede yüksek lisans ile uğraşıyorum o yüzden projenin çizimleri bile yarım kaldı hala bitiremedim. Buraya bile soracak vakit bulamadım.  :oops:

Ben daha çok ikinci devreden ümitliyim onun üzerine  uğraşıyordum. Dikkat ettiyseniz 18K var, yani siz 1K denedim dediniz 18K gibi bir direnç te lambanın yanmaması gerekir diye düşünüyorum ama deneme şansınız varsa deneyebilir misiniz?

İlk devrede köprü diyotların gücü triac gücü ile aynı olmalı ama o devrede sanırım şöyle bir sorun olur diye tahmin ediyorum. Lamba kapatıldığı zaman hiç bir akım akmayacağı için devrenin beslemesi gidecektir yani tekrar lamba çalışmayacaktır. Ben ilk devreyi kullanırsam yanında şarjlı bir pil kullanmayı düşünüyordum. Devrede pili şarj edecekti.

Sizde sanırım uzaktan kumandalı yapıyorsunuz ama ben RF ile yapacağım inşallah. Bu başlığı görünce projeye yeniden başlayacak gibiyim ;)

Ayrıca bu devreleri dediğim gibi forumdan iki arkadaş yardımı ile düşündük. :)

Son bir şey daha sıfır geçiş algılaması için nasıl bir devre kullandınız paylaşabilir misiniz?

Teşekkürler
...hiç...

aYe

@bunalmis

Hocam o alttaki diyotlar işi olmaza sokuyor. Kartta malesef o kadar yer yok. Hepsini 3x3cm ye sığdırıyorum, tiryak dahi smd.

@comlekciler

Hocam sizin ikinci devrede işe yaramıyor. Direnc'i 100K yapınca sorun yok lamba yanmıyor ama bir süre sonra direnç yanıyor :D

İlk devre sonuc verse bile tiryak sürme kısmında optodiak olmazsa sorun çıkartır, optodiak'ın varlığı zaten sorun o yüzden onuda geçtim.

Sıfır geçiş algılaması aynen bunalmis hocamin cizdiği ve anlattığı gibi, A2'den 4.7M direnç ile okuyorsun.

z

Peki hocam, senin devre min kaç volt ve max kaç mA istiyor?

aYe

2 volt kafi ancak min akımı hesaplamadım.

Yemekten sonra işyerine geçicem, biraz ölçer biçer yaklaşık bişeyler yazarım hocam.

PhD

Alıntı yapılan: "tatlisukurnazi"
...
Hocam sizin ikinci devrede işe yaramıyor. Direnc'i 100K yapınca sorun yok lamba yanmıyor ama bir süre sonra direnç yanıyor :D
...
Sıfır geçiş algılaması aynen bunalmis hocamin cizdiği ve anlattığı gibi, A2'den 4.7M direnç ile okuyorsun.

Hocam nasıl direnç yanıyor anlamdım 100K dan tahminim 2 mA gibi bir şey geçmesi gerekir :roll: yani nasıl yanar anlamadım? 8O Size gönderdiğim dökmanların içinde mikrochip firmasının uygulama notunun içerisindeki devrede de aynı direnç kullanılmış durumda (tamam orada belki nötr ucu var ama ondan kaynaklandığını sanmıyorum). Hatta ikinci devreden çok umutluydum ama umudum kayboldu şimdi.

İkinci anlamadığım nokta neden A2'ucu hocam özel bir nedeni var mı yoksa tasarım o şekilde mi olduğu için A2 dediniz?
...hiç...

aYe

Mevcut şemada A1 GND ile birleştirildiği için sıfır geçiş referansını A2'den almak zorundayız.

Değişik bir uygulama tabiki yapılabilir, ama genellikle A2 tercih edilir.

Bu kullanmayı düşündüğüm tiryak;

Yanlış anlamadıysam min 1v 2.5mA gate değerleriyle çalışırım demiş.

Besleme akımını ve voltajını minimize edip sorunu bu şekilde aşmaya çalışıcam.

Sonuç alırsam yazarım.

İyi çalışmalar.

z

4 bölgenin 4 ünü de kullanacağına göre 5.4mA gate akımına ihtiyacın var.
Yada 4.bölgede olduğunu tesbit ettiğinde 5.4mA diğer bölgelerde iken 2.5 mA vereceksin.

aYe

Bunalmis hocam sadece meraktan soruyorum; 1. ve 4. bölge neden aynı değerlere sahip değil? (bölge olayı bildiğim şeyse tabi... 4. bölge son çeyrek olarak algılıyorum)

z

Bu, triacların DC akımla tetiklenmesinin bir dezavantajı. Pozitif gate akımı ve negatif A1,A2 akımı sözkonusu olduğunda malesef triac parametrelerinde bu şekilde kayma oluyor. Aynı sorun negatif gate akımı kullanıldığında 1. bölgede hatta diğerlerinde de çıkabilir.

Sorun triacı'ın yapısından kaynaklanıyor.

En güzeli trac'ı bulunduğu bölgeye bakmaksızın +/-  iğne palslarla tetiklemek. Yada opto triac kullanmak.

Triac'ı opto triac ile tetiklerken, bulunduğunuz bölgeye uygun polaritede gate akımı zaten otomatik oluşmakta.

Eğer tetikleme akımını DC 2.5mA seçerseniz 4.bölgede saçmalıkları hemen farkedersiniz.