Dimmer icin besleme sorunu

Başlatan aYe, 09 Ekim 2006, 18:06:49

aYe

Pic'li bir dimmer devresi yapiyorum.

Bir adet faz girişine ve lamba çıkışına sahibim, herhangi bir kablo, nötr vs. alternatifim yok.

Mecburi olarak pic için gerekli beslemeyi de bu iki ucdan almalıyım.

Klasik kondansatör ile besleme elde etme yoluna gittiğimde şöyle bir sorun yaşıyorum; lamba yanıyor  8O

Aşağıdaki şemayı ne şekilde değiştirip 5 volt elde edersem bu lamba yanmaz?

Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

gevv

sanırım sorun beslemenin saglıksız olusundan kaynaklanıyo bu devre sorunu cozer sanırım

z

C1'e seri bir kaç yüz ohm direnç sorun çıkartmaması lazım. Yalnız lambayı full açtığınızda sistem beslemesiz kalabilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

timpati

lamba çıkışındaki gerilimi takip edip belli bir değerin altına düştüğünde aktif olan ve yine belirli diğer bir değerin üstünde devre dışı kalan ek bir devre tasarlamak gerek. ek devre aktif olduğunda D1 çıkışına paralel olarak gerilim vermeli ve elbetteki sinyal cevabının da yüksek olması gerek. basitlik açısından diak işe yarayabilir (gerilim yükselmesini algılamak için). triyak tam kesime gitmemeli ki lamba üzerinden en azından 5-10V alınabilsin. tam şema için azıcık çalışmak (düşünmek ve denemek) gerek. bi bakalım...
why mr. anderson, why ?

aster

C1 in değeri sanki fazla gibi, ufaltıp ta denedin mi?

mmengi

Sanırım nötr kullanmadan yapmayı düşünüyorsun?

aYe

Arkadaşlar öncelikle cevap yazan herkese, değerli vakit ve fikirlerini paylaştıkları için teşekkür ederim.

@gevv

Transistörle benzer mantıkta çalışan bir devrem var buna da uyguladım lamba yine yandı(tiryak'ın gate ucu A1 ile kısa devre iken) yani sizin öneriniz malesef bu uygulamada çözüm getirmiyor.

@bunalmis

100ohm direnç hatta 270 ohm hatta 1K taktım, inanırmısınız lamba yine yanıyor. Acaba tiryak mı arızalı dedim onu yerinden söktüm, yine yanıyor...

@timpati

Bende benzer bişeylerle olabileceğini düşünüyorum ama maliyet çok önemli. Bir diak'ı bile eklemem lüks sayılabilir.
Kafanızda oluşmuş bir şekil varsa kabataslak bir şema çizebilirmisiniz, üzerinde beraber düşünelim.

@aster

1nF dan 2.2uF aralığına kadar tüm kapasiteleri denedim. 220nF'ın altında lamba yanmıyor denecek kadar sönük ancak yeterli voltaj'ı alamiyorum.

@mmengi

Evet nötr yok. faz ve lamba arasına girecek bir devre.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

mmengi

Böyle bir şey işini görebilir lamba iletimde iken bobin üzerinde düşen gerilim kullanılıyor lamba kesimde iken C1 üzerinde düşen gerilimi.

gevv

buvrede picli bi dimmer devresi belki işine yara ornek olarak

z

Mmengi, oradaki bobinin beslemeyle bir alakasi yok sadece RFI yayilimi azaltmak icin kullanilmis.

mmengi

siz öyle diyorsanız öyledir  ;)

z

Tatlikurnaz lambanizin gucu nedir?

PhD

Selam @tatlisukurnazi,

Seninle şu anda aynı problemi paylaşıyoruz. Bende senin yaptığın projenin aynısını yapıyorum. Benimkinde bir fark var uzaktan kumanda da olması ama benim deneme şansım olmadı (hatta foruma soracak zamanım bile olmadı :oops: ) ve şuan da projeyi bir yerden sonra askıya almak zorunda kaldım.

Neyse benimde sorunum aynı bulduklarımı ekte gönderiyorum ama bir şey rica edecektim ben programı CCS C de yazamayı düşünüyordum acaba rica etsem sıfır geçişini yakalama olayını C ile nasıl yapabiliriz yardımcı olabilir misin?

PicProje Upload Çalışmalar İçinde Dimmer.Zip Şeklinde

Benim bu projemi forumda bazı arkadaşlarında yardımı var özel mesaj ile tartışmıştık sonra foruma soracaktım ama sen benden daha hızlı çıktın :)

Şimdiden teşekkürler kolay gelsin.
...hiç...

aYe

Arkadaşlar yukardaki şemalar için teşekkürler ancak her ikisinde de nötr var.

@bunalmis

Hocam max 100w min belirsiz genellikle füloresan lamba için sanırım

@comlekciler

Bunlari denediniz mi? Özellikle birinci kafamı karıştırdı. Tiryak kapalıyken sızdırma mı yapıyor? Gerçi baya merak ettim birazdan denerim.
İkinci şekil klasik olan tip, onda lamba yanıyor zaten.

Proje konusuna gelince sanırım aynı şeyle uğraşıyoruz. Kumanda infra şeklinde. Devreyi bitirdim dışardan 5v verince sorunsuz bir şekilde çalışıyor.

Dimming içinse C veya Asm fark etmez, sıfır geçişe bakıp gerektiği kadar bekleme yaparak tiryakı sürüceksiniz.

z

Tatlisurkurnazi zenon lamba olsaydi isin kolaydi.