Dimmer icin besleme sorunu

Başlatan aYe, 09 Ekim 2006, 18:06:49

aYe

Teşekkürler hocam, + ile değilde - ile sürseydim bu sefer 1. bölge en kritik alan olucaktı sanırım.

Bu arada üretilmesi düşünülen adet 1milyon, o yüzden optodiac kullanamam. 0.1*1000000=100000dolar yapiyor :)
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

z

O zaman tasarım tekrar tekrar ele alınabilir. Umarım bu kez turnayı gözünden vurursun ve gene umarım 1000$'a yapmıyorsundur tasarımı.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

aYe

Yok hocam 1000 dolar da almıyorum ücretsiz yapıyorum, arkadaşım :)
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

z

Bütün deliler bizi buluyor....

aYe

Hocam hazır teknikten sapmışken sorayım...

Sahi o güzelim avatarınıza ve siensi imzanıza ne oldu?

z

Geçenlerde imzamı değiştirirken yanlış tuşa basıp save etmişim. Avatar kayboldu. Şimdlik yanda görünen hanım kızı koydum.

Sağolsun arkadaşlar cnc imzasına gerek kalmayacak şekilde cnc rutbesi vermişler. Eski avatarımı ben de çok seviyorum ve tekrar yükleyeceğim.

Bu arada tebrikler 10 biti tamamladın.

Neyse fazla geyik oldu. Aslında tartıştığımız bu sorun (devreye sadece lamba ve nötür gelme sorunu) bir zamanlar kafama takılmış ve esprili bir cevabı olması gerektiğine karar vermiştim.

Şimdi bulacağın çözümü ben de çok merak ediyorum.

Keşke şebeke frekansı 20Khz olsaydı.

OG

Alıntı YapKeşke şebeke frekansı 20Khz olsaydı.
Aynı tip başka bir işe aynı şeyi düşünmüşdüm.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

aYe

Bence 50hz cuuk oturmuş.

Hani 20khz olsa belki besleme sorunları yaşamazdık ama bu seferde dandirik bi dimming için dahi dsp kullanmamız gerekirdi :D

z

20 Khz Pwm i şebekeye senkron ettinmi kıytırık picle bile kolayca yapılır hocam.

aYe

50hz de yarım alternans 10ms, yani 10ms de bir sıfır geçiş
20khz de bu olur 250us'de bir sıfır geçiş

Dahili rc osilatör ile tüm işleri yapmak için mak. 250 cycle kalıyor. 1 tek sıfır geçiş dahi kaçırılsa çıkışta titremeler başlıyacaktır. Ki bu değerlerle kaçmaması imkansız.

z

Sıfırları soft olarak yakalamayacaksın ki. Sıfır anında int çakacak ve Pwm timerı susturup ana counter'ı sıfırlayacak ve sistemi yeniden başlatacaksın. Sistem aldığı gazla diğer alternansda int yemeden bile sebekeyle senkron gider. Triac tetikleme anı da PWM donanım tarafından otomatik yapılacak. Yazılımın neredeyse tamamı 4 satır koddan olusacak. (Aslında PICinde HPWM donanımı varsa bunu 50Hz de bile hala yapabilirsin)

Neyse;

Şimdi sorun, sorunun 10 cente çözülmesi sorunu ise ne yapılabilir?

İlk başta verdiğiniz kapasite diyod yönteminde  (hani C den dolayı lambayı kızartan düzenekde) elde ettiğiniz gerilim tetikleme açısına bağlı olarak çok düzensizlik göstermiyor mu? Lambanın fazla parlak yandığı bölgelerde durum ne oluyor? Düzensizliği bertaraf etmek için C değeri artırıldıysa akıllı beslemeden kaçış yolu yok gibi görünüyor.

Fakat 10 cente zor iş.

mmengi

Piyasada 25 ytl ye nötr bağlantısı olmayan ve içinde 1. sayfada verdiğim devre kullanılarak yapılmış dimmerler bulunuyor. Nötr bağlantısı olmadığı durumlarda Kapasite ile yapılmış dimmerlerde şu sıkıntı var eğer şebeke alternansının tamamı yüke verildiğinde besleme için kullanılan kapasite sürekli triak tarafından kısadevre edilmiş gibi oluyor dolayısıyla besleme sağlanamıyor bunun çözümü için alternansların en fazla %80 i yüke aktarılıyor kalan %20 lik kısımla kapasite üzerinden besleme sağlanıyor. Pratikte %80 güç verilen lamba %100 e göre çok fazla bir ışık kaybı yapmıyor, kayıp yapsada kullanıcı bunu algılamıyor çünkü lambanın %100 de ne kadar ışık verdiğini kıyaslama durumu yok  :)

aYe

@mmengi sizin verdiğiniz şema uygulamada minumum %15 sızdırma yapar ki ben o değeri %10'a kadar düşürdüm halen tatmin olmuş değilim akıl almadık şeyler deniyorum. Denediğim şeylerin şemalarını çizip foruma koysam marangoz üye kabul etmiyoruz diyip üyeliğimi bile iptal edebilirsiniz.

@bunalmis

Hocam interrupt girişiyle yapılmış 8 kanal dimmer'li ışık kontrol cihazlarım var.
Her çıkış 0-255 arası bir değer alabiliyor.
Ve her biri ışık oyunları yapacak şekilde farklı anlarda farklı değerler alıyorlar, 1000 kanal bile yaparım işin kod kısmında hiç bir sorun yok. Yazmıyorum yazılmışı siliyorum.

Tek sorun sizinde değindiğiniz gibi 10cent'e 3kuruşluk sizdirma yapan bir besleme devresi tasarlamak.

Birazdan süpertex SR087 ile bir deneme yapıcam, belki bu bir işe yarar.

mmengi

ya ben evimde kullanıyorum o devreyi sızdırma yaptığı doğrudur ama flamanda bir kızarma görmüyorum gerci o dimmerler 60-300w arası çalışıyor sizin düşündüğünüz kaç watt bilmiyorum ama nötr kullanmayacağım diyorsanız sızdırmaya da katlanmak gerekiyor sanırım.

Ayrıca aydınlatma otomasyonu için kullandığımız prof. cihazlar var nötr kullanmayan ve üstelik triak değil mosfet ile universal yani RLC yükleri sens edip sürmeyi ayarlayan dimmerler var onları incelemeye çalışıp bişiler koyabilirim belki buraya.

aYe

Kullanacagimiz tiryak'in datasheet'ini önceki mesajlarda vermiştim, 800V 4A'lik bir malzeme.

Artık kaç watt'a kadar sorunsuz çalışırsa, kart tekparça hale geldiğinde netleşicek.

mmengi hocam ben fet kullanmayacağım ama çözümün nerden çıkacağı belli olmaz.

Sizin ve diğer arkadaşların, işini gücünü bırakıp kendi işiymiş gibi bu konuyla uğraşması gerçekten çok ince bir davranış, sizlere nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum  :oops: