Akim pulsi

Başlatan bunalmis, 16 Ekim 2006, 03:08:52

z

Yukaridaki devrede gordugunuz gibi iki MOSun devreye girip cikmalarini saglayan gate voltajlari arasinda 5 uS gibi uzunca bir olu bolge var. Fakat besleme hattina bagli akim probu 2uS zaman diliminde 10A gibi (hatta cok daha fazla) akim pulslarinin varligina isaret ediyor.

Katalog bilgilerine gore IRFP460 ve ters diyodu yukaridaki zamanlamalara kiyasla yeterince hizli.

Yuk saf enduktif. Herhangi bir kapasite sozkonusu değil.

Bu akim pulsinin sebebi nedir?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

omenek

2us lik zaman süresince vgl kesime gidemiyor olabilir.Vgl sinyali vermeyince durumun ne olduğunu denedinmi.Kolay gelsin.

z

VGL yoksa akım pulsı da oluşmuyor. Gate sinyallerinin biçim ve zamanlaması aynen grafikte görüldüğü gibi.

ise

bobin üzerinde oluşan zıt emk kaynak geriliminin üzerinde ise bu akımın olması çok doğaldır..  ölü bölge seviyesini min. indirmek veya bobine paralel rc devre bir nevi çözüm olabilir.. ölü bölge tamamen sıfır seviyesine inerse mosfette mosfetin max.akım seviyesine ve hızına bağlı olarak ısı ortaya çıkacaktır.

z

Besleme geriliminin 300v olduğundan bahsetmedim.

Dikkat edersen 40uS de 300v gerilimin yapamadığını (akım 1A e anca ulaşıyor ve bobinden akan akımın 10A e ulaşması mümkün değil)  2uS zaman dilimindeki olay bir şekilde yapıyor. Zıt emk bu işi yapamaz zira bobine paralel gelen MOSun ters diyodu var. Üstelik olay üst mosun devreye giriş anına denk geliyor.

Bu 5uS lik ölü bölgeye rağmen moslarda ısı oluşuyor.

Benim aklıma tek bir şey geliyor.

5 uS lik zaman dilimi sürkülasyon akımının aktığı süreye denk geliyor. Bü zaman aralığında alt Mosun ters diyodu iletim anında dolayısı ile MOSu ve diyodu kısa devre düşünebiliriz.  Bu zaman aralıkğında üst Mos'u iletime sokunca iletimdeki diyod yalıtıma zorlanıyor. Tabi bu da zaman isteyen bir eylem. Bu esnada diyoddan kısa bir süre yüksek akım akması normal.

Anormal olan durum bu sürenin 2us civarında olması.

omenek

Çözüm olurmu bilemiyorum ama birkaç önerim var

benim tahminim vgl nin kesime gitme süresi 8 us gibi olması gerekiyor kontrol sinyalindeki iniş çıkış kenarları düzgün olabilir ama mosfet aynı senkronizasyonu sağlayamayabilir(tepki süresi) 10A lik tepe akımının vgl mosfetinin kesime tam olarak gitmemiş olduğu süre içerisinde bu mos üzerinden akıyor olabileceğini düşünüyorum ama tam olarak emin olmak için akım probunu vgl mosfetinin drain ine bağlayıp akım değerlerini izleyebilirsin

IRFP460 ın datasheet inde giriş kapasitesi 4200 pf gözüküyor bundan dolayı vgl yi daha hızlı kesime götürecek bir ek devre tasarlaman gerekebilir

gate bir direnç üzerinden sürülüyorsa giriş kapasitesi daha etkin bir şekilde rol oynayabilir.Gate - source arasına uygun değerde direnç bağlayarak bu ucu pull down yapmanında faydası olur diye düşünüyorum

Eğer mümkünse kontrol sinyalinin zaman aralıklarıyla oynayıp sorunu tam olarak teşhis edebilirsin(5us yi 8-10us yapmak gibi).

Aklıma şimdilik bunlar geliyor.Kolay gelsin.

arif

Merhaba,
Kullandığınız driver, opto vb. bilgi verebilir misiniz?
Mosfetlerde sürülme problemi var gibi görünüyor. Sanki kısa süreli olarak iki mosfet aynı anda sürülüyor. Her iki mosfet driver'i birbirinden iyi izole etmek gerekir diye düşünüyorum.
Ölü zaman yeterince iyi bence.
Akımı nasıl ölçüyorsunuz? .akım ölçmede problem olabilir mi?