kafa kurcalayan bir sistem.

Başlatan nonstradam, 20 Ekim 2006, 17:55:05

nonstradam

merhabalar
bugün bir makinanın kablolu uzaktan kontrol kartını inceledim. bu kart makina üzerindeki akım ve motor hız ayarlarını uzaktan değiştirmeye yarıyor.kart üzerinde 3 tane buton var 3 hane display bir pic ve dirençler diyotlardan ibaret. bu kumanda kartındaki artı eksi tuşlarına basarak makinanın akım motor hızı gibi değerleri değiştiriliyor bu değerler hem makina üzerinde hemde kumanda kartında bulunan displaylerde gösteriliyor. yani kumanda kartı ile makina arasında çift yönlü bir data iletişimi var.

buraya kadar herşey normal. böyle bir kumanda kartını ben veya siz yapacak olsanız üç kablo üzerinden yani bir VCC bir GND birde DATA ucundan haberleşecek şekilde tasarlarsınız. DATA ucundan çift yönlü veri transferi yapabilirsiniz.

ama bu kumanda kartında İKİ kablo var. yani besleme üzerinden aynı zamanda veri transferi yapıyor ve bu işi yapan sadece bir PIC. bir PIC ve bir kaç çevre elemanı bu işi nasıl becerebilir bir türlü kafam almadı. düşüne düşüne bir hal oldum.

yani iki tane kablo üzerinden hem besleme hemde çift yönlü veri transferi nasıl yapılır. bu nasıl bir protokoldür? bugüne kadar böyle birşeyle karşılaşmadım. siz ustaların yorumlarını bekliyorum...

not: sistem kesinlikle RF üzerinden haberleşmiyor. o iki kahrolasıca  :evil: kablodan haberleşiyor.

CaFFeiNe

biraz ONEWIRE' ı incele kafanda birşeyler canlanır sanıyorum
Dallas'ın onewire sistemindede bir data birde GND olmak üzere iki kablo kullanılır ve cihazlar beslemesinide data ucundan alır.

z

Iki yonlu iletisime gerek yok. Kumando panosundaki islemci butonlari okur ve displeyde gosterir. Ayrica karsidaki karta kod yollar. Karsi tarafda gelen koda gore displeyde deger gosterir vs.

PIC beslemesinin ve  TX data sinyalinin 5v genlikte oldugunu varsayarsak, kontrol panosundaki devrede
gerilim regulatorune ornegin V= 8 + (Tx/5)  seklinde gerilim urettirilir.

Karsi taraf bunu regulatore sokup 5V unu alir.  Komparatorlu bir devre

Hat voltaji > 8.5 ise TX=1 tersi durumda 0 olacak sekilde TX sinyalini yeniden uretir.

Boylece ayni hattan hem besleme voltajini hemde data sinyalini tasimis olursun.

Eger iletisim cift yonlu olacaksa ona da bir kilif uydurulabilir.

Scop ile sozkonusu hat voltajini incelersen zaten mantigi yakarsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

argeelektronik

Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

ipek

rs485 te 2 tel ile calisiyor sadece bu is icin duzenlenmis bir entegre'ye ihtiyac var sizin sistemde buda'mi kullanilmamis???

mavi

Buna benzer bir sistemi ben kullanmıştım yani tamiri ve bakımı için.dört tel düşünün karenin köşelerinde duran sol üst köşe a sağ üst köşe a1 sol alt köşe b1 sağ alt köşe b2 kabloları olursa bu kablolar üzerinden nasıl veri iletirsiniz.Tüm frekans bantları ve ac dc letim kuralları ile mümkü n olan tüm imkanları kullandığınızı var sayıyorum ve 2 yeni kabloya ihtiyacınız var. filtreler voltaj data birlikte vs vs vs.

çözüm basit  Phantom connection  yani phantom bağlantı denen bir bağlantı şekli ile bu da şöyle oluyor....

elimizde iki çift kablo yani iki ayrı iletkenden oluşan iki devre...
biz bunları aynı trafo üzerinde ki ters yönlu akımlar birbirini sıfırlar ilkesi ile orta uclu ucları filtrelenmiş her iki uçtada iki adet orta uçlu trafoların eşit sarımlı olacak dış uçlarına bağlarız.... sonra trafoların orta uçlarını alarak yeni iki adet bakır kablo elde etmiş oluruz....ave b dış uclara bir trafoya   a1 ve b1 diğer trafoya

hatta bu şekilde 220 volt 30 km ileri bile gidiyor ama 220 olmuyor varınca...

isis te trafoyu bulamadım şu an çizemiyorum...

alternatif çok yeterki beyinler özgür olsun...

dünyamız beynimiz kadardır....
Telecommander Monster Of Network

argeelektronik

Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

nonstradam

merhaba üstadlar.

dediğim gibi sistem üzerinde ne rs485 için ne rs232 için nede can-bus için herhangi bir çip kullanılmamış.

caffeine hocamın dediği gibi onewire ı zaten biliyorum. onewire da bir data bir vcc bide gnd kullanılır yani üç kablo. data üzerinden çift yönlü haberleşilir.

bunalmış hocam sistem kesinlikle çift yönlü haberleşiyor. çünkü kumanda birimi takılmadan makina üzerinden akım ayarı değiştirildi diyelimki 650A yapıldı. sonrada kumanda birimi makinaya takıldı kumanda biriminde yeni set edilen değer gözleniyor yani makina tarafından kumanda birimine bir bilgi gitti. aynı şekilde kumandadan bir tuşa basıldı diyelimki makinayada bu tuşun basılma bilgisi gidiyor. kesinlikle çift yönlü iletişim var.

argeelektronik hocam. verdiğiniz şema örneklerinde haklısınız.bunalmış hocamında dediği gibi sistem sanırım ona benzer bir şekilde çalışıyor.
sinyalleri dijital ve kayıtlı bir skopla inceledim. artı besleme ucunda dataları gördüm. iki tane 16bitlik data paketi sürekli gidip geliyor bu datalarıda analiz ettim. yani hangi tuşa basarsam hangi bit değişiyor diye. bu word değişkenlerden biri tuş bilgilerini taşıyor diğeri ise kumanda panelinde gösterilecek display değerlerini. protokolde besleme voltajı 8V civarı yani lojik birler 8V lojik sıfırlar ise 3 volt civarında. bu voltajlar bir kaç cevre elemanı ile 0-5V seviyesine rahatlıkla indirilebilir.

fakat arge elektronik hocamın verdiği örneklerde hep tek yönlü bir iletişim var. argeelektronik hocamın verdiği şemada butona basan hep makina olursa kumanda paneli nasıl veri gönderecek yok butona basan kumanda paneliyse makina display bilgilerini nasıl gönderecek. bir türlü kafam basmıyor.

makinanın display bilgilerini göndermesi kafama yattı. yukarıdaki şemalardaki gibi makina besleme ucunu göndereceği bilgiye göre anahtarlıyor. kumanda panelindeki PIC te kartın besleme ucundan filtreye girmeden önce interrupt lı bir pininden gelen bitleri diziyor. ama kumanda kartı bilgiyi nasıl geri gönderiyor.

ilginize teşekkürler. çalışmalarınızda başarılar.

argeelektronik

mantığı anlatmak için basit bir örnek vermiştim , buna benzer şekilde çift taraflı haberleşmede kolayca yapılabir.

aslan_korhan

Besleme hattı üzerine RF sinyal modüle ediliyor olabilir. Herhangi bir frekansta.
TV anten yükselticilerindeki prensip gibi. Burada Anten kablosu üzerinden hem RF, hemde voltaj gidiyor. Bu şekilde çok basit çalışabilir...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

rree

Telefon hattı  besleme üzerinden  zil darbesi +600 ohm da 1db data veya ses gönderiliyor.  besleme arasında 1 direnç yetiyor.

CaFFeiNe

Alıntı yapılan: "nonstradam"caffeine hocamın dediği gibi onewire ı zaten biliyorum. onewire da bir data bir vcc bide gnd kullanılır yani üç kablo. data üzerinden çift yönlü haberleşilir.

onewire için 2 kablo yeter, parasite power denilen bir olay var yani data ucundan beslemede sağlanabiliyor, akbil sistemi örneğin

mert3162

Arkadaşlar Ben Süper Bir Proje Görmüştüm Bu konuda Tecrübemi Paylaşayım Sizlerle

Hepinizin Tek Suçu Her Devrede Dijital Mantık Düşünüyorsunuz Unutmayı işin birde Analog  Elektronik Yönü var Hepinizin Bildiği gibi Elektronik Sadece "1" lerden ve "0 " lardan oluşmuyor

Neyse Konumuza Dönelim

Devrede 7 Buton Ve 7 SMD Direnç 2 adet merkezi sisteme Giden kablo var var Ve bu bir tuş Kartı  

Şimdi Yapılacak İşlemi anlatayım  

Kablodan Bir uca +12v verilir Ve Her butonun Ucuna Farklı Direnç Değerlerine Sahip Dirençler Bağlanır.

Gelen Analog  Sinyale Göre Pic'e  işlem Yaptırılabilir

Örneğin
port a0 bitinden 2 volt gelirse şunu0 yap
port a0 bitinden 2.5 volt gelirse şunu1 yap
port a0 bitinden 3 volt gelirse şunu2 yap
port a0 bitinden 3.5 volt gelirse şunu3 yap
port a0 bitinden 4 volt gelirse şunu4 yap
port a0 bitinden 4,5 volt gelirse şunu5 yap
port a0 bitinden 5 volt gelirse şunu6 yap

Mantıkta Görüldüğü gibi tek bir Hat kullanılır baskı devrede yer kaplamassınız ayrıca kablo karışıklığı sonra erer benim gördüğüm sistemlerde her pic giriş ucuna 7 adet buton bağlanabiliyordu

Devrenin Şeması
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

aslan_korhan

Bu mantık zaten sık olarak kullanılıyor. Özellikle PIC'te fazla bacak olmadığı zaman. Hatta bazi TV'lerde falanda var...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

Ziya

Bu tür buton bağlama mantığı daha önce tartışılmıştı ama burada mı başka yerdemi hatırlayamadım. Debounce süresini doğru tespit etmeniz gerekir. Kontak dirençleri yanlış buton okunmasına neden olabilir. Önemli uygulamalarda kesinlikle tercih etmem. Ancak çocuklara oyuncak vs. yaparken kullanılabilir.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey