24LC64 ile Kayan yazı için yardım?

Başlatan bilgehansahin84, 27 Ekim 2006, 17:35:01

bilgehansahin84

Merhabalar,

Yaptığım kayan yazıda Karakter Tablosu nu 24LC64 gibi bir bellekten almak istiyorum. Bunun içi iki sorum var :

1. karakter almaya ilgili etikete gönderdiğim zaman kodlar aşağıdaki gibi mi olacak. daha sade yapabililim, sadece mantığını göstermeye çalıştım.

karakter:

if deger=65 then 
    I2CREAD DPIN,CPIN,$A0,0,[SAYI]:PAUSE 100
endif 
if deger=66 then 
    I2CREAD DPIN,CPIN,$A0,1,[SAYI]:PAUSE 100
endif 
if deger=67 then 
    I2CREAD DPIN,CPIN,$A0,2,[SAYI]:PAUSE 100
endif 
if  deger=68 then 
    I2CREAD DPIN,CPIN,$A0,3,[SAYI]:PAUSE 100
endif 
................
................
................

return

2. Bir bellek (24LC64) ün programını PIC BASIC yada PIC C de nasıl yazarım. Daha önce hiç denemedim. Normal PIC programlar gibi programlanmıyor sanırım. Bu konuda yardım ve varsa küçük açıklayıcı bir örnek.

Yardımlarınızdan dolayı şimdiden teşekkür ediyorum...
Önceki kullanıcı adım : bilgehansahin84  ALLAH (c.c) kimseye kaldıramayacağı yükü yüklemez. İnsan bu düşünce ile hareket ederse, 'PES' etmek üzere olduğu tüm işlerinden başarıyla ayrılabilir.

ibrsel

Basic te harici eeprom dan bilgi okuma işlemini senin yazdığın komut satırı ile yapabilirsin..
Alıntı Yap
if deger=65 then
endif

DPIN: Bilgiyi okuyacağın data ucun
CPIN: Bilgi okuma işlemi için gerekli olan clock ucun
$A0  : Kontrol kodu
0      : Adres bilgisi

komut satırının sonunda 100 msn bekleme yapmışsın.Bence bu biraz fazla.Çünkü yapacağın kayan yazı programında her karekter karşılığını eepromdan okumak için 100 msn bekler isen(ki programındaki diğer komutlardan dolayı da bir miktar gecikmeler olacaktır) uygulamada kayma işleminde titreme veya yavaşlama ile karşılaşabilirsin..

Ayrıca karekter karşılıklarını neden harici eeproma kaydetmeyi düşündün.Direkt mikro denetleyicine bu bilgileri sabitlesen daha kolay olmazmı..EEpromdan okutmak seni yavaşlatacaktır bence..

mavi

Bende buna benzer bişi üzerinde çalışıyorum ama böyle her defasında okuma komutu kullanmak zor olur okunacak veri ve adresi etkileyecek bir kaç değişkenle tek okuma satırını sürekli tekrar ettirerek daha az kod kullanmak daha mantıklı olur diyorum....bu fikirler banada ışık tutacak...
Telecommander Monster Of Network

bilgehansahin84

Alıntı yapılan: "ibrsel"
Ayrıca karekter karşılıklarını neden harici eeproma kaydetmeyi düşündün.Direkt mikro denetleyicine bu bilgileri sabitlesen daha kolay olmazmı..EEpromdan okutmak seni yavaşlatacaktır bence..

PIC hafızasını full kullanıyorum. Onun için bir EEPROM a ihtiyacım var. Yada iki PIC olacak. Ama ben iki PIC istemiyorum.

Ve hala asıl ihtiyacım olan, 24LC64 içerisine oluşturduğum karakter tablomu nasıl kaydedicem bulamadım.
Önceki kullanıcı adım : bilgehansahin84  ALLAH (c.c) kimseye kaldıramayacağı yükü yüklemez. İnsan bu düşünce ile hareket ederse, 'PES' etmek üzere olduğu tüm işlerinden başarıyla ayrılabilir.

ibrsel

sevgili bilgehansahin84 senin yazdığın komut satırından örnek verecek
olursak;

Alıntı Yap
karakter:

if deger=65 then
endif

diyelimki 65 kodu geldi ve buda "A" harfine denk geliyor. Dolayısı ile sen kayan yazı devrende "A" harfini gösterebilmek için harici eepromdan gerekli kodları okuman gerekir. "A" harfini kayan yazında 7*5 şeklinde dizdiğin ledler veya hazır 7*5 dotmatrix ile oluşturmak için 7 satır veya 5 sutun bilgisine ihtiyacın olacak.

bir karekteri oluşturmak için 5 sutun bilgisini kullandığını düşünelim. Her sutun bilgisini eepromda ayrı bir hücreye(adrese) yazmalısın. Çünkü eeprom da her bir adrese 1 Byte lik bilgi kaydedebilirsin. Dolayısı ile kayan yazı devrende yazmayı düşündüğün her harf,sayı,şekil,özel işaretler için sutun bilgilerini eepromda hücrelere haydetmelisin.(Böylelikle kendine bir karekter genaratörü oluşturmuş olursun)

bilgehansahin84

Alıntı yapılan: "ibrsel"
bir karekteri oluşturmak için 5 sutun bilgisini kullandığını düşünelim. Her sutun bilgisini eepromda ayrı bir hücreye(adrese) yazmalısın. Çünkü eeprom da her bir adrese 1 Byte lik bilgi kaydedebilirsin. Dolayısı ile kayan yazı devrende yazmayı düşündüğün her harf,sayı,şekil,özel işaretler için sutun bilgilerini eepromda hücrelere haydetmelisin.(Böylelikle kendine bir karekter genaratörü oluşturmuş olursun)

Bunu zaten biliyorum @ibrsel ama eksiğim vardı, açıklaman için sağol. En sonda demişsinya, Dolayısı ile kayan yazı devrende yazmayı düşündüğün her harf,sayı,şekil,özel işaretler için sutun bilgilerini eepromda hücrelere haydetmelisin.  işte bunu nasıl PC den gidip EEPROM un adreslerine yazıcam. Onu bilmiyorum. Elimde Ic-Prog ile kullandığım bir kart var. Üzerinde 24XX leri programlamak için yeri var ama nasıl kullanıldığını bilmiyorum. Asıl ihtiyaçım olan bu.

Ziya

JDM programlayıcı ve icprogla yazarsın. JDM programlayıcın 18 pin soket kullanıyorsa bunun neresine 24XX yerleştireceğini JDM şemasından görebilirsin.

Yazdıracağın bilgileri binary olarak bir dosyaya yaz ve dosya uzantısını .bin yap. Icprog ile bu bin dosyasını okut ve 24XX'e yazdır.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

bilgehansahin84

00111000      
01111100    
11000110      
11000110      
11000110      
11000110  
.........
............
..........
............
...........

bU ŞEKİLDEMİ YANİ?

bilgehansahin84

Şidiye dek aldığım bilgileri toplar isem aşağıdaki resim ortaya çıkıyor. İlerlemem doğru ise ok! ama yalnış ise biri bana dur desin LÜTFEN!

Anladı isem bunu ancak IC-PROG ara yüzünde veya buna benzer programların arayüzünde yapabiliyoruz. Doğrumu?

Ve ben buna dayanarak IC-PROG arayüzünde " BOSLUK, A, B" karakterlerini 7x15 şeklinde yazmaya çalıştım. Aşağıda resmi var. Doğrumu?

Ziya

Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

bilgehansahin84

Demekki gidişat doğru sizce. Tablo işte :

..BOŞLUK..
00000000
00000000
00000000
00000000
00000000
00000000
00000000
00000000
00000000
00000000
00000000
00000000
00000000
00000000
00000000
00000000
...A...
00111000      
01111100    
11000110      
11000110      
11000110      
11000110    
11000110    
11111110
11111110
11000110
11000110
11000110
11000110
11000110
11000110
00000000
...B...
11111000      
11111100    
11000110      
11000110      
11000110      
11000110    
11111100    
11111100
11000110
11000110
11000110
11000110
11000110
11111100
11111000
00000000

O zaman birisi bana şunu nasıl yapacağımı söyleyebilirmi?
Önceden oluşturmuş olduğum 2500 satırlık tabloyu bu şekilde nasıl yapabilirim. Elimde IC-PROG da yapmaya kalksam, Allah Allah ! Bunun mutlaka bir yolu vardır. Peki bilen var mı? Birisi bana yardımcı olabilirmi?

bilgehansahin84

Arkadaşlar , Allahaskına bunu şimdiye dek hiç kimse yapmadımı! İlk defa benmi yapıyorum da olmuyor.

Bir kişide çıkıp, arkadaşım EEPROM belleklerin çalışması şu şekildedir. Onun için içerisine kaydedeceğin verileri şu örnekte veya şu kodlara benzer şekilde oluşturacaksın. Veya şu programla yapacaksın demedi. donanimhaber.com sitesindede yazıyorum ama hala birşey yok. Bu kadarmı karışık yoksa bilen mi yok anlamadım. Hepinizden de Allah razı olsun, ne diyeyim!

MICROCEBEL

Arkadaşlar mesela eeprom hafızasının her adresine karekterin sutun bilgilerini değilde kendi ascıı kodu yazılsa olmazmı."A" örneğin H'41' değerini yüklesek ve dahası tabi... kayan yazı tablosunda kaydedilen harfleri teker teker okuyup çıkartsak öyle daha basit olmazmı yani basitliğini şu açıdan söylüyorum eeprom hafızasından kazancımız olmazmı?Bu şekilde yapmanın ne tür etkisi olabilir hızdan daha başka? Aklıma ilk gelen hız oldu.Birde arkadaş için bi öneri kendin bir bilgisayar programı oluştursan ve ekranda yazdığın yazıları seri port aracılığı ile pıc e aktarsan ve pıc tende eeproma. Tüm aktarım işlemi bittikten sonra karakterleri göstersen bence böyle daha kolay olur.Eğer ticari amaçlı yapıyorsan tabiki.Kolaygelsin @bilgehansahin84  ;)  ...

ibrsel

Alıntı Yap
Arkadaşlar mesela eeprom hafızasının her adresine karekterin sutun bilgilerini değilde kendi ascıı kodu yazılsa olmazmı."A" örneğin H'41' değerini yüklesek ve dahası tabi... kayan yazı tablosunda kaydedilen harfleri teker teker okuyup çıkartsak öyle daha basit olmazmı
Bende bu şekilde bir çözüm önermiştim arkadaşımıza.Fakat eeprom kullanması gerektiğini belirtince buna göre açıklamalar yapmaya çalıştık..

bilgehansahin84

29 Ekim 2006; 0:42:54            

--------------------------------------------------------------------------------

Konu uzadı ve ben tekrar istediğimi toparlamak istiyorum.

Bir kayan yazı panosu yapmak istiyorum. 16 satır 152 sütun. Bunun için PIC 16F877 kullanıyorum. Ama kullandığım değişkenler ve program ile zaten PIC hafızası doldu. Banada karakter tablosunu bir EEPROM dan çekebilirsin dediler. Bunun için 24LC64 ü seçtim. Sıra geldi 2500 satırlık, PIC için oluşturduğum Karakter Tablosunu 24LC64 içerisine kaydetmeye. Ama nasıl?

Tuttum sizden yardım istedim. Ya ben anlatamadım, ya siz yanlış anladınız, bu işin içinden çıkamadık. Şimdi tekrar soruyorum : Ben, bir önceki mesajlarımda da gördüğünüz karakter datalarını EEPROM a nasıl yükleyebilirim?  Şimdi anlaşılmıştır inşallah

Arkadaşlar yukarıda kalın harflerle belirttiğim kısımdaki lisanımdan dolayı hepinizden ÖZÜR DİLİYORUM. Amacım kesinlikle bir kimsenin kalbini kırmak değildir, olmadıda. O kısımda eksik bir kelime, söylemek istediğimi sizlere yanlış aktarmama sebep olmuş. Lakin mesajın başından itibaren kesinlikle aksi bir cümle kurmama dikkatinde bulunsamda, kabul ediyorum ki, kullandığım kelimeler yalnış.

Uyarılarından dolayı OG Beyede teşekkür ediyorum.