RS232 den 4-20mA Acil yardım

Başlatan eptam, 31 Ekim 2006, 15:44:39

eptam

Arkadaşlar
RS232 den gelen datayı aşağıda anlatığım şekilde 4-20mA çıkış almak istiyorum. Piyasada bulunabilir malzemeler ile olabilir.Nominal 14 bit olması gerekir.
Gelen data 11 karekter uzunluğunda son üç karekter önemli değil yani örnek olarak x-123.45xxx gibi ağırlık bilgisi geliyor. Biz cihaza ilk açılışta 9 karekter bir bilgi göndereceğiz "2005121H" gibi cihazda bize maksimum kapasite bilgisini göderecek gelen bilgi 15 karekter "9F050121:030000" gibi biz buradan sadace son "30000" değerini alıp örneğin "100/30000" bölüp çıkan değeri her gelen data ile çarpıp bir DAC a verip 4-20mA yada
0-10V değerini çıkıştan alacağız. İşte mesele bu kadar zor benim için. Yardımlarınızı bekliyorum. Boarddan ,mesenger ve özelden de ulaşabilirsiniz. :?:
Saygılar.
Yaradılanı hoş gör, Yaradandan ötürü.

d_yol

buraya bak:

www.advantech.com.tw

skylark

Merhabalar, Arkadaşım bu ağırlık bilgisini nerede ne amaçla kullanacaksın bilmiyorum ama neden loadcell analog alarak alarak yapmıyorsun. Endüstriyel  olarak kullanacaksan sana BAYKON markalı TX1 indikatör öneririm. loadcelli bağla ister 4-20 mA ister 0-10 v kullan minimum ve maksimumda gelecek sinyalleri cihaz üzerinden sen ayarlayabiliyorsun.
ben bu üründen PLC ile yaptığım terazilerde kullandım çok memnunum ilgilenirsen
http://www.baykon.net/urun_goster_detail.php?urun_id=37&urun_dil=1&urun_grup=4

kolay gelsin

eptam

Bu bir proje bu konuda yardımcı olabilecek İzmir'de bulunan arkadaşların yardımları karşılıksız kalmayacaktır.
Saygılar. :?:

picusta

Alıntı YapNominal 14 bit olması gerekir.
Istedigin epey yüksek çözünürlük (en azindan benim gibi amatör için)
D/A çeviricisini (veya bu isi PWM ile yap) bulursan kolaylikla halledebilirsin belki.
Modüle biraz baktim, denilene göre 16 bit D/A ve 24 bit A/D yapabiliyormus. Herhalde oversampling ile bu çözünürlüge ulasiliyor.

eptam

Örneğin nasıl?
Biraz açıklarmısın.
Saygılar.
:?:

picusta

Yukaridaki üründe belirtigi gibi "yüksek teknoloji" mikrokontrolör il halledecegiz, örnegin bir PIC16F628A, bu is için yeterli olabilir.

Bu PIC'in içinde UART denilen seri haberlesmeyi (RS232) yapmayi saglayan bir aygit var. Bu aygittan gelen verileri yroumlayacagiz.
Gerisi aynen anlatigin gibi:
Alıntı YapGelen data 11 karekter uzunluğunda son üç karekter önemli değil yani örnek olarak x-123.45xxx gibi ağırlık bilgisi geliyor. Biz cihaza ilk açılışta 9 karekter bir bilgi göndereceğiz "2005121H" gibi cihazda bize maksimum kapasite bilgisini göderecek gelen bilgi 15 karekter "9F050121:030000" gibi biz buradan sadace son "30000" değerini alıp örneğin "100/30000" bölüp çıkan değeri her gelen data ile çarpıp bir DAC a verip 4-20mA yada
0-10V değerini çıkıştan alacağız
Yapilmasi gereken tek sey Türkçeden Basic'e (veya C'ye) tercüme etmek.
0-5V'tan  4-20mA elde etmekle ilgili bi baslik vardi, yakin tarihte bisiler yazildi. Kod o kadar zor değil, belki forumda daha önce verilen kodlardan yazilabilir.

Alıntı YapBu bir proje bu konuda yardımcı olabilecek İzmir'de bulunan arkadaşların yardımları karşılıksız kalmayacaktır
Kisacasi, PIC kodunu yazacak ve devreni yapacak Izmirde oturan PICprojeci ariyorsun.

Not: Is ilanlari bölümüne de mesaj yazabilirsin. Daha çok cevap gelebilir.

eptam

Okey hiç aklıma gelmedi iyi fikir.
Saygılar. ;)

Sayın yönetici arkadaşlar başlığı yanlış yerde açtığım için özür dilerim Bunu başlığı burada kapatabilirmiyiz. İş ilanları bölümünde yeni başlık açtım.
Saygılar :oops: