24V 'luk akuden +24v, +12v, +5v almak.

Başlatan Libertador, 13 Haziran 2003, 23:48:00

rseboist88

ben burda akü kullanmak yerin trafodan aldıgım 15 voltu 10 ampere ulaştırmama mümkünmü peki buna benzer bi öneriniz varmı ?

hangi transistörler bu konu için uygundur (amperi arttırmak için) bilgisi olanlar cevap yazabilirmi... ?

7805 e giriş 15volt  uyguladıgımda 10 amper almam için hangi transistörleri kullanabilirim bunu için bi formül varmı bu bilgiler benim içini çok önemli ...

lütfen bilginizi benimle paylaşın ilgilenenlere şimdiden teşekkürler....

rseboist88

merhaba
yukarda transistörlerin baglantısı ve çıkış amperi olarak görünen degerler sizce dogrumudur.
isiste yaptım. hesaplamada yanlışlık varmı eger hesaplama formülünü biliyorsanız yazabilirmisiniz...

vakit ayırdıgınız için teşekkürler... saygılar....

zamzam23

neyi hesaplıcan yazmamısın ama yaptıgın sey Darlington çifti. bunun  akım kazancı her iki transistörün kazançları çarpımına eşittir.zaten bildiğin seydir belkı ama hesap dedın bu geldı aklıma.

rseboist88

evet burda akım yükseltmek istiyorum burdaki veriler dogrumu onu bilmiyorum eger kullandıgım transistörlerin degerlerini biliyorsanız. degerlerini yazıp örnekle açıklarmısınız... ve transistörlerin akım arttırmak için verilen degerlerini nerden bulabilirim datasheetlerini inceledim ama hangi başlık altında oldugunu bulamadım yardım edermisiniz...

not:BC307 kullandım burda çıkış akımlarından emin degilim bunu ögrenmem gerekiyor...

rseboist88

Alıntı yapılan: FxDev - 05 Aralık 2010, 16:53:40
Bu PNP'ler sanki biraz ters bağlanmış gibi.
Öncelikle belirlemen gerekenler şunlar: Kaç ampere ihtiyacın var? Verim önemli mi? Kaç volt gerilim ile çalışacaksın? Regülasyon mu istiyorsun?

Burayı bir incele. Verim önemliyse başka çözümler sunarız sana..

benim amacım 15v-5v/ 10 amper çıkış almak istiyorum bunu nasıl alırım hangi tansistörleri önerirsiniz vermiş oldugunuz site için teşekkürler...

rseboist88

Alıntı yapılan: FxDev - 05 Aralık 2010, 17:03:09
220V AC'den 15-5V 10A mi?

15volt/1amper çıkışlı bir trafo kullancam o çıkışı 10ampere yükseltmeyi düşünüyorum...

rseboist88

Alıntı yapılan: FxDev - 05 Aralık 2010, 17:33:17
15V 1A lik trafodan 10A alıcaz tamam ama 9A uzaydan mı gelecek?

15V*1A=15W eder. 10A almak için 1.5V gerilim elde etmek lazım fakat buna rağmen çıkış sargılarının kavrulması olası.
bunun için koydugum örnegi incelemişindir bu yüzden transistör kullanacagım bu yüzden bi öneri bekliyorum ...

rseboist88

trafo olarak 150w lık bi tarfo düşünüyorum araştırmalarım sonucunda ama amper degerini yükseltmek için nasıl bi devre olmalı onu tam anlayamadım örnekte pek bulamadım benim gibi soru soran bir çok kişi var ama pek cevap verebilen olmamış... ilginize teşekkürler...

rseboist88

bi devre inceledim az önce kullandıkları trafo 18v 15a çıkış veriyor bu devrede ben 7812 entegresi kullansam çıkış amper degeri ne olur....

zamzam23

1A olur. ondan sonrasını 78xx veremez yanar

kudretuzuner

Merhaba
Size şöyle bir devre tasarladım.Aküden gücü kadar akım 7812 den en fazla(soğutuculu)800-900 miliamper
7805 ten de 500-600 miliamper alabilirsiniz.kondansatörler ve diyotlar depo ve filitre görvi yapar.Kolay gelsin.
http://www.4shared.com/file/awd9q2MD/aku_motor_role.html
Amatör

zamzam23

Alıntı yapılan: kudretuzuner - 05 Aralık 2010, 18:15:30
Merhaba
Size şöyle bir devre tasarladım.Aküden gücü kadar akım 7812 den en fazla(soğutuculu)800-900 miliamper
7805 ten de 500-600 miliamper alabilirsiniz.kondansatörler ve diyotlar depo ve filitre görvi yapar.Kolay gelsin.
http://www.4shared.com/file/awd9q2MD/aku_motor_role.html

Arkadaşın devresi yapılacaksa eğer, aküden sonra 2200uf kapasite konmalı. ayrıca 78xx lerin ısınmasından şikayet edilirse de lm2574 kullanılabilir. Kolay gelsin.

rseboist88

cevaplarınız için teşekkürler....

aslan_korhan

Cihazında Akü kullanacaksan kesinlikle switching bir regüle kullan yoksa akün çok daha çabuk bitecektir ve ısı oluşacaktır. Trafo ile kullanacaksan linear regülatörler olabilir.

LM2574 gibi entegreler kullanabilirsin. Bunlara ilave mosfet veya transistör bağlayarak akımı istediğin şekilde yükseltebilirsin...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

zamzam23

peki 24V akü ile 24V smps kaynak birbirine paralel bağlanabilir mi sizce? Elektrikler kesilince akü direkt devreye alınabılır bu sekılde.