24V 'luk akuden +24v, +12v, +5v almak.

Başlatan Libertador, 13 Haziran 2003, 23:48:00

Libertador

Su ana kadar yaptigim uygulamalarda guc kaynaklarinda cesitli gerilimler almak icin direnclerle gerilim bolucu devreler yapardim. Fakat bunlar hep mA seviyelerinde uygulamalardi. Fakat su an uzerinde calistigimiz robot projesinde +24v ile calisan motorlar 6,7 amper akim cekiyorlar.  Haliyle direnclerle bolunmus bir gerilim bolucu devrenin pek bir ise yarayacagini zannetmiyorum. (esasinda bilmiyorum :) , denemedim belki direncler kavrulmayabilirler.)
Esas soruma gelirsem, 24v luk bir akuden +24v,+12v,+5v almak istiyorum. +24v motorlara gidicek. Ilk acilista cektigi akim 9A e firliyor sonra 6A de kaliyor. +12v rolelere ve bobinlere gidiyor ve olcmedim ama 1A i gececegini sanmiyorum.  +5v ise tahmin edebileceginiz gibi PIC'lere gidiyor. Simdi nasil yaparsam ya da nasil bir parca alirsam akuden gelen gerilimi verimli olarak bu sekilde dagitabilirim?
Esasinda cok basit bir problem olsa gerek, ama ilk kez karsilasilinca ne yapacagimi bilemedim. Daha once değil 6 amperi 100mA bile gecmemistim. :)
Bir de ben devreleri yaptigimda +24v yani motorlara giden gerilimlerin topragiyla pice giden topragi birbirine baglamadan calistirmistim. Ayni aku olunca topraklarda ayni olacak. Bu bir sorun yaratir mi?
Simdiden herkese teşekkürler.

yıldırım ak

lm350 ile 35vdc ye kadar giriş, (1.2 vdc ye kadar çıkış) 4.5 ampere kadar çıkış alabilirsin. (tabi giriş çıkış voltaj aralığı ile orantılı) kullandığın devrede besleme hattını bölerek 2 lm350 ile iki kanalda 4.5 amperden 9 amperi çekersin. ilk yüklemede devrenin çektiği akımın 9 ampere çıkması ve 6 ampere düşmesi tasarımda problem olduğunu düşündürüyor, çünkü fark % 50. 12 (1A) ve 5 (2.1A) volt sabit çıkışları 7812 ve 7805 ile alabilirsin.

Birde 6 amper çeken devreyi kaç amperlik akü ile beslemeyi düşünüyorsun ? malum çalışma süresi olayı. Ayrıca 24 vdcyi 220 vac kaynaklı değilde neden akü ile elde etmeyi planlıyorsun ? yani 2 adet 12volt/12 amperlik kuru aküyü seri bağlayarak 24 volt/12 amper elde edersen devren için (12amper/6amper)=2 saat güç süresi elde edersin. ancak aküler 2 saat boyunca bu gücün çekilmesinden pek hoşlanmaz.
(Aküler 2 volt/hücre altına düştüklerinde şarş süreleri uzar ve kullanım süreleri azalır. 1.75v/hücreye düştüğünde ise akım çekimini durdurman gerekir.)

saygı ve sevgiler...
"... Bana kulluk et; Beni anmak için namaz kıl" (Taha 14)

kesmez

güçlü kaynak yapmak istiyorsan switch mode power supply öneririm.
örneğin 34063 entegresini (galiba mc34063) 24 voltla besleyerek 5 volt çıkış yaptığında hiç koollektör güç kaybı olmadan yani sürücü tranzistorun ısınmadan örneğin 5 volt 10 amper çıkış alabilirsin. be durumda 24 volt dan çektiğin akım 10*5/24= yaklaşık 2 amper olur. bu entegre konya sokakta var. pdf dosyasını internetten bıl ve incele..
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

diot

lm7812 ve lm7805 regülatör entegrelerini (eğer 1A e kadarsa) kullanabilirsin.

Libertador

Cevaplariniz icin hepinize teşekkürler. Entegrelerin incelemesine simdi baslayacagim. Yapmaya calistigimiz bu proje bir yarisma icin ve yarismanin kurallarina gore 24v veya alti DC kaynak kullanmak gerekiyor. Akunun kullanilmasi da en fazla 5 sn. surecek.  :D Yani akunun bitmesi gibi bir sorunla karsilasacagimizi zannetmiyorum.

Libertador

Entegreleri simdi inceledim. LM350 (0.90$)  ve 7805 (1$) oldukca guzel ve ucuz entegreler. Fakat 9A cekecek iki motorun LM350 ile surmenin biraz karmasik bir devre olacagini dusundum. Elektronik uygulamalara baslayali henuz 4 ay oldugundan gerekli devreyi duzgun karamayacagimdan, 9A verince de buyuk ihtimalle entegrelerin havada ucusacagini dusunuyorum. O yuzden motorlara giden 24V (6-9A) 'i regulesiz direk akuden almak, 12V ve 5V 'u ise 7805 ile reguleli almayi dusundum. Yani akuden birbirine paralel uc cikis, ikisi reguleli sekilde almayi dusundum. Sizce bu bir sorun yaratir mi? Motorlara giden akim regulatorleri etkiler mi?
Bir de mininum load current 7805 icin 5mA, LM350 icin 10 mA. Bu PIC icin bir sorun yaratir mi?
Piyasada 24v rechargable kuru aku bulmak zor. Onun yerin 12v iki aku alip seri baglamayi dusunuyorum.

diot

pic için 7805 ile yapmış olduğum adaptörü kullanıyorum.

pic ler ile yapımış olduğum araçlarda çalışan devrelerde de 7505 var. Herhangi bir probleme rastlamadım.

Libertador

Evet inceledigim uygulamalarda LM7805 'i PIC icin kullanmislar. Yalniz benim endisem ayni akuden hem 6A motorlara gidecek hem de akuye LM7805 baglayacagim. Sorun cikacagini zannetmiyorum ama yine de daha once hic regulator entegresi kullanmadigimdan sordum.
Ayrica baktigim bu uygulamalarda hepsi farkli degerlerde kapasitorler kullanmislar. Acaba giris ve cikis gerilimlerine gore farkli kapasitorler mi kullanmak gerekir? +24Vdc giris +5Vdc cikis (LM7812 ile +12 Vdc cikis) icin en uygun kapasitorler hangileri? Ayrica elektrolytic kapasitor nasil bir sey oluyor? Girise normal kapasitor takarak dalgalanmalari duzenleyemez miyiz? Son olarak devrede diot kullanmam gerekir mi?
Cevaplari icin herkese teşekkürler.

zenze

7812 ve 7805 i direk 24 v bağlayamazsın giriş gerilimi fazla lm317 önerebilirim Vin 37volta kadar olabilir potlarıda sabit dirençle değiştirebilirsin

diot

Sn. Libertador

nsc nin sitesine girip gerilim regülatör data sheetlerini incelersen gerekli herşeyi bulursun..

giriş çıkış kondansatörleri nin hesabıda var.
http://cache.national.com/ds/LM/LM340.pdf

byka

arkadaslar 78xx serisine giriş voltajı olarak 30-35 voltaja kadar verebilirsiniz
emin olun

birde 78xx serisine paralele olarak baglanacak 1 yada 2 transistor ile 10 a kadar akım dahi akım çekebilirsiniz.
regülasyon 78xx tarafından akım transistorler tarafından yapılır.
DWIN LCD Satış Türkiye email:info@kamantek.com  web:http://www.kamantek.com/shop/index.php

yıldırım ak

Arkadaşlar şimdiye kadar güç konusunda en ucuz maliyeti lm150...350 7805...7815 7905...7915 tipi parçalar ile sağladım.  kuru akülerin en sevdiği şey 13.8 voltta tamponda beklemektir. lm350 ile bunu bir kondansatör ve  üç direnç ile yapabilirsiniz.
ayrıca doğru dizaynı yaptığınızda güç kalkışında minumum süreleride tutturabiliyorsunuz. 20 watt trafo, dört diyot, üç adet lm350, bir adet op-amp birkaç direnç ve kondansatör ile 10 ampere kadar ayarlanabilen araç akülerini bile rahatça şarj edebilecek devreyi kurabiliyorsunuz. Ayrıca güçlü bir çıkışı ve maksimum voltaj koruması olan digital anolog çevrimine ihtiyacınız olursa 8 bit için 8 npn transistör, 10 direnç ve bir lm 350 yeterli. yine güçlü bir çıkışta elektronik shutdown özelliğine ihtiyacınız olursa yine lm350 ve birkaç parça yeterli.
"... Bana kulluk et; Beni anmak için namaz kıl" (Taha 14)

rseboist88

Alıntı yapılan: byka - 16 Haziran 2003, 10:58:18
arkadaslar 78xx serisine giriş voltajı olarak 30-35 voltaja kadar verebilirsiniz
emin olun

birde 78xx serisine paralele olarak baglanacak 1 yada 2 transistor ile 10 a kadar akım dahi akım çekebilirsiniz.
regülasyon 78xx tarafından akım transistorler tarafından yapılır.

merhaba ben burda anlattıgınız 7805 entegresinden 10-8-6-4 amper almak istiyorum bunun için 7805 e nasıl bi baglantıyla hangi transistorlerleri kullanmamı önerirsiniz... eger formülünü biliyorsanız yazarmısınız ve örnekle açıklarsanız sevinirim.Elinizde buna benzer çıkış veren isis de veya bi çizimi varsa eklermisini...
1-7805 entegresi için 5volt 10 amper  için hangi transistorler kullanmalıyım...
2-7805 entegresi için 5volt 8 amper  için hangi transistorler kullanmalıyım...
3-7805 entegresi için 5volt 6 amper  için hangi transistorler kullanmalıyım...
4-7805 entegresi için 5volt 4 amper  için hangi transistorler kullanmalıyım...
Not: kullanacagım 5vol yerine (5-15 volt) arası olabilir önerileriniz benim için çok önemli lütfen cevap yazın...
ilgilenenlere şimdiden teşekkürleri.... iyi çalışmalar...

zamzam23

7805 ve 7812, 24v girişle aşırı ısınır.türlü yollarla 1A den yukarı akım cekmenı de önermem. sana uygun degıl ama belkı bu tipte uygun bı entegre bulabılırsın. lm2574-5v. bi arastır bakalım