24V 'luk akuden +24v, +12v, +5v almak.

Başlatan Libertador, 13 Haziran 2003, 23:48:00

aslan_korhan

Bağlanabilir. En basitinden bir tane röle kullanırsın...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

zamzam23

elektrıkler gıdınce röleyı kım aktıf edıcek?

zamzam23

evt haklısın olabılır fakat smps röle cekılı oldugu zaman devrede olacaksa, röleyi ilk kım cekecek smps olmadan.istiyorkı akü ve smps bırlıkte baglansın boylelıkle de devre ılk enerjısını aküden sağlar sonra röleyi cekıp smpsyi devreye sokar. bu da olmaz cunku devre akü olmadan da calısabılmelı.

zamzam23

aslan_korhan

220V olduğu zaman röle çekecek. Bu röle çift kontaklı olacak. 220V olmadığı zaman röle çekmeyecek ve direkt akü bağlı olacak.
Akü bağlı olduğu zaman röleyi çektirirsen boşu boşuna röle akım çekecek ...

zamzam23

tamam şimdi anladım saol. devreye enerjı verdııgmız an röle cekecek zaten. ondan sonra pice enerjıyı verınce de güç kaynagından beslenecek. eger elektrıkler kesılırse röle bırakacak bırakınca da akü devreye girecek. tmm şimdi oldu saol.

zamzam23

Alıntı yapılan: FxDev - 07 Aralık 2010, 18:36:34
Alıntı yapılan: zamzam23 - 07 Aralık 2010, 17:49:11
tamam şimdi anladım sağol. devreye enerjı verdııgmız an röle cekecek zaten. ondan sonra pice enerjıyı verınce de güç kaynagından beslenecek. eger elektrıkler kesılırse röle bırakacak bırakınca da akü devreye girecek. tmm şimdi oldu sağol.

Tam bunu yazıcaktım şimdi ;)
saol:)

zamzam23

peki birsey daha sorayım tam emin olamadım bu rölede, enerjı verılınce kısa devre olan uclar 4A akım tasıyabılırmı? endustrıyel bır uyglamada bu yontemın kullanılması uygunmudur sizce?

aslan_korhan

Röle kontak uçlarından geçecek akımdan bahs ediyorsan 4A sorun değil. Tabiki buna uygun bir röle kullanman gerekir...

zamzam23

elimdekı röle 24vdc 1A.

aslan_korhan

En az 5A veya 10A'lık Röle kullanman gerekir...