ses limitör devreleri hakkında bilgi

Başlatan p_rof, 05 Kasım 2006, 05:48:29

Ersin

Burda biraz teori var :
http://www.eecg.utoronto.ca/~kphang/papers/2001/martin_AGC.pdf

bunun disinda googla : AGC ( Automatic Gain Control ),ALC ( Automatic Level Control )

yazarsan birsuru devre bulursun.

ykp

arkadaşım ssm2166 en iyisi gibi geliyor sen nedersin?

Ersin

Bulabilirsen kullan derim.Hem kucuk pratik bir devre olur.

new-ar

Alıntı yapılan: "p_rof"yardımlarınızdan dolayı teşekkür ederim arkadaşlar.bulundugum ilde ss serisi entegre bulamadım yardımcı olabilirmisiniz nasıl temin edebilirim.yakın bir zamanda nasib olursa kendi tasarladıgım oto amfilikatörümü piyasa sürme hazırlıgındayım DIN 2*125 W:4*125W:6*125W:2*250W:4*250W VE 6*250W olarak power mosfet çıkışlı 2 ohm teknigi ve köprü baglantılı kısa devre ve çıkış voltaj korumalı, limitörlü,1 khz'de tam güçde toplam 0,001 distorsiyona sahip aktif filitreli bir amfi dizaynım bitmek üzere yardımlarınızda dolayı teşekkür ederim.devre şemalarını ve baskı devre şemalarını bir bölümünü forumda sizlerle paylaşacagım.saygılarımla
bass ve mid amplifier kısmı için VTL5C4 öneririm(pek çok professionel amplifierde bu kullanılmaktadır)tweeter amplifier içinde lm13600 ile çözüm üretebilirsiniz daha hızlı oldukları için tweeter amplifierlerinde OTA tercih edilmektedir..

ykp

arkadaşlar ssm 2166 ve ssm 2167 yi denedim 2166 dan çok iyi verim aldım ayar olanağı da çok iyi
2167 ise ayar olanağı az ve ses sevyesi belli bir sevye altına düştüğün de sistem stand by a geçiyor 21 66 da bunu ayarlayabiliyorsun ama 678 de ayar yok mikrofon da kullandım ve sonuç çok iyi tavsiye ederim

zeka43

Benim merak ettiklerime başta ipek Og ve Aslan hocam ışık tutmuşlar teşekkür ederim. Konuyu biraz daha açabilirmiyiz.
Alıcılarda coprosser devrelerinden iyi netice alabilmemiz için vericide sesin compre alıcıda da decompre edilmesi gerekli sanırım.
Bunu yapmadığımız için sanırım alıcılarda çatırdamalar oluyor
Ustalarımız  şurası şöyle olmalı burası böyle olmalı diyerek ilgilenebilirseler kullandığım verici için preampfi SA571 ve alıcı için SA571 filtre devresinin şemasını hazırlayıp buraya eklemek isterim.
Ve bu arada SSM2166 veya 2167 bu konuda daha gelişmiş bir entegre sanırım bunu nasıl kullanabiliriz vericide ve alıcıda.
Mobil telsizlerde bu özellik programlama esnasında companding mode sanırım bu olsa gerek ayarlanabiliyor bahsettiğim özellik telsizlerde gelişmiş olarak var ama şemasını nasıl edineceğiz o da ayrı bir durum yine bilenlerden bir fikir istiyoruz.
İlgilenen herkese teşekkürler Allah razı olsun.

zeka43

Beni duyan yok mu, yeni konu mu açmalıyım acaba.

aslan_korhan

Aradan 5 sene geçmiş  :) Cevap veren çıkacaktır muhakkak.
SA571 eski araç telefonlarında da kullanılıyordu. Böyle bir şema olması lazım bende. Bakmam lazım...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

askuzucu

Bu alanda en iyiler Analog devices ve Philips' tir.Ama ucuz , kolay bulunan ve biraz daha az konforlu bir şeyler istersen BA3308 entegresine bakabilirsin.Bir telsizin Mikrofon katında kullandık ve yeterli kontrolü sağlamıştı.(40-45 db).Ama Aslan Korhan'ın yaptığı gibi canlı yayın aracında kullanmak istersen bu entegre çok yetersiz kalır...

zeka43

Evet uzun zaman geçmesine rağmen ben yinede sormak istedim yanıt gelmeye başladı teşekkürler.
SSM2166 ile çalışmak isterim ama elimde hali hazırda phlips SA571N var, bendeki sorun sıkıştırlmamış olan sesi acmaya veya filtrelemeye çalışmak sanırım, bu vaziyette bile zayıf yayın parazitlerini filtreliyor ama
seslerin doğallığı gittiği gibi çatırdamalar da oluşuyor.
Aslan hocam bendeki devrelerde sorunlar olduğu aşikar sizin şemanızı merakla bekliyorum

zeka43

Teşekkürler evet tam da bu, alıcı şeması da olsa çok güzel olur du. Geçenlerde benimde elime geçti böyle bir mikrofon takımı vericisinde Ne571 var ama alıcı da yok tu. Artık digital ile uğraşmak lazım sesi digital gönderip almak ama nasıl