Ayarlanabilir yüksek-voltaj regulatör 1.25V - 125V

Başlatan salim ALTIN, 08 Kasım 2006, 09:49:06

salim ALTIN

Merhaba.
Bir süre önce bu konuda araştırma yapan arkadaşlar da vardı başlığı bulamayınca bunu yeniden açtım.

Bu malzemeyi deneyen - kullanan varmı. 80 volt dc bir sistemde kullanmak istiyorum. Bu seviyede dc voltaj için başka çözüm öneriniz varmı?

Full Short-Circuit, Safe-Operating-Area, and
Thermal-Shutdown Protection

http://focus.ti.com/docs/prod/folders/print/tl783.html
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

otm

merhaba
Daha önce başlığı ben açmıştım.Bu entegreyi kullanıyorum.Oldukça kararlı bir entegre ısı,aşırı akım ve kısadevre koruması var.Ancak ek eleman kullanmadan sadece TL783 kullanırsanız en fazla 800mA civarında bir akım alabiliyorsunuz.Isınmasıda oldukça az.Akım kullanacağınız devre için uygunsa rahatlıkla kullanabilirsiniz.
Kolay gelsin.

salim ALTIN

Alıntı yapılan: "otm"merhaba
Daha önce başlığı ben açmıştım.Bu entegreyi kullanıyorum.

Merhaba.
Teşekkürler.
Siz nereden temin etmiştiniz. En hızlı temin için rica etsem aldığınız yeri ve fiyatı yazabilirmisiniz. Sakıncası yoksa .
İstanbuldanmı temin ettiniz. ?
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

otm

İstanbulda karaköy elektronikçiler pasajında olması gerek.Fiyatı 1.2ytl/adet olması gerek diye hatırlıyorum.Eğer bulamazsanız ve birkaçtane lazımsa ücretsiz verebilirim bu entegreden.(benim işime artık yaramıyorlar) :)

salim ALTIN

Alıntı yapılan: "otm".(benim işime artık yaramıyorlar) :)

Merhaba.
24 Volt ila 80 Volt arasında değişebilen DC giriş gerilim aralığında 200-300mAmper 10 Volt gerilim üretmek için kullanmak istiyordum. Lineer regulatör yapmaktan daha iyi olur diye düşünüyorum. Siz niçin vazgeçtiniz kullanmaktan. Bunun yerine daha uygununumu buldunuz ?  :D

otm

Bu entegreyi eski sistemlerde kullanıyordum.Ozamanlar gerçekten güzel bir çözümdü.sizin işinize yarayacaktır.800mA e kadar gayet başarılı bir regulasyon yapıyor.Osilasyon filanda yapmıyor.
Şuanki yeni sistemlerde başka bir chip kullanılıyor.Ancak bu chip türkiyede bulunmuyor.Hatta dünyada da sadece bir üreticide bulunabiliyor.oda satmıyor.. :?

Erol YILMAZ

sayın Otm,
Osilasyon durumunu açıklayabilirmisiniz ?

otm

Alıntı yapılan: "Erol"Osilasyon durumunu açıklayabilirmisiniz ?

merhaba
Bu tip entegre devrelerde (78 serisi yada LM317 vs vs) akım arttıkca regulasyonda bozulmalar yada teknik tabirle salınımlar olmaya başlar.osiloskopla bakıldığında düz bir çizginin üstünde çok hafifte olsa sıçramalar görülür Datashetlere bakıldığında bir çok üretici bu tip regulatorlerin giriş ve çıkışlarında tam uçlara bağlı olmak üzere 100nf civarı kondansator kullanılmasını önerir.

ipek

tl783 iki gun evvel geldi sample istemistim 34 volt'u 12 volt'a dusurdum
surekli 700ma cekiyorum ilinmadi bile  22 volt bize ogretilen gibi isiya donusmesi gerekmiyormu bu ne bicim bir teknik ders kitaplari hocalarimiz hatalimi? dissipation factor kurami'ni nicin bu regulator takmiyor.?????

Erol YILMAZ

Lineer regulator ise basitçe,

(34-12) * 0,7 = 15.4W lık bir "kayıp güç" yani "ısı üretimi" olması lazım.
bu da ciddi bir sıcaklık artışı demek oluyor...

Datasheet bilgisine göre TO220 kılıfta 19C/W,
ortam 20 derecede ise,

19x15,4 + 20 = 312 C gibi çalışması nerede ise imkansız olan bir değer
çıkar. Hocam siz 700 mA değil de 70 mA çekiyor olmayasınız ? :D

otm

az önce bir deneme yaptım ısı konusunda 72vdc giriş 30vdc çıkış akım 230mA 10 dakikada çok hafif ısındı.

OG

Alıntı yapılan: "otm"az önce bir deneme yaptım ısı konusunda 72vdc giriş 30vdc çıkış akım 230mA 10 dakikada çok hafif ısındı.
9,66Watt yapar. Daha çok ısınması lazım.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

salim ALTIN

Merhaba.
Yani ısınsa bir türlü ısınmasa bir türlü... :D  Aynı şekilde infineon un bir smps entegresi var dip 8 kılıf 10 watt adaptör yapmıştık ta niye ısınmıyo diye dert olmuştu. :D
Adamlar malzeme nin içinde iyi bir mos kullanmıştır. Hakkıyla sürmüştür.Benim yaptığım denemelerde moslar da da sürülmeye bağlı olarak ısıl durumları çok fark ediyor.
Tecrübeye dayanan yazılarınız için teşekkür ederim. benim gibi birçok arkadaş malzemeyi daha denemeden ikna olmuştur sanırım.

@ipek numune istemiştim  demişsiniz karaköy piyasasındanmı yoksa Tİ dan mı?   sayın OTM arkadaşımız karaköyde var demişti yarım bir ihtimal arıyacağım.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "salim ALTIN"Merhaba.
Yani ısınsa bir türlü ısınmasa bir türlü... :D  Aynı şekilde infineon un bir smps entegresi var dip 8 kılıf 10 watt adaptör yapmıştık ta niye ısınmıyo diye dert olmuştu. :D
Adamlar malzeme nin içinde iyi bir mos kullanmıştır. Hakkıyla sürmüştür.Benim yaptığım denemelerde moslar da da sürülmeye bağlı olarak ısıl durumları çok fark ediyor.
Tecrübeye dayanan yazılarınız için teşekkür ederim. benim gibi birçok arkadaş malzemeyi daha denemeden ikna olmuştur sanırım.

@ipek numune istemiştim  demişsiniz karaköy piyasasındanmı yoksa Tİ dan mı?   sayın OTM arkadaşımız karaköyde var demişti yarım bir ihtimal arıyacağım.

Buradaki durumun tespiti önemlidir.

2 yöntem var. SMPS yada Lineer,

Bu lineer ise hesap tutmuyor.
SMPS ise diyeceğim birşey yoK.

Fakat lineer ise ortada çok farklı ve hesaba uymayan bir durum var.
Bu iş neden kaynaklanıyor ?
Bunun sebebini bilemezseniz o zaman dert olur :))

SMPS ise çok küçük yapmışlar :))

otm

Yarın ilk işim bu entegreye 100watlık havyayı yapıştırıp deneyeceğim ozamanda ısınmasında görelim :D
selim hocam eğer entegreyi bulamazsan bana uğra bende var işimede yaramıyor.boşuna para vermemiş olursun.