Ultrasonik sensörler

Başlatan efe1409, 12 Kasım 2006, 12:06:42

efe1409

Beton silo'ların içersindeki ürünün seviyesini ölçmem gerekli.
Yaptığım araştırmada ultrasonik sensörlerin max 6 metre seviyesine kadar olan sensörleri buldum.
Fakat bunların seviyesinin daha uzun olanları varmıdır.(30 metre kadar)

Nereden temin edebilirim.Sistem olarak analog çıkışlı bir devre kurmak istiyorum.
Bu konuda uygulama yapmış arkadaşlardan öneri ve yardım bekliyorum.
Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini, Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini (Anasını)                                                                       Namık Kemal

ibrsel

Bizde 6 m olanını kullandık.Arkadaşlar İstanbul da bir firmadan temin ettiler..Şuan firma ismini tam hatırlamıyorum ama gerekirse öğrenirim..Fiyatı yaklaşık 800 YTL..Çıkışı analog sinyal şeklinde..Piyasada 30 m varmıdır bilmiyorum..

picusta

Bence en mantiklisi silonun altina kantar koymak ordan ürün miktarini hesaplamak.
Yalniz silolarla ugrasirken çok dikkatli olunmasi gerekir. Siloda biriken toz en ufak bir kivilcimda siloyu mahveder ve insanlara zarar verebilir. Bu yüzden silolarda kullanilan malzemeler özel kategori, birçok bu konu hakkinda birçok tüzük var. "gelismis" ülkelerde bile bugday silolari sikça patliyor.

ipek

gelisim fuarlarinin birinde OMRON'un standinda sivi ve kuru yuk silo uygulamalari diye bir bulten vardi Turkiye temsilsi ile kontak kur belki faydali olabilir...

umberto

Selam

Un , buğdayl vs silolarında kullanılan bir seviye ölçme sensörü var piyasada ,size uygunmudur bilmiyorum ama yinede tarif edeyim

Silonun en üstüne uçunda ağırlık olan bir mekanizma baglanıyor. Bu mekanizma belli sürelerde ucunda ağırlık bağlı parcayı aşagı bırakıyor.Serbest düşme yaparken cisim silodaki maddeye çarpınca dolayısıya cismin düşüş ivmesinde değişiklik oluyor.Daha sonra yukardaki mekanizma cihazı frenliyor ve yukarı çekmeye başlıyor.Yukarı çektigi miktarı ölçüyor ve bu sayede yukseklik hesaplanmış oluyor.

Eger ilgilenirsen bu urunu satan firmayı özelden linkini gönderebilirim.

Ziya

Benzeri bir uygulamayı ben de yapmak istiyorum. Havuzdaki su seviyesi ölçülecek. Seviye farkı 25 mt. ye kadar değişebiliyor. İlk aklıma gelen ve hepsini de kullanmayı düşündüğüm metodlar şöyle:

1. Ultrasonik mesafe ölçer,
2. Bir ucunda ağır bir şamandıra ve diğer ucunda şamanradan biraz daha hafif bir ağırlık bağlı olan uzunca ipi, bir silindir üzerinden aşağı sarkıtmak. Su seviyesi yükselince veya alçalınca silindir dönecek. Bu bir absolute enkoder döndürecek. Enkoder pozisyon değeri su seviyesini verecek.
3. en düşük seviyeden 3-5 mt. daha aşağıya basınç sensörü yerleştirmek (basınç lineer değişmeyeceği ve sensör hassasiyet sınırlarının ötesine de geçileceği için birden fazla sensör olabilir)

Bu ölçümlerden en hassas olanını esas alıp, diğerlerini doğrulama amaçlı kullanabilirim. Sizin tavsiye edebileceğiniz başka metodlar varsa öğrenmek isterim.

umberto, bahsettiğin ürün ile ilgili bir web adresi varsa bana da özelden gönderebilirmisin?
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

efe1409

@umbert hocamın bahsettiği ürün sanırım bu firmanın ( sitede ürünle-seviye ölçme kısmında)bu ürünü biliyorum ama fiyatları çok pahalı yanlış hatırlamıyorsam 1000 $ civarında
Benim aradığım ürün ultrasonik transducer sensörü (Sistemi) pic kullanarak kendim yapmayı düşünüyorum.Tabiiki yardımlarınızla

http://www.tetamuh.com.tr/indextr.html
Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini, Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini (Anasını)                                                                       Namık Kemal

Ziya

Yanlış hatırlamıyorsam ve hala var ise verici ve alıcısı 20 YTL civarında olan transducerlar vardı. (Ankara'da Yıldırım Elektronik). ultrasonic range meter lar bunlardan kullanıyor olması lazım. Praktikerde mesafe ölçen aletler 60-70 YTL civarında.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

efe1409

Bahsettiğiniz bu transducerlerin ölçüm
mesafesi hakkında bir bilgi veya fikriniz varmı?

Ziya

Malesef bilmiyorum. Ama ultrasonic range meter şeklinde aratırsanız herhalde ölçüm mesafesi konusunda bir fikir edinebilirsiniz.

Bir arkadaş köpek kovucu bir alet almış (55 YTL). Mesafe 7 metre.

Göktuğ

z

Alarm sistemlerinde kullanılan 32Khz ve 40Khz lik ultrasonic alıcı ve verici sensörleri bol ve ucuz.

Mesafe ölçümünde 40Khz olanı da kullanılabilir ancak profosyonel cihazlarda çok daha yüksek frekanslı olanlar kullanılıyor diye biliyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

efe1409

Bunların mesafeleri ve lineerlikleri konusunda bir bilginiz varmı acaba

myarbay

arkadaşlar SIEMENS MILTRONICS ultrasonics sensörleri 30metre ve 60 metre mesafe ölçen modelleri var inceleyin mutlaka hoşunuza gidecektir ama biraz pahalı olabilir.ben yaklaşık 10 tanesini kullandım en uzunu 30 metreydi gayet güzel ve kararlı..