Alarm ve otomason panellerindeki iletişim sistemi nedir?

Başlatan Göktuğ, 27 Kasım 2006, 16:54:15

Göktuğ

Cok ceşitli firmaların alarm panelleri bulunmakta. Bu paneller harici devrelerle haberleştigi durumlar olmakta. Veya alarm merkezlerine cesitli bilgiler yollamakta. Ayrıca dısarıdan ulasılarak kontrol edilebilmektedirler.

Bu konu hakkında iletişim protokolü, sema, yazılım gibi bilgileri arıyorum.

Teşekkürler...

ayban

En yaygın olanı "contact id"diye tabir edilen "handshake"(elsıkışma) ve kissoff(bitiş)sinyalleri dışında aradaki veri ileitşimi için dtmf tonları kullanan protokoldür diğer en yaygın kullanılan protokol ise "SIA"dır fakat contact id ye göre daha komplikedir önbilgi sahibi olmak için "ademco,paradox veya DSC"marka alarm panellerinin manual leri incelenebilir,bu protokoler genelde ücretli olarak bulunabliliyor daha detaylı biligi almak isterseniz yardımcı olmaya çalışırım.
"Tek kitap okuyandan kork!"

Göktuğ

"SIA" ın sitesini bulmuştum gündüz. 100 er dolardan 2 adet pdf satıyorlar. Bizim tse gibiler ancak biraz daha pahalı bir mekan :) .  Bu pdfler sizde mevcutmudur? Bu tip guvenlik cihazları uzerinde ugrasmam gerekiyor.
Ve daha detaylı bilgi verebilirim dediniz. Açıkcası ne bilgi varsa öğrenmeye hazır bekliyorum.
Teşekkurler.