MAXIMUS - CNC BASKI DEVRE DELME MAKİNESİ

Başlatan gevv, 04 Aralık 2006, 16:03:27

teknikelektronikci

bunu daha önce görmüstüm gercekten cok güzel bir proje bunu picprojeden daha önce yapmis denemis yapacak arkadaslar varmi acaba birde ben bunu pic basic pro ile yazmayi düsünüorum bu yil sonunda. acaba bilgisayardan gönderilen bilgi seri olarak gönderilip mcu da nasil degerlendirilior acaba kisaca mantigini acikliyabilirmisiniz rica etsem tesekürler saygilar   bu ardaa gevv arkadasim tesekürler link icin kaybetmistim :)
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

elaass

evet çok güzel proje.gerekli materlalleri topladım.
pcb lerden başlıyorum.ben bu projeyi alper beyle de görüşüp kazıma+delme
makinası olarak yapmaya calışacağım.herhangi bin program çıktısı değil gerekirse direkt jpg den gerekli koordinatları cıkaran bir program yazdırabilirsem abime sanırım olacak.
olmasa da yapacağım inşallah gerçekten güzel bir proje.
Alper YILDIRIM'ı buradan kutluyorum.

esco

Bir öğretmen arkadaşımız buna benzer bir cihaz yaptı. 2 adet nokta vuruşlu yazıcıyı parçalayıp topladı. tamamen mekanik bu 2 yazıcı ile oluştu. pc programını yazdı. kafaya baskı devre kalemi takarak çizim yapabiliyor. matkap takarak delikleri açıyor. kazıma yapmada mekanik başarılı olmadı.

neler kullanrak yaptığına dikkat etmedim fakat cihazı gördüm. herşeyi kendisi yaptığı için çok pratik bir şey değil... fakat gelişmeye açık güzel bir proje...

myarbay

arkadaşlar ben mekanik aksamını ve pcbleri yaptım toplanacak ve inanıyorum çok güzel çalışacak

haciman

Üniversite 3. sınıfta kapıldığım CNC sevdasından sonra araştırmaya başladım mini CNC leri. İlk bulduğum makina maximus du. O zamanlar hayran kalmıştım hatta alper beylede baya mailleştim makina ile ilgili. Sürücü devreler neysede illa orcad programında çizmek gerekiyordu delinecek baskı devreyi ve kontrol kartınıda yapmak gerekiyordu ayrıca.

Sonraları picproje sitesinde yazılarını okumaya başladığım bunalmis hocamızla ve sitesiyle tanışınca ufkum açıldı. Ve maximusun şu haliyle fonksiyonel olmadığını o zaman anladım. Mekaniğine bir sözüm yok ama yazılım+kontrol kartı kısıtlıyor makinayı.

İlla baskı devre delgi makinası yapacam diyorsanız L297+L298 devresini sürücü olarak kullanabilirsiniz. Ama kazımada olacak diyorsanız o zaman bu sürücü devresi işinize yaramaz. Daha profesyonel bir sürücü kullanmanız gerekiyor (LMD18245T+pic, A3977 gibi sürücü devreleri olabilir).

Yazılım olarakda Kcam4 veya Mach2 işinizi rahat görür. Ama tavsiyem Mach2 programını kullanın.

Önümde askerlik olduğu için ara verdim mini CNC çalışmalarına. Askerden önce Murat124 yapayım demiştim (bunalmis hocamızın tabiri ile) ama askerden sonra direk Şahin yapmaya karar verdim. Hatta bazı parçalarını aldım sistemin. Düşündüğüm sistem şöyle olacak

- Her eksen için M16 trapez diş sonsuz vida mili + çift bronz somun (aralarına bir yay takarak boşluğu alıp zero backslah elde etmek için)

- Alüminyum konstrüksiyon (Köprü tipi mekanizma temel alınacak)

- Eksenleri yataklamak için sertleştirilmiş miller (2 cm çap) + liner rulman

- 3 adet MSD1010 bipolar mikrostep sürücü (bunalmis hocam seneye yetiştirirse inşallah)

- X ve Y eksenleri için 3Nm, Z ekseni için 2Nm Nema23 bipolar step motor

- 650W iş mili motoru (bunu şimdiden tedarik ettim)
“Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir.”  (Şu’arâ Sûresi 109)

sezgin05

Alper YILDIRIM ile 2 yıl önce haberleşerek Eagle DRC dosyalarınıda işleyecek hale getirdi sağolsun.Son versiyon 1.1 olması lazım... ;)
Benim merak ettiğim bu alet hızlımı.Mesela 5 sn de bir delik deldiğini biliyorum kartlardan birinde yazıyordu galiba...

srhn48

fexxus

iş mili motoru için daha profosyonel bir ürün alternatifi buldum. Anladığım kadarıyla motorlar kömürlü değil, asenkron. Adresi aşağıda veriyorum.

http://www.hertzmotor.com/