7 Segment Displayler İle Futbol Skorboardı Yapımı

Başlatan Eagle_Tim, 05 Aralık 2006, 15:06:43

Eagle_Tim

Arkadaşlar Uzun Süredir yeni bir proje yayınlama fırsatı bulamadım. size Halı sahalar için ürettiğim bir projeyi tanıtmak istiyorum. herzaman ki gibi tüm dökümanlar ve kodlar altta ki linkte olacaktır.. anakartın küçük displayleri sürdüğüne aldanmayınız çünki anakart büyük displayleride sürecek güçtedir hiç bir ek yapnıza gerek yoktur. displayler ortak anottur, display kartının vdd si anakarttan bağımsızdır bunun sebebi daha büyük displaylerin 8-9 volt gibi voltajlara ihtiyaç duymasıdır. mini display kartı anakartın ününe bir soket gibi oturmaktadır bu sebeble kartlardan birine dişi diğerine erkek sıra pinler takılmıştır..  halı saha standartlarına göre yapıldığı için maç süresi 60 dakika olarak belirlenmiştir. süre  60:00 dan 00:00 a doğru ilerlemektedir. skor kontrolü,panonun on/off yapılması veya reset,zaman start,stop gibi işlevler ps/2 klavye formatında ya bilgisayar klavyesi ile yada rf alıcıya rf olarak yada özel yapım bir ps/2 formatlı kendi klavyeniz ile yapabilirsiniz.. veri alma alt programını bu sebeple sildim isteyen kendi alma alt programını ekleyebilir program asm. olarak yazılmış ve oldukça basit,kısadır iyi çalışmalar..

-Projeyle ilgili sorularınızı bu linkin altına yazabilirsiniz lütfen özel mesaj
atmayınız..

http://picproje.org/upload/Calismalar/Futbol%20SCBR%20EAGLE_TIM%205-12-06.rar

Software and Hardware Design...

ahmetyilmaz871987

devreyi biraz açıklarmısınız? kalvye ile nasıl çalışıyor sayılar nasıl artırılıyor ve zamanlayıcının değerini nasıl değiştirebiliriz!
ahmet yılmaz

Cetinal

climax

Hocam linkte sorunmu var yoksa ben mi indiremiyorum...
Paylaşmak düsturumuzdur.

ahmetyilmaz871987

linkte sorun var bide devrenin nasıl çalışacagı hakkında bilgi yok klavye kontrollü ama nasıl deger değişiyo bilinmiyo
ahmet yılmaz

e3

Arkadaşlar mesaj Sal Arl 05, 2006 4:06 PM yazılmış.Şu an Picproje upload kısmı bazı nedenlerden ötürü kapatılmıştır.
Eagle_Tim hocamdan tekrar upload etmesini isteyebilirsiniz.İyi günler. :)
.eem.

Eagle_Tim

Arkadaşlar kusura bakmayın, picproje upload kısmı kötü amaçlı kişiler sayesinde yetkili ardaşlarca kapatılmak zorunda kalındı. upload için yeni link vereceğim fakat önce çalışmlarım içersinden bu projenin döküman ve yazılımını bulmam gerekiyor  :D       toparladıktan sonra tekrar link vermeye çalışacağım. herkese iyi çalışmalar..

Analyzer

Selam,

Linkle ilgili bir gelişme var mı?

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

karabel

Eagle_Tim

Arkadaşlar yeniden link veriyorum kusura bakmayın projeleri vereli uzun süre oldu bende artık bazı projeleri rafa veya çöpe atıyorum :)
Programda tuş takımı verisi alma alt programı yok, bu kısmı yazmadım sebebini ise asm kodu açınca rahatlıkla okuyup anlayabilirsiniz zaten herkes kendine göre bir tuş takımı kullanabilir bunu tahminde etme şansım yok,
diğer herşeyde yazılımda türkçe olarak açıklandı. ihtyacınız olan 6 adet tuş eğer seri olarak gönderecek kadar bilginiz yok ise PIC ın 6 Bacağı boş bırakılmıştır bunlara direk buton bağlayıp o şekilde tuş sorgusunu düzenleyerek çalıştırabilirsiniz,ayrıca besleme kaynağınız temiz olmalı çünki devrede hiç kondansatör yok dikkat edilirse..
bunun dışında herşey eksiksiz ve temiz çalışıyor..
tuş takımı olmadan çalıştığını görmek isteyenler programın başında
START etiketinin altına BSF DSMIN,0 yazmaları saati başlatmaya yeterlidir
Herkese kolay gelisin
http://rapidshare.com/files/14429675/FSCBR.rar.html

ykp

sevgili arkadaşım proje den dolayı sana çok teşekkür ederim projeni yapmak için kolları sıvadım amacım bir senin devrenin aynı boyutun da yapmak birde büyük boy displey yapmak . Benim yazılımla ilgili pek bilgim yok o yüzden devredeki eksiklikler de bana yardımcı olmanı rica edecem
1. büyük displey icin rf alıcı ve ana kart için verici dahil edebilirmiyiz (ana kartta bir alıcı yapmışşın ama verici göremedim)
2.Futbol maçları için 1.devre 2.devre için birdispley dizaynı
3.süre bitiminde bir buzzer ve uzatmalar için süre ilavesi
yukarıdaki eklemelerde bana yardımcı olabilirsen inan cok sevinirim devrenin yapımına hemen başlayaçağım  tekrar teşekkürler

Eagle_Tim

1- Anakart üzerinde standart rf kit soketi bulunmaktadır eğer yazılım bilginiz olsa idi buraya alıcı kiti takarak rahatlıkla haberleşme yapabilirdiniz.

2- Devre üzerinde yine 1 adet optocuplor ile buzzer çıkışı bırakılmıştır buradan da ses için tetikleme yapmak mümkündür.

3- ve son olarak kusura bakmayın fakat ben burada verdiğim devreleri sadece ve sadece örnek olsun diye veriyorum. yani öğrenciler merak salan kişiler incelesin ve uğraşarak bişeyler ekleyip çıkararak kendini geliştirsin diye. Bu sebeple kusura bakmayın size yardım etmem mümkün değil iyi çalışmalar..

ykp

sevgili hocam ilginiz için çok teşekkürler  proje de takıldığım yerlerde bilginize başvurmak isterim tabiki sizde isterseniz.

Eagle_Tim

Tabiki bura da bir şema bir devre koyuyorsak, bu devreyi yapıpta söylemiş olduğumuz özellikler dışında çalışan veya çalışmayan olursa, yardım etmek en temel görev ve mecburiyetimizdir. Fakat ben şuna karşıyım, böyle basit şeyleri bile ticari amaç altına sokmaya çalışmayalım bu konuda çok msj ve mail alıyorum bu yüzden söylediklerim genel, herşey ticaret değil bağzı şeylerde yatırımdır vatana, millete ve devlete bu çerçeve içersinde sadece bu devre değil elektronikle ilgili tüm devre ve yazılımlarda elimden ne gelirse herkese yardım etmeye çalışıyorum zaten, buradaki herkeste çalışıyor. Siz biraz emek verdikten sonra bizde elimzden geldiğince yardım ve destek oluruz hiç merak etmeyin iyi çalışmalar..

mevlude

ya arkadaşlar ben bu linki indiremedim nasıl indireceğimi bana söylermisiniz adım adım.  lütfen benim proje ödevim bu yardımcı olursanız sevinirim.  :cry: