Yardıma ihtiyacım var. (Pic e LDR bağlayıp aydınlık an

Başlatan futureng, 26 Aralık 2006, 23:51:46

futureng

Arkadaşlar amacım Pic e LDR bağlayıp Karanlık olduğunda pic' in bacağına bağlayacağım bir röle veya uygun olan bir elemanla ile LED grubuna (yaklaşık 13-15 adet) 12V verdirmek. Biliyorum bu pic olmadanda yapılır. Ama pic ile  yapmak istiyorum. nasıl sürecem bana yardımcı olusanız sevinirim. Zahmet edip yazanlara şimdiden teşekkür ederim.
GimpTR.COM: Hayal Gücünüzün Gerçek Dünyadaki Görünüşü  http://www.gimptr.com

teknikelektronikci

ilk öncelikle yapmaniz gereken ldr yi dijital bilgiye cevirmek yani ldr analog cikis vermekte ve picin bunu 1 veya 0 olarak algilamasi icin bunu dijital bilgiye cevireceksiniz bunun icin benim bildigim farkli yöntemler var
ilki analog bilgiyi dijital bilgiye cevirirsiniz (bunuda dahili acd ile yapilir(628,877 icin gecerli)) ikincisi schmit tetikleyici entegresi kullanabilirsiniz ücüncüsü bunu transistörlerle de sanirim yapabilirsiniz   ledleri sürmek icin ise röle filan kullanmaniza gerek yok bence bir tane transistör ile (bd serisi olabilir) rahatlikla yapilabilinir yükü colectöre baglarsiniz kolay gelsin

not: burda ldr yi isigin sidetine göre ledleri sirasiyla yakmak mi istiorsunuz yoksa ldr yi sirf karanlik veya aydinlik olarak algilamasini ve bütün ledleri yakmasinimi istiorsunuz bunu bildirirseniz iyi olur kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

futureng

Cevap için sağol. Burda amacım ayarlı bir direnç ile ayarlayıp ışık şiddetti düşünce pic dijital çıkış verecek ve uygun şekilde bunu sürüp bu led grubunu komple yakacak. (20mA lik parlak ledlerden)
GimpTR.COM: Hayal Gücünüzün Gerçek Dünyadaki Görünüşü  http://www.gimptr.com

snansrin

Alıntı yapılan: teknikelektronikci - 27 Aralık 2006, 00:02:14
ilk öncelikle yapmaniz gereken ldr yi dijital bilgiye cevirmek yani ldr analog cikis vermekte ve picin bunu 1 veya 0 olarak algilamasi icin bunu dijital bilgiye cevireceksiniz bunun icin benim bildigim farkli yöntemler var
ilki analog bilgiyi dijital bilgiye cevirirsiniz (bunuda dahili acd ile yapilir(628,877 icin gecerli)) ikincisi schmit tetikleyici entegresi kullanabilirsiniz ücüncüsü bunu transistörlerle de sanirim yapabilirsiniz   ledleri sürmek icin ise röle filan kullanmaniza gerek yok bence bir tane transistör ile (bd serisi olabilir) rahatlikla yapilabilinir yükü colectöre baglarsiniz kolay gelsin

not: burda ldr yi isigin sidetine göre ledleri sirasiyla yakmak mi istiorsunuz yoksa ldr yi sirf karanlik veya aydinlik olarak algilamasini ve bütün ledleri yakmasinimi istiorsunuz bunu bildirirseniz iyi olur kolay gelsin

(bunuda dahili acd ile yapilir(628,877 icin gecerli) demişsiniz 628 derken 16f628 serisinden bahsettiniz galiba hocam ? birde acd nedir açıklarmısınız lütfen ?

Kabil ATICI

Bahsi geçen ADC, analog dijital çevirici gibi görünüyor...
ambar7

mistek

Opamp ile de ldr durumunu 1 veya 0 olarak gözlemleyebilirsiniz. 16f628A daki dahili karşılaştırıcıları kullanarak ilgili biti kontrol edersiniz. Sonrasında istediğiniz pinden çıkış alabilirsiniz.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

superconductor

Ldr ve 50K pot ile bir gerilim bölücü yapın, bölücü çıkışını portb nin herhangi bir girişine bağlayın.(16f628 kullandığınızı düşünerek yazıyorum) Port b girişleri TTL uyumlu. 2v' dan yukarı 1, 0.8v' dan aşağıda 0 algılaması lazım.Ben ara elamanları azaltmak için bu şekilde kullanıyorum.Hassasiyet yetmez ise port a kullanabilirsiniz girişleri schmitt trigger'lı olduğundan daha hassas çalışabilir.

snansrin

hocam bu 16f628a nın dahili osilatörünü micro c de nasıl kullanabilirim yardım eder misiniz? lütfen  projem var onu yetiştirmem gerekiyor geliştirme kartında kuruyorum sorunsuz çalışıyor gel gelelim iş bread board a gelince sarpa sarıyor :S lütfen yardım edin acaba eeprom hafıza falanmı kullanmam gerekiyo bu konularda biraz yeniyim yardım ederseniz sevinirim hocam sağolun