Sabit telefondan SMS

Başlatan 122055221, 02 Ocak 2007, 19:44:38

122055221

Arkadaşlar yeni başlanılan uygulama ile artık normal telefonlardan SMS gönderebiliyoruz. Yalnız göndermek için uyumlu bir telefon gerekiyor. Ben denedim ve gayet hızlı bir şekilde yerine ulaşıyor. Mesajı yazıp gönder dediğimizde telefon 08005000000 nolu servis merkezini arıyor ve yazdığımız bilgileri gönderiyor. Şimdi asıl konuya geleyim. Eğer bu gönderme protokolünü çözebilirsek basit bir PIC devresi ile sms gönderebiliriz. Bu protokol hakkında bir fikri veya bilgisi olan varmı??

SpeedyX

Normalde elle nasıl gönderiliyorsa işlemciye o işler yaptırılır olur biter, başka nasıl bir protokol olabilir ki. Telefon dediğin zaten DTMF dir.

122055221

Servis merkezine, hangi telefona gönderdiğin ve yazdığın mesaj bilgileri gönderiliyor. Bunların belli bir gönderme sırası vardır. Aralarına da birtakım standart kodlar yerleştirilmiş olabilir. Tahminimce bu bilgilerin gönderilmesinde DTMF kodu kullanılmıyor. Sadece servis merkezini ararken DTMF kullanılıyor. Servis merkezine bağlandığında belli bir format kalıbında bilgiler gönderiliyor olabilir.

aslan_korhan

DTMF ile olacağını sanmıyorum. Baya uzun olur bir mesajı göndermek bu şekilde.
Bence Arayan numara gösterim ( Caller ID ) mantığı ile olabilir. Yani FSK Data gönderiliyor...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

Macera

"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

aslan_korhan

DTMF olayı ayrı.
Böyle bir sistem bende bir ara yapmıştım birnin isteği üzerine.
Bir cep telefonundan DTMF sinyali alıp birkaç adet röle kontrol ediliyordu. Bu arabaya monte edildi. Arabayı arayınca lambaları yakıyordu, kornaya basıyordu vs...
Basit ve pek gerekli birşey değil bence.

Ama SMS olayı çok farklı...

122055221

Kesinlikle FSK data kullanılıyor. Çünkü Caller ID si açık olmayan veya bağlı olduğu santralin bu özelliği yoksa sms gönderilemiyor. Bu FSK sistemini açıklayabilecek varmı acaba. Mantığı nedir?

aslan_korhan

FSK 1200Hz ve 2200Hz gibi iki farklı Ton kullanarak data gönderiyor...

XR2211 ve bir tane PIC ile bu işlem yapılabilir. Piyasada bulunuyor.
Sadece Formatı ile ilgili bilgi bulmak gerekir...

122055221

Format tipi uluslararası standartlarda olması lazım. Acaba yabancı sitelerden bulunabilirmi? Araştırmak lazım...

122055221

XR2211 ile demodülatör yapsam ve bunu telefona paralel bağlasam. Sonra telefondan SMS gönderirken demodülatörü çalıştırıp gönderilen bilgileri yakalasam sanırım protokolü çözerim. Ama protokolü çözmem için yakaladığım sıfır ve birleri kaydedip üzerinde çalışmalar yapmam gerek. Bu 0 ve 1 leri nasıl kaydederim acaba, PIC içine bir değişkene atsam çok uzun gelir, acaba PC nin seri portuna gelen bilgileri binary olarak gösteren program varmı. Eğer varsa demodülatör çıkışını seri porta verip bilgileri bir bütün olarak bilgisayardan görebilirim. Yada başka bir çözümünüz var mı?