Pic Seri EEPROM Kıllanımı

Başlatan sguykan, 01 Temmuz 2003, 00:46:39

sguykan

Arkadaşlar bu konuda yardımınıza ihtiyacım var. Sorun şu: Diyelimki yazdığımız bir pbp kod pic icine kaydedilemeyecek kadar büyük. Bu sorunu Seri EEPROM (24C64 gibi) kullanarak çözülebileceğini zannediyorum ama nasıl olduğu hakkında hiç bir bilgim yok. yazdığım kodu nasıl EEPROM a yükleyeceğim kod ta bir değişiklik yapmam gerekiyormu, daha sonra Pic burdan bu kodları çalışması esnasında nasıl kullanacak? Belki basit bir soru olacak bazıları için ama öğrenmem gerekir. Belki bu sayede ihtiyacı olanlarda bilgi edinmiş olur.

mhk

Sevgili sguykan. Sorunun cevabına şöyle başlamak istiyorum. Pic için yazabileceğin kodlar sınırlıdır. (Hafızası kadar) Picler bir program adresinde hem komut bilgisini hemde işlenecek bilgiyi bulundururlar.Sorundan anladığım kadarıyla harici hafıza takarak program kodlarının sayısını artırmak istiyorsun. Bu picler için mümkün değil bunun için ya başka bir mikrokontrol yada mikroişlemci kullanacaksın. Örneğin Z80 yada motorola 6502 vs. Piclerle bunu yapabilmek için, bilgisayarda alt programlar gibi , Karışık ve uzun olan her alt programı farklı bir mikrokontrole yaptırmak suretiyle olabilir. Bu konu için sanırım pic basic pro forumunda picleri kaskad bağlamak bölümünde yazılar yazmıştık. Burdan yararlanabilirsin. Seri eeproma gelince içinde sadece 8 bitlik bilgi depolamaya yarayan eleman. Onun haricinde program kodlarını buraya yazmak pic için yine bilgi gibi olacaktır. Eğer ayrı bir program kullanacaksan, örneğin 0 adreste 1 bilgisini gördüğünde şu işlemi yap , 2 bigisini gördüğünde şu işlemi yap gibi o ayrı. Lakin sonuçta yine kod yazmak zorundasın. Umarım anlatabilmişimdir. İyi çalışmalar.
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

sguykan

mhk gösterdiğin ilgiden dolayı teşekkür ederim. Sorumun cevabını aldım.

diot

pic için 18 serisi ne  bir bak 2 modelin dahili flash romu yok ve dışarıdan 2MBayta kadar eprom veya flash rom bağlıyabiliyorsun.

sanırım 2Mbyte yeter.. :D  :D  :idea: