softwer reset

Başlatan kemalsa, 01 Temmuz 2003, 17:03:42

kemalsa

ya beyler beli aralıklarda yazılımsal olarak picin reset yaptırmak isytiyorum bunu pbp yla nasıl nasıl yapılır.....

cozturk

watchdogtimer kullan.

wdt enable ise pic süre dolduğunda kesin olarak resetlenir.  resetlenmesini istemediğin zaman süre dolmadan önce clrwdt yaparsın. süreyi de prescaler bitleriyle ayarlıyorsun...

Zaten pbp kodları için wdt enable  mecburiyeti var(tavsiyesi)  dolaysısıyla sen sadece prescaler bitleriyle  ayar yaparak halledersin.  16f84 için minimum süre 18mS olup kristalle alakası yoktur.

birumher

neden wdt ı tavsiye ediyorlar? PBP da uzun süre çalışan programların kilitlenme sorunu mu var?
Birkan.Herguner

kemalsa

mmengi

arkadaşlar örnek olarak porta.0 yı reset ucuna bağlasak ve port u gnd ye çeksek pic kendini resetlermi acaba ?

diot

niye software reset ihtiyacı duydun. (ne yapmak istiyorsun) anlatırsan yardımcı olabiliriz.

kemalsa

sistem kunalınmadıgında beli sure aralıklaryla sısteme reset atırmak istiyorum

kesmez

pbp bdeki clear komutunu kullanabilirsin nerdeyse reset gibi işlem görür ben sıkça kullanırım...
bu şekilde bütün değişkenler sfır olur..
daha sonra program başına bir goto ile gidip değişkenleri tekrar yükleyebilirsin.
ayrıca senin bahsettiğin pic in ra portu vasıtasıyla reset olayı tabiki olur...
ancak abes olur.
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

cozturk

Alıntı yapılan: "kesmez".....ayrıca senin bahsettiğin pic in ra portu vasıtasıyla reset olayı tabiki olur... ancak abes olur.

Evet bence de çok abes olur..  kuyruğunu yiyen yılan gibi olur.. Hatta  belki pic düğümlenip kalabilir.....

mmengi

evet biraz abes olur ama gerçek reset işlemini yapmış olursun. wdt ile yapılan reset tam manada rest gibi olmuyor soft reset sonrası bazı registerleri kontrol edip değerlendirmen gerekiyor. ben işin basit tarafından baktım sadece ;)