Osilaskopta isim yazma

Başlatan ground, 27 Ocak 2007, 00:56:15

ground

Osilaskopta sinyallerden isim yazanlar olduğunu duymuştum..

Bu konu hakkında hiç bir haber yada web sitesiyle karşılaşan oldumu acaba?

Yada yapanımız varmı ?  8) :D
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

zneoss

http://www.mikesflightdeck.com/rwr_project.htm

İsim yazmamış da, harf, sayı, uçak resmi filan göstermiş ekranda.

ground

Bu tam düşündüğüm şey değil..

Sanırım burda osilakop tüpüne ağlamış.  VGA sinyali üretmiş..

Sinyal olarak osilaskopta görmek gerek.. :) ;)
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

aslan_korhan

Benim okulda bir tane elektronik hocası vardı. Oda o zamanlar "ben osiloskopta ismimi bile yazdırırım" demişti ama hiç görmedik.
Çift kanallı skopta TV görüntüsü verilebiliyor fakat isim olayı tam olacağını sanmıyorum.
El yazısı gibi birşey ilk önce mantıklı geliyor ama örneğin "F" veya başka bir harfte noktayı geriye doğru nasıl getirilir bilmiyorum...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

ipek

ground

Alıntı yapılan: "ipek"Bay ground karakter uretici gibimi ???

http://www.webx.dk/oz2cpu/clock-scope/scope.htm

Yok hocam..

Yaptığımız daclı yada analog bir devre ile ürettiğimiz frekansa, osilaskopla baktığımızda ekrandaki sinyal düşündüğümüz harfi yada harfleri yazacak.

Sanki daha önce görmüştüm ama bu tip osc tüpünü sürenlerden değildi.

Yada yanlış hatırlıyo da olabilirim..
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

ise

osilaskopta yazı yazmak için 2 kanalın kullanılmasına gerek yoktur. ekran düşük tarama hızına ayarlanıp 1ms gibi  uygulayacağımız sinyal 1usn olduğunda siz istediğiniz harfi üretebilirsiniz.  İSE harflerin karekter boyutunu yatay dikey  1000 noktadan oluştuğunu düşünürsek konu daha kolay anlaşılabilir.

silgilikalem

Alıntı yapılan: "ise"osilaskopta yazı yazmak için 2 kanalın kullanılmasına gerek yoktur. ekran düşük tarama hızına ayarlanıp 1ms gibi  uygulayacağımız sinyal 1usn olduğunda siz istediğiniz harfi üretebilirsiniz.  İSE harflerin karekter boyutunu yatay dikey  1000 noktadan oluştuğunu düşünürsek konu daha kolay anlaşılabilir.

motorola 6845 yada  benzeri karakter jeneratörleri  hazır bir font hafızası barındırır    textronix  ve hp   nin eski modellerinde   kullanılırdı

konuyla ilgili daha geniş bilgi için READ OUT  kelimesini google de aratmak  veya  eski   hercules grafik arabirimlerin sürme mantıgını daha doğrusu  ilk 8085  ,  68000 li  text  ekran bilgisayarların mimarisini inceleyebilirsiniz

aslan_korhan

Çift Kanal kullanılarak osiloscopta film bile seyredilebilir...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

z

Yazi yazma isi zor değil.

Scopu X-Y moduna alip Z kanalini devreye sokacaksiniz. X ve Y girislerini DAC dan gelen bilgi ile sureceksiniz. Z kanalindan da benegi on-off yapacaksiniz.

Alıntı Yap
motorola 6845 yada benzeri karakter jeneratörleri hazır bir font hafızası barındırır textronix ve hp nin eski modellerinde kullanılırdı

6845 in boyle yetenegi yok. Karakter jenarotoru olarak harici rom kullanir.
Dediginiz yanlis hatirlamiyorsam 6847 de var.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com