Zehir kusan çipler

Başlatan bunalmis, 04 Şubat 2007, 22:16:43

z

GaAs özellikle LED içeren elektronik malzemelerde (led, display, laser, fotodiyod, optocoupler vs) sıkça kullanılmakta ve GaAs oldukça zehirliymiş.

Her ne kadar elektronik malzemeler içindeki yarıiletken kıymık çok küçük olsada, patlayıp yarılan elektronik malzemeleriniz zehir kusmaktadır.

Yarıiletken firmalarından birinin optocoupler malzemesinin kataloğundan bir kesit aşağıda. Hemen altındaki satır  http://en.wikipedia.org/wiki/GaAs sitesinden.

GaAs(Gallium Arsenide) is used in this product. The dust or vapor is harmful to the human body. Do not break, cut, crush or dissolve chemically.

The toxicological properties of gallium arsenide have not been thoroughly investigated. However, it is considered highly toxic and carcinogenic. The environment, health and safety aspects of gallium arsenide sources (such as trimethylgallium and arsine) and industrial hygiene monitoring studies of metalorganic precursors have been reported recently in a review.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

OG

Çin'de LED kılıflamayı manuel yapan birçok firma var. Personel mikroskolar yardımı ile led çipini dış koruma malzemesi içine enjeksiyon ile yerleştiriyorlar. Esas tehlike bunlar için olsa gerek.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Analyzer

Selam,

İmalat için konuşuyorsak, plastik imalathanelerinin çoğu zehir içinde. En basiti PVC işleyen her personel tehlike içinde. Çinko stearat kullanan tüm ekstrüderciler ateşle oynuyor. Keza diğer imalathanelerde farklı değil. (Çözücülerden tutun da aktivatörlere kadar neredeyse tüm kimyasallar)
GaAS sonuçta arsenik bileşeni. Arsenik de bildiğiniz üzere soluma, temas ve sindirim yoluyla zehirleyen bir ametal. Malzemeyi kırıp dökmemek, kırıldıysa temas etmeden hemen ortamdan uzaklaştırmak en güvenlisi.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

Megazord

arkadaşlar radyoaktive yapılı gaz sensörleri var biliyormusunuz?
yapısında amerikyum kullanılmış. zararı epeyce vardır bunun.
elimde birtane var üzerindeki yazıdan okudum. bu konuda bilgi verebilecek varmı?
\/\/\/***PROFESYONEL ROBOT TASARIMCISI***\/\/\/

aslan_korhan

O tip Gaz sensörleri ancak kırıldığında tehlikeli olabiliyormuş.

Bu arada yüksek güçlü yüksek frekans transistörlerinde Berilyumoksit var.
Bu transistörleri parçalamak çok tehlikeli. Hava yolu ile bile insana zarar verebiliyormuş. Zaten bazı vericilerin içinde bununla ilgili uyarılar bulunuyor.
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

OG

Vericide yanmışsa, patlamışsa? Değiştirirken ciddi tehlike var ozaman.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

z

Yıllardır iç içe olduğum gövdesi berilyum içeren güçlü bir laser tüpüm var. Üzerinde şu anda hatırlayamadığım bir uyarı mevcut.  

Berilyum tehlikesinden bahsedilince açıkçası korktum ve kısa bir araştırma yaptım. Korkacak çok fazla bir şey görülmüyor gibi.

http://www.bilimkurgu2000.com/bilimsel/BY10.asp
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

aster

İçinde 10gr Berilyum olan X-Ray lambasının periyodik olarak bakımını yaptım
çalışırken sorun var ama çalışmazken herhangi bir tehlikesini görmedim
kalıcı bir radyoaktivite yaymıyor, kullanım ömrü bitince geri dönüşüm için özel yerlere gidiyor diye duydum