Bobin denklemi

Başlatan picusta, 10 Şubat 2007, 02:36:53

picusta

Arkadaslar, benim aklima uzun süredir takilan bir soruyu sormak istiyorum. Belki cevabi basittir.

Simdi basit seri bir devre düsünün : E üreteci, K kontakt, bir de L bobin.
Simdi bobindeki direnci yok sayarsak (süper iletken), kontagi kapadigimizda devredeki akim:
U = (-)L* di/dt
burdan akacak akimin E/L [A / sn] hizinda yükselecegini buluyoruz,ve tabii kisa devre oldugu için akim sonsuza dogru çikmaya çalisacak.

Diyelim bu sefer devremiz süper iletken değil bobinde çok ufak bir direnç var (0,1 ohm).
Bu sefer denklem:
U = (-)L*di/dt + Ri
akimin ilk anda yükselme hizi L/R olacak sonra yavaslayip belli bir süre sonra akim E/R'ye yaklasacak.
Anlamadigim olayda burada iste, nasil oluyorda 2. denklemde R'yi 0 a dogru yaklastirdigimizda 1. denklemin sonucunu bulamiyoruz? yükselme hizi nasil oluyor da E/L ifadesinden L/R olarak ifadesine geçiyor?

OG

Q değeri (quality factor) bozuluyor, bunla ilgili olabilirmi?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

z

Limiti göz önüne alırsan her iki denklemde aynı şeyi söylüyor. Terslik yok ortada.

lim R->0  (1-e^-Rt/L)/R =t/L
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

picusta

Kusura bakmayin, bir anlik dalginlik iste.
L/R zaman katsayisi, di/dt'nin ilk andaki degeri değil, E/L   (R ne olursa olsun) .

Bir de söyle bir soru vardi hani bir ara:
Tipkisinin aynisi 2 kondansatör C, biri 10V dolu digeri Bos. Tamamen ideal kosullarda (süper ilteken) paralel bagliyoruz, hal böyleyken sonsuz ufak bir zaman dilimi içerisinde sonsuz deger akim geçiyor.
kondansatörlerin uçlarindaki gerilim ne kadardir?

z

Depolanmış yük belli, Paralel bağlantıda bu yük 2C kapasitesine dağılacağına göre gerilim 5V a  düşecek.

Q/C=V

Daha önceki soruda CVV/2 enerjisi ile

CVV/4 arasındaki enerji farkını tartışmıştık.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com