RS485 ile 1 km veri göndere bilir miyim ?

Başlatan unalmustafa_85, 11 Şubat 2007, 11:32:44

unalmustafa_85

Arkadaşalar  rs485 protokol ile calışan bi devrem var ben bu devreyi
yaklasık  1 km ileride ki yerde calıştırmak istiyorum.  bilgisayarımdan 500 metre sonra bi kuvvetlendirici  koysam nasıl olur ?  yada rs485-rs485  
devre bulabilirmiyim  
unalmustafa85@hotmail.com

tnen

Bildiğim kadarıyla RS485 de hat uzunluğu en fazla 4000ft yani yaklaşık 1220m falan olması gerekir.

fatihates

RS-485 ile teoride max.1200 mt. haberleşebilirsiniz. Pratikte 800-900 mt. sonu. alabilirsiniz. Haberleşme kablosunu yüksek akım taşıyan kabloların yanından geçirmemelisiniz. Ekranlı bir kablo kullanmanız haberleşme hattını ortamdaki gürültüden izole etmenizi sağlar. Haberleşme yapacağınız cihazıda biraz tanımlarsanız. Protokol MODBUS RTU mu?

armys2000

Bu linkte güzel bir açıklama var

http://www.arcelect.com/RS485_info_Tutorial.htm

uzun mesafelerde araya link atılabilir.

unalmustafa_85

arkadaşlar verdiğiniz cevaplar içi n teşekkür ederim..
benim kullandığım malzemeye gelince  
speed dome dıs ortam kamera sı  bu kamera yı emniyet müd. lüğüne takıcam  yalnız sorun dediğim gibi  rs 485 i kablo ile iletmek. su an da baska bi kamera da kablosuz aktarıcı kullanıyorum ama o nun da maliyeti  yüksek oluyor.. bir elektronik ci olarak her zaman kablo cekilmesinden yanayım...

arslan74

Uzun mesafelerde CAN BUS daha sağlıklı çalışır. Ama en sonunsuzu fiberoptik kablolardır.

irdal

benim çalıştığım yerde  speed dome kameralar için bazı durumlarda RS 485 kullanıyoruz. ama  senin mesafe biraz uç sınırlarda.araya bi buffer koyabilirsen ki bunun için devre bulabilirmisin bilmiyorum ama kendin tasarlarsan olur.

aslan_korhan

Bende emniyetlere RS485'li Speed Dome kameralar kurdum. Dediğin mesafelerden rahat çalışıyor. Ben 1500 metreye kadar çalıştırdım. Fakat kabloların kalın olması gerekir.

Yanlız önemli bir noktaya dikkat etmen gerekir:
Speed dome'yı sanırım elektrik direklerine bağlayacaksın, bu durumda kamera ile direk arasında topraklama olmayacak. Yani tamamen yalıtılmış olması gerekiyor. Buna dikkat etmezsen bir süre sonra kamera veya en azından RS485 kısmı yanabiliyor. Mantıkken toprağa bağlamak gerekir ama toprakladığında bu dediğim olay olabiliyor...

Hem kablo maliyetinden hemde bu tür sorunlar ile karşılaşmamak için Kablosuz Speed Dome kontrol üzerinde çalışıyorum ama henüz fırsat bulamadım bitirmeye. Kapalı alanda 15Km çalışacak şekilde olacak.
Bu kameralar genellikle 9600 Baud hızında ve tek yönlü çalıştıkları için aslında pek sorun değil...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

CLR

Datasheet'te 1,2km'ye kadar çalışacağını iddaa ediyor  fakat 1km gerçekten sınır bir değer bence 500m civarlarına bir repeater yap sorunun çözülsün. Bende bir kaç güne kadar 800m civarı iki yönlü 485 data iletimi yapmam gerekiyor , 800m'de kritik bir değer, işi sağlama almak gerekiyor bu nedenle 400m'ye repeater yapacağım.

Ayrıca kabloyu "twisted pair" kablo kullanmalısın biliyorsun değil mi?
Knowledge and Experience are Power

aslan_korhan

İşi riske sokmamak için repeater kullanmak iyi olur tabiki. Ama yinede kablo kalitesi çok önemli. Hatta Speed Dome'nin kalitesi bile önemli. Bazı modeler diğerlerine göre mesafelerde farklılıklar gösterebiliyor.
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.