PLC Kursları Hakkında Bİlgisi Olan...

Başlatan climax, 27 Şubat 2007, 23:32:38

climax

Arkadaşlar Siemens firmasının düzenlemiş olduğu PLC kurslarına daha önce katılan varmı?Katılmayı düşünüyorum ama fiyatlar öğrenci olduğumdan dolayı yüksek geliyor.Birde başka İstanbul'da PLC eğitimi üzerine kurs veren firmalar varmı?Bu konu hakkında bilgilerinizi ve görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.Kolay gelsin....
Paylaşmak düsturumuzdur.

ground

Öğrenci olarak başvurdunuzmu?  

Öğrenci , öğretmen indirimi mevcut.

:)
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

fuzzy_dizayn

Climax bu işi öğrenmek istiyorsan bence Siemens den uzak dur.Amacın plc öğrenmekse işe japon plc leri ile başla.Sana mailine Hitachi nin bir plc dökümanını gönderdim.Bu firmadan yardım alabilirsin.Kursa bence para kaptırma...

climax

Hocam %50 öğrenci indirimi yapıyorlar.Fakat o indirim sonucunda ortaya çıkan fiyat 590 ytl oluyor.Tabi bu benim gitmek istediğim kurs için.Bu yüzden dolayı sizlerden giden varmı diye öğrenmek istedim.Bu arada hocam gönderdiğin kaynak için çok teşekkürler.Peki kursa gitmeden kendimiz çalışsak bu iş olabilirmi? (Zaten PLC ler hakkında teorik açıdan ve pratik açıdan yapmış olduğum stajlar ve boş zamanlarımda aynı şirkette çalışmam üzerine  belirli bi temelim oluştu.Bende bu temel üzerine birşeyler ilave etmek istiyorum.)
Paylaşmak düsturumuzdur.

Analyzer

Selam,

Hitachi'nin dökümanını burada paylaşabilir misiniz?

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

fuzzy_dizayn

Analayzer ben bu foruma yeniyim mesajda dosya yükleme göremiyorum.Varsa izzah et dosya 5mbayt cıvarında ve de türkçe.Eğer dosya yükleme yoksa mailini göster sanada göndereyim.
PLC kursuna para kaptırmak bence kerizlik olur.Sebebi bu kursu bende ona buna veriyorum.Bü güne kadar 200-250 kişiye kurs vermişimdir acaba bunlardan bu gün profesyonel yazan var mı derseniz yok.Sebebi bu iş gönül işidir.Bu işe Siemens ile başlamak işi zora sürmek olur.Ben 15 yıldır plc yazıyorum,hiç kurs almadım,ama kurs veriyorum.Önce başlamak lazım.....

a.zorba

rapidshare ye yuklersen bızlerde bir bakardık rapıd yuklemesını aşagıda basıtce anlatdım sanırım yol gosterır

http://www.rapidshare.com telia yı işaretle gozat dan dosyayı işaretle upload de en altta yazan I don't want a collector's account right now. Just give me the download-link. yazısını tıkla Your Download-Link #1: http://rapidshare.com/files/14520629/18A_diyot.pdf.html seklınde en altta down load lınkı cıkar  linkı buraya yapıştır
Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

fuzzy_dizayn

keshh

sağolun kaynak için, emoya üyeysen orada öğrencilere ücretsiz kurslar oluyor. kalitesini sorarsan mühendisler para verip gidiyorlar. ancak plc kursunun bu dönem açılıp açılmadığını bilmiyorum.
ct[/url]

Ziya

Ankara'daki arkadaşlar,

belediyenin kursları tanesi 10 YTL'denmiş. Giden arkadaş tavsiye ediyor. Program ve detaylar:
http://www.ankara.bel.tr/Birimalt.asp?birimkategori=022 PLC

Beltek Kurs Programları->Elektrik başlığı altında.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

Pros_PektuS

Ankaradaki kursta pek bişey yok aslında. içeriğe bakarsanız 4-5 temel devre verilmiş, bırakılmış.

Sıfırdan başlayacak kişiler için söyleyecek sözüm yok ama altyapısı olanlar bu kadar para bayılacağına kendi imkanları ilede manuallerden öğrenebilirler. Ancak illaki uygulamada yapıcam diyorsanız 500-600 tl kurs yerine plc'nin kendisine verilebilir ve çalışma sonunda hiç olmazsa ikinci el olarak satma imkanı olur :)

Önemli : siemensin kadıköy /ist tarafında özel bir kursla anlaşması var ve belge veriyolar. bu belge avrupadada geçerli diye biliyorum. Araştırın bence.

Ankara'da da hacettepe ile anlaşmalı siemens.
Soz soylemek icin once duymak, dinlemek gerek. Sen de soze, dinlemek yolundan gir.                                                          Hz. MEVLANA

Ziya

Alıntı yapılan: "Pros_PektuS"Ankaradaki kursta pek bişey yok aslında. içeriğe bakarsanız 4-5 temel devre verilmiş, bırakılmış.
Katılan arkadaş Gazi Üniversitesinin öğretim üyeleri veriyor demişti. 10 YTL pahalı derseniz bonusu da varmış haber vereyim. Başarılı olanlara ingilizce kursu bedava imiş. İngilizce Hazırlık kursu veren hocalar ders veriyormuş. Yalnız kitabını sizin almanız gerekiyormuş. Herhalde o da 10 YTL civarında.

Siz bu kursa katılmışmıydınız?
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

climax

Arkadaşlar Siemensin yetkilileriyle telefon ve mail aracılığıyla görüştüm.Birde tek seferde kurs ücretini istediler.Bende taksit falan olup olamayacağını sordum ama olumlu cevap alamadım.Ama İstanbul'da bu tür bir kursa gitmeyi hala düşünüyorum.Sonuçta illaki Siemens olacak diye bir kaide yok.
Paylaşmak düsturumuzdur.

ground

Alıntı yapılan: "Pros_PektuS"Önemli : siemensin kadıköy /ist tarafında özel bir kursla anlaşması var ve belge veriyolar. bu belge avrupadada geçerli diye biliyorum. Araştırın bence.

Alıntı yapılan: "climax"Hocam %50 öğrenci indirimi yapıyorlar.Fakat o indirim sonucunda ortaya çıkan fiyat 590 ytl oluyor.

Normalde bu bilgiyi vermiyorum Ben o firmadayım.. Eğitim departmanında değilim yanlız..  Sırf merakımdan ve size yardımcı olmak için konuya dahil olmak istedim.

Alıntı yapılan: "climax"Sonuçta illaki Siemens olacak diye bir kaide yok.

Bu cümleden yeni başladığınızı düşünüyorum.

Merak ettiğim için soruyorum ilk defa öğrenen birisi için "SIMATIC S7-300/400 Sistem 1" ( söylediğiniz fiyatın 2 katına bakarak anlıyorum) eğitimi neden?

Genelde (sıklıkla gördüğümüz) kişisel eğitim değildir. Fabrika ortamlarında çalışan kişilere (çoğunlukla firmaları gönderir) veriliyor. Temel bilgisi olmayanlara verilmiyor yada verilemez.  

Eğer yeni başladıysanız ne yapmak istediğinizi , seçiminizi iyi yapın.

Şunuda söyleyeyim hiçbir kursda uzmanlık eğitimi verilmez. Öğrenme zamanını kısaltır. Hızlı çalışma ve uygulama imkanı sağlar.

Öğrenciyseniz ve zamanınızda mevcut ise özellikle siemens serisi için internette birçok kaynak, piyasada birçok kitap mevcuttur.

İyi Çalışmalar.
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

Göktuğ

Yollar 1-2 tane değildir. 5-10-20 belki daha cok yol vardır. Siz hangi yola duseceginizi biliyormusunuz?
Bugune kadarki olan calısmalarınızı izledigim kadarıyla PLC ogrenip fabrikalarda calısmalar yapacak gibi durmuyorsunuz. Tabi gene kısmet bu işler. Neyin ne zaman işe yarayacagı bilinmez. Donanımlı olmak gerek.
Bu PLC denen mereti ogrenmek için kursa gitmeye gerek duyacagınızı dusunmuyorum. Ben okulda S7 yi kendi basıma notlardan ögrenmiştim.

Ziya hocam bahsetmiş 10 ytl lik bir kurstan . Orada ogrenebileceklerinle 600 yt lik kursta ogrenebileckelerin arasında cok buyuk farklar yok.
Bence kursa verecegin paranın bir kısmıyla bir adet plc alırsın.Ne varsa öğrenirsin. Sonrada bir projede kullanılacak bir malzeme sahibi olmuş olusun :) Projeyi bitirirsin belki paran cebine geri donmus.

Yada oturup bir mcu ile kendi plc ni yapma derdine dusup hem kullandıgın mcunun kaabiliyetlerini, hem kullandıgın dilin sınırlarını, hemde plcnin nasıl calıstıgını en iyi bilenlerden olursun.

Başında aklın, cebinde paran, önünde yollar. Seç birini.